Ani o korunu víc

Ani o korunu víc
Chtěl jsem si koupit krabičku nábojů a prodavač mi řekl cenu, když jsem však vytáhl platební kartu, ejhle byly o pět procent dražší. Rozhodl jsem se, že za těchto podmínek nic nechci a šel jsem do obchodu, kde si při placení kartou nic nepřirážejí. Cestou jsem si kladl otázku: Mají na to právo?

Podle zástupců karetních asociací působících v České republice nemají obchodníci právo si cokoli přirážet ke stanovené ceně. Důvodem, proč se obchodníci k tomuto kroku odhodlávají, je provize, kterou si účtují banky za zprostředkování karetních transakcí. Její výše se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi procenty z jednotlivé transakce. Podle Kamily Noskové, zástupkyně asociace Europay International (karty Cirrus, Maestro a EC/MC) mají obchodníci ve smlouvě mimo jiné stanoveno, že cena účtovaná za zboží musí být při platbě kartou stejná jako v hotovosti. Přední pražský obchod s pánskou módou při snaze obejít toto ustanovení volil jinou strategii - při platbě hotovostí poskytoval slevu, čímž ale také znevýhodňoval karetní transakce a porušoval smlouvu s bankou úplně stejně jako obchodník účtující přirážky.

Po jídle už máte smůlu

V situaci, kdy jste si vybrali zboží a prodavač se vám snaží nákup o nějaké to procento zdražit, doporučuje Tomáš Fiala, zastupující VISA International, u dotyčného obchodníka nenakupovat a upozornit svou banku na chování onoho podnikatele. Pokud jste však již zboží či službu zkonzumovali, pravděpodobně vám nezbude nic jiného než cenu i s přirážkou zaplatit, rozhodně však nezapomeňte obchodníka upozornit na porušování smlouvy s jeho bankou a poté si ve svém ústavu stěžovat. Jsou-li stížnosti na dotyčného podnikatele častější, hrozí mu vypovězení smlouvy o zprostředkování karetních transakcí.

Pokud se jim to nevyplatí, ať karty neberou

Někdo by mohl namítnout, že především u rychloobrátkového zboží s nízkými maržemi (některé potraviny, levná drogerie, střelivo a další) může velikost poplatků bance připravit obchodníka o veškerý zisk. Eva Kárníková z české pobočky Diners Clubu k tomu říká: "pokud se obchodníkovi přijímat karty nevyplatí, může rozvázat smlouvu, v opačném případě by měl být s placením provizí srozuměn."

Zkoušeli vám někdy zdražit nákup kartou? Stává se vám to často? Jak jste reagovali? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 2. 2001 10:40

Ano, stalo se mi to asi před rokem po obědě v restauraci v Karlových Varech. Odmítl jsem zaplatit tu částku navíc a po několika (asi deseti) minutách dohadování mi servírka dala rozdíl v hotovosti a já jsem jí podepsal účet na zvýšenou částku. Není to sice systémové, ale aspoň to bylo vyřízené a nic jsem na tom neztratil. Samozřejmě, že jsem jim na účet nepřipsal žádné spropitné a samozřejmě, že už tam nikdy nepůjdu.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 2. 2001 13:02

Stalo v Europamoblu na Videnske v Brne, to je prodejna nábytku. Nechápu drzost obchodniku, kteri zkousi. Platit keš je pro ne asi pohodlnejsi.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

27. 9. 2023 | Vladimír Pikora

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Jen málo lidí rozumí akciím a s dluhopisy je to ještě těžší. Chce to trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby, znát rizika. V čem investoři nejvíc tápou?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Partners Financial Services