Nesnášet vejce do jednoho hnízda

Nesnášet vejce do jednoho hnízda
Představme si, že jsme se již rozhodli nenechávat věci náhodě a chceme si vytvářet rezervy pro životní situace, ve kterých nám operativní hotovost na běžném účtu nebude stačit. Stojíme ale před dalším rozhodnutím – kam, do jakých produktů své peníze ukládat? Neprodělám?

Tato otázka naštěstí nemá víceméně žádné špatné řešení, protože k tomu nejpodstatnějšímu a nejpozitivnějšímu – totiž spořit – se již dotyční rozhodli. Zbývá pokusit se vymodelovat, za jak dlouho přijdou budoucí potřeby, a podle nich volit, protože každý finanční produkt má jiná vhodná použití.

Průměrný občan, který má buď sám přehled o finančních produktech nebo se poradí s odborníkem, bude zřejmě postupovat zhruba takto - odhadne, kolik peněz mu stačí na běžném účtu na standardní měsíční vydání. Na krátkodobý termínovaný vklad nebo do otevřeného podílového fondu peněžního trhu, tedy do vysoce likvidní a bezpečné investice, odloží operativní rezervu – například na opravu neočekávané poruchy auta, která však pochopitelně nemusí nastat a proto je škoda nechat tyto prostředky na nízko úročeném běžném účtu. Pak pravděpodobně nebude váhat a založí si stavební spoření – až bude potřebovat požádat o úvěr na byt, bude se mu hodit každý měsíc, kdy již spořil. Svému malému dítěti vloží například k prvním narozeninám malou částku do produktu skutečně dlouhodobé povahy, jakým je například do zahraničních akcií investující otevřený podílový fond. Až bude potomek za sedmnáct let plnoletý a otec na něho podílové listy převede, s největší pravděpodobností bude původní částka velmi zajímavá. Zbývá zamyslet se nad představou o době, kdy již dotyčný nebude vydělávat. Penzijní připojištění, byť i v řádu několika stokorun měsíčně, přináší svému "střadateli" vysoký benefit díky dlouhodobému efektu a státnímu příspěvku.

Pokud v budoucnu stoupne občanův příjem a na běžném účtu vykazuje vyšší zůstatky než v době, kdy provedl výše popsanou základní finanční rozvahu, požádá svou banku, aby mu z tohoto účtu vybrané nadlimitní prostředky pravidelně přesouvala na výhodnější místa – ať už půjde o termínovaný vklad, nákup podílových listů otevřeného fondu nebo jinou investici.


Pavel Pršala
Investiční kapitálová společnost Komerční bankyKolik peněz doporučujete odložit stranou pro potomka? Jaký produkt byste pro spoření dětem zvolili? Přebývají vám peníze na běžném účtu pravidelně nebo výjimečně? Napište svůj názor.

Zde najdete předchozí, tedy první, druhý a třetí díl seriálu.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 28 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.