Nesnášet vejce do jednoho hnízda

Nesnášet vejce do jednoho hnízda
Představme si, že jsme se již rozhodli nenechávat věci náhodě a chceme si vytvářet rezervy pro životní situace, ve kterých nám operativní hotovost na běžném účtu nebude stačit. Stojíme ale před dalším rozhodnutím – kam, do jakých produktů své peníze ukládat? Neprodělám?

Tato otázka naštěstí nemá víceméně žádné špatné řešení, protože k tomu nejpodstatnějšímu a nejpozitivnějšímu – totiž spořit – se již dotyční rozhodli. Zbývá pokusit se vymodelovat, za jak dlouho přijdou budoucí potřeby, a podle nich volit, protože každý finanční produkt má jiná vhodná použití.

Průměrný občan, který má buď sám přehled o finančních produktech nebo se poradí s odborníkem, bude zřejmě postupovat zhruba takto - odhadne, kolik peněz mu stačí na běžném účtu na standardní měsíční vydání. Na krátkodobý termínovaný vklad nebo do otevřeného podílového fondu peněžního trhu, tedy do vysoce likvidní a bezpečné investice, odloží operativní rezervu – například na opravu neočekávané poruchy auta, která však pochopitelně nemusí nastat a proto je škoda nechat tyto prostředky na nízko úročeném běžném účtu. Pak pravděpodobně nebude váhat a založí si stavební spoření – až bude potřebovat požádat o úvěr na byt, bude se mu hodit každý měsíc, kdy již spořil. Svému malému dítěti vloží například k prvním narozeninám malou částku do produktu skutečně dlouhodobé povahy, jakým je například do zahraničních akcií investující otevřený podílový fond. Až bude potomek za sedmnáct let plnoletý a otec na něho podílové listy převede, s největší pravděpodobností bude původní částka velmi zajímavá. Zbývá zamyslet se nad představou o době, kdy již dotyčný nebude vydělávat. Penzijní připojištění, byť i v řádu několika stokorun měsíčně, přináší svému "střadateli" vysoký benefit díky dlouhodobému efektu a státnímu příspěvku.

Pokud v budoucnu stoupne občanův příjem a na běžném účtu vykazuje vyšší zůstatky než v době, kdy provedl výše popsanou základní finanční rozvahu, požádá svou banku, aby mu z tohoto účtu vybrané nadlimitní prostředky pravidelně přesouvala na výhodnější místa – ať už půjde o termínovaný vklad, nákup podílových listů otevřeného fondu nebo jinou investici.


Pavel Pršala
Investiční kapitálová společnost Komerční bankyKolik peněz doporučujete odložit stranou pro potomka? Jaký produkt byste pro spoření dětem zvolili? Přebývají vám peníze na běžném účtu pravidelně nebo výjimečně? Napište svůj názor.

Zde najdete předchozí, tedy první, druhý a třetí díl seriálu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

19. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

Česká gastronomická skupina Coloseum prodala během veřejné nabídky akcií (IPO) jen necelé dvě pětiny nabízených akcií. Obchodování na trhu Start pražské burzy začne 25. července za... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.