Daně už se blíží

Daně už se blíží
Konec března je sice ještě jeden měsíc času vzdálen, někteří z nás se něj však už pilně připravují - blíží se totiž čas pro podání daňového přiznání. Připravili jsme pro vás přehled, koho se tato povinnost týká.

Pokud vaše příjmy v loňském roce pocházely pouze ze zaměstnání, máte po starostech - daňové přiznání nemusíte podávat - postará se o to váš zaměstnavatel. Nemusíte však být ani podnikatel, aby vás vyplňování růžových formulářů neminulo. Stačí působit na několika pracovištích současně nebo investovat například do cenných papírů.

Musíme tam skoro všichni

Přiznat příjmy a případně též zaplatit daně musí všichni, jejichž příjmy v minulém roce přesáhly deset tisíc korun. Mezi výjimky, které se nedaní, patří především příjmy zdaněné srážkovou daní (úroky, dividendy a podobně). Toto pravidlo se však zaměstnanců týká spíše zprostředkovaně, protože o jejich daňovou povinnost se stará zaměstnavatel. Nenechte se odbýt a vězte, že pravidlo platí i v případě, když uplatňujete odpočet úroků z úvěru ze stavebního spoření, nebo si platíte na penzijní připojištění víc než pět set korun měsíčně. Všechny tyto odpočty by na základě vámi dodaných podkladů měla zpracovat mzdová účetní zaměstnavatele.

Pokud jste však v minulém roce měli jiné příjmy (§ 10 - například obchody s cennými papíry a nemovitostmi, prodej ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky a další) vyšší než zmíněných deset tisíc, musíte své daňové povinnosti řešit sami.

Podáváte-li daňové přiznání sám, musíte je odnést (či odeslat) na finanční úřad nejpozději do druhého dubna. Do tohoto dne také musí zaměstnanci požádat svého zaměstnavatele o provedení daňového vyrovnání. Pokud jste byli v uplynulém roce dlouhodobě nemocní, nebo vaše příjmy zaznamenávaly velké výkyvy, můžete získat část zaplacených daní zpět. Využijete-li služeb daňového poradce (můžete si jej sjednat i na Peníze.CZ), máte na odevzdání růžového formuláře čas až do druhého července.

O kolik můžete legálně snížit své příjmy
 • za sebe 34 920
 • za každé dítě (žijící v domácnosti s poplatníkem) 21 600
 • na manželku/manžela (pokud její/jeho příjmy nepřesahují 34920) 19 884
  - je-li držitelkou/držitelem průkazu ZTP 39 768
  - je-li držitelkou/držitelem průkazu ZTP-P 45 780
 • pokud se připravujete na budoucí povolání 10 464
 • pobíráte-li invalidní důchod - částečný 6 540
  - plný 13 080
 • celkovou hodnotu darů na dobročinné účely nejméně 1 000 korun
  nejvíce 10% základu daně
 • úroky z úvěru ze stavebního spoření a hypotéky až 300 000
 • zaplacené příspěvky na penzijní připojištění (snížené o 6 tisíc korun) až 12 000

  Pozor na úvěry

  Placení daní je pro většinu z nás nemilá povinnost. Poplatníci se často snaží maximálně snížit objem peněz, kterými přispějí do státní pokladny. Kromě možnosti více investovat a utrácet však má tento přístup i stinné stránky. Budete-li totiž v dalších letech žádat o úvěr, budou "nízké" příjmy vzaty v úvahu při hodnocení vaší schopnosti splácet. Pokud tedy "daňovou optimalizaci" přeženete, může se stát, že vám nikdo nepůjčí.

  Myslíte si, že by odpočitatelné položky měly být větší? Jsou podle vás tři měsíce dostatečně dlouhá doba pro přípravu daňového přiznání? Podělte se o své názory zde.

  Srovnávat se vyplatí

  Srovnávat se vyplatí

  Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

  Sdílejte článek, než ho smažem

  Líbil se vám článek?

  -42
  AnoNe
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem 18 komentářů

  Diskuze

  Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

  3. 3. 2001 17:23, Dohnal

  Jsem zamestnanec a soucasne DALKOVE studuji vysokou skolu. Dokazal by mi nekdo poradit, zda si muzu uplatnit odcitatelnou polozku za studium ve vysi 10.464 Kc za lonsky rok?

  +13
  +-
  Reagovat na příspěvek

  Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

  5. 3. 2001 14:56, Dohnal

  Dekuju za radu. Dohnal

  Zobrazit celé vlákno

  -7
  +-
  Reagovat na příspěvek
  Vstoupit do diskuze
  V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.
  Daňové přiznání online

  A tohle už jste četli?

  ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

  24. 2. 2024 | Tomáš Krause

  ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

  Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

  S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

  21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

  S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

  Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

  Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

  20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

  Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

  Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

  Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

  17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

  Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

  Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

  Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

  14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

  Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

  Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

  Partners Financial Services