Sedm pohledů pro Peníze... Zdeňka Fekara

Sedm pohledů pro Peníze... Zdeňka Fekara
Desítky rozhodnutí, nad nimiž zůstává hlava stát - a nebo signály, které dávají naději na lepší budoucnost. To vše přináší každý z dvaapadesáti týdnů v roce. Každé pondělí nyní budou Peníze.CZ otevírat ohlédnutím za sedmi událostmi, jež v uplynulém týdnu zaujaly autora sloupku.

Životem na dluh k růstu platů

V lednu se v obchodech utrácelo. Kasy obchodníků vykázaly meziroční růst o 7,4 procenta. Ještě víc - přes osmnáct procent -, vyrostly prodeje oděvů a obuvi - zima totiž přišla později a tak lidé své nákupy prý odkládali až na povánoční sezónní slevy. Lidem přitom stále více chutná život na dluh a tak ekonomové předvídají, že maloobchod pošlape vesele i v dalších měsících. Z toho mohou mít radost i zaměstnanci obchodů. Podle nedělní zprávy českých statistiků totiž loni vzrostly jejich mzdy proti roku 1996 rychleji (o téměř třiačtyřicet procent), než v celém hospodářství (o víc než devětatřicet procent).

Evropu dohnat - a předehnat!

Po třech letech propadu vyrostl také hrubý domácí produkt. Za celý loňský rok reálně o 3,1 procenta. Ještě před několika dny se přitom ekonomičtí odborníci dušovali, že to bude kolem 2,8 procenta. Česká ekonomika tak loni šlapala na paty Evropské unii, která dosáhla růstu 'jen' o dvě desetiny vyššího. A podle předběžných čísel ČSÚ bude letošní první kvartál silnější o tři procenta. Předsedkyně statistiků Marie Bohatá proto mohla směle uvést: vládní roční plán růstu HDP až o tři a půl procenta splníme!

Světová banka - bič na Zemana

Ledovou sprchu však vládě připravila analýza Světové banky. Podle jejího doporučení je třeba snížit zadluženost veřejných rozpočtů na jedno až dvě procenta HDP - přitom letošní deficit veřejných financí má dosáhnout 190 miliard korun, tedy bratru pětinásobek doporučované hodnoty. Světová banka přitom žádá, aby se země vzdala neprůhledného systému dvojího rozpočtu, kdy vedle toho 'oficiálního' existují ještě mimorozpočtové kolonky. Pro lepší plánování státních financí je prý také třeba rozšířit rozpočtové obzory na déle, než rok dopředu. Konkrétní navrhovaná opatření pak rozhodně nepatří k populistickým: poplatníci mají platit vyšší daně, pacienti více platit za svou léčbu, na vysokých školách by mělo přibýt studentů výměnou za školné a v dopravě má stát omezit investice do silnic a koridorů - a konečně: v bydlení se nemá podporovat nová výstavba, ale opravy starých bytů. I proto doporučuje Světová banka omezit státní podporu stavebnímu spoření. Podle šéfa sněmovny Václava Klause se hodnota analýzy blíží nule. Jiní ekonomové soudí, že jde o dobrý bič v rukou Evropské unie proti Zemanově vládě. Ta se již nechala slyšet, že citovaná doporučení jsou rozhodně proti záměrům kabinetu.

Železný vydělá víc na reklamě

Mocná lobby Vladimíra Železného je neskutečně silná. I proto se mohou radovat 'jeho' televize Nova a Prima ze čtvrtečního sezení mediální komise Poslanecké sněmovny. Oproti dosavadním deseti procentům by totiž v budoucnu mělo reklamě připadnou až patnáct procent. A co víc - po dvou letech je možné licenci klidně prodat. Ani Česká televize ale nepřišla zkrátka. Do odhlasované verze zákona o rozhlasovém a televizním vysílání se totiž nedostal paragraf, který by snížil veřejnoprávní reklamní prostor v prime time na polovinu. Jakoby výsledná podoba návrhu zákona byla jasná předem: Železného mluvčí Martin Chalupský týden před hlasováním potvrdil, že Nova má zájem o barrandovské ateliéry z majetku firmy Moravia Steel.

Koho odhalí na zamini?

"Vítáme, že to SPOK prošetřuje, a doufáme, že v nejbližší době dojde k závěru," prohlásil ministr zahraničí Jan Kavan v nedělní Sedmičce televize Nova. SPOK je zkratka Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti. 'Tím' mínil Kavan nejnovější skandální kauzu. Třebaže podle důkazů Mladé fronty Dnes sám podepsal příslušná rozhodnutí, zaštiťoval se vládním usnesením a řádným vnitroresortním schvalováním. Ve skutečnosti se načerno chystala privatizace moskevského Českého domu.

Vláda upekla koláč pro Telecom

O umělé navýšení ceny Českého Telecomu před jeho úplnou privatizací se minulou středu postarala vláda. Ta odstrčila od bohatě prostřeného stolu privátní telekomunikační operátory a dala Českému Telecomu dárek v podobě několika miliard ročních tržeb. Ty mu připadnou na základě lukrativní zakázky na vybudování a provoz státní telekomunikační sítě, na niž se vláda rozhodla nevypsat výběrové řízení.

Konec europodpory malým podnikům

Evropská unie zatrhla od letoška tipec podpoře malých a středních podniků, když přestala některé z programů financovat. V tuzemsku se přitom zdroje na jejich financování nenajdou, posteskl si Eugen Laczó z Hospodářské komory. Některé z programů přitom prý byly tak úspěšné, že pomáhaly řadu firem udržet nad vodou.

Chybí vám tady nějaká událost minulého týdne? Co bylo podle vás důležitější? Případně - co si o nové rubrice myslíte? Určitě nám napište, vaše názory jsou pro nás důležité.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 5. 2001 17:41, FekarZ

Vrchní soud rozhodl o Železného odvolání: Vrchní soud v Praze potvrdil v odvolacím řízení vyvolaném Vladimírem Železným platnost předběžného opatření zakazujícího Železnému nakládání s jeho 11,78 % obchodním podílem ve společnosti CET 21. Vrchní soud tedy neuznal argumenty Železného, že "nemá v úmyslu s obchodním podílem v uvedené společnosti (CET 21) nakládat a že by k dispozici s tímto podílem mohlo dojít jen se souhlasem valné hromady společnosti a souhlasem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání." Soud prvního stupně i soud odvolací tak shodně dospěly k názoru, že zákonné podmínky pro nařízení předběžného opatření byly splněny. Žalobce, společnost CME, se nařízení předběžného opatření domáhala pro obavu z možnosti ohrožení výkonu rozhodčího nálezu Mezinárodního rozhodčího soudu v Amsterodamu. Železný dosud v rozporu se svým příslibem dlužnou částku přesahující jednu miliardu korun společnosti CME neuhradil. Proti usnesení Vrchního soudu není odvolání ani dovolání přípustné.
(tisková zpráva společnosti CME)

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 3. 2001 9:01, TGP

A co počasí?

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 3 komentáře

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.