Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Obejdou se Češi bez fondů?

Obejdou se Češi bez fondů?
Minulý týden, poznamenaný předvánoční horečkou, rozhodně českým fondům neprospěl. Lepší rozhodně nebude ani konec roku - a leden jen málokdy přináší pozitivní zprávy.

Není to tak dávno, co éterem často zněla písnička I Can Live Without You. A mnoho nechybí k tomu, aby stejná slova zněla v hlavách představitelů českých investičních společností. Z fondů totiž i nadále odplývají peníze a nové fondy zatím přilákaly výrazně méně investorů, než se očekávalo. Mezi investičními společnostmi se tak pomalu šíří obavy a pocit strachu z toho, co přinese příští rok a nástup fondů zahraničních.

Statistika minulého týdne mluví jasně - z fondů členů Unie investičních společností odplynulo přes 549 milionů korun, když investoři do fondů vložili necelých 277 milionů korun a zpět si vyzvedli nadprůměrných 826 milionů. Možná by se nad tak velkými výběry dalo mávnout rukou s tím, že jde o klasickou reakci lidí vybírajících peníze na vánoční dárky. Podobný argument ale zněl v létě, kdy poprvé začaly převažovat výběry nad ukládáním nových peněz. V červenci a srpnu všichni říkali, že si lidé vybírají peníze na dovolenou. Asi ano. Ale od té doby nebyl jediný týden, kdy by si lidé uložili víc, než si vybrali…

Navíc není pochyb o tom, že stejně budou vypadat i první týdny následujícího roku. Vedle klesajícího zájmu investorů budou muset české investiční společnosti čelit stále silnější ofenzívě fondů zahraničních, které již dnes odsávají stovky milionů korun týdně. Na české investiční společnosti navíc brzy dopadne kladivo Komise pro cenné papíry, která hodlá mnohem pečlivěji kontrolovat, jak investiční společnosti propagují své fondy. Ještě nedávno se přitom zdálo, že by tuto funkci mohl plnit Etický výbor Unie investičních společností (UNIS), podle komisaře Františka Jakuba ale profesní sdružení včetně UNISu ještě nejsou tak daleko, aby mohly tuto dohlížecí funkci kvalitně plnit a tuto kompetenci si proto ještě minimálně několik let ponechá jeho úřad.

Na papíře by se mohlo zdát, že komisař Jakub nemá pravdu. UNIS má vlastní Etický výbor a v létě vydal Komunikační kodex, který upravuje pravidla propagace fondů. Jenže: z 11 členů Etického výboru je devět zaměstnanců investičních společností, kteří nemají zájem příliš přísně posuzovat své kolegy. Rozhodování je navíc obvykle pomalé, veřejnost se o rozhodnutích Etického výboru obvykle nemá šanci dovědět a většinou debat se jako červená nit táhne vědomí, že příliš přísné stanovisko vůči některému konkurentovi se každé investiční společnosti může vrátit jako bumerang.

K důvěryhodnosti UNISu nepřispívá ani to, že bez skrupulí porušuje vlastní stanovy. Příklad? Členem předsednictva Unie může být pouze člen představenstva investiční společnosti. Předsedou UNISu ale stále je Roman Pospíšil, do 30. listopadu předseda představenstva IKS Komerční banky. Ve všech civilizovaných zemích by jeho odvolání z funkce v mateřské investiční společnosti znamenalo i automatickou rezignaci na všechny další funkce, v Čechách je ale jako obvykle všechno jinak. Roman Pospíšil i nadále zůstává předsedou UNISu a zástupci většiny velkých investičních společností říkají, že vzhledem k nedostatku kandidátů na jeho místo nemají zájem jeho rezignaci prosazovat. Nad tím, že porušují vlastní pravidla, obvykle jen krčí rameny.

Co říkají čísla?

Jak již bylo řečeno, čisté prodeje (tedy rozdíl mezi vloženými a vybranými penězi) minulý týden dosáhly mínus 549 milionů korun. Nejlépe dopadly jako již tradičně Pioneer Trust (profil, názory) a na podzim založené fondy SIS (ISSIS) a IKS (profil, názory). Po delší odmlce se Pioneer Trust dokonce se 32 miliony korun vyšvihl do čela fondů s nejvyššími čistými prodeji (úspěchem je především to, že jeho podílníci minulý týden prodaly podílové listy jen za necelých 5 milionů korun; na druhou stranu dnes snad není podílník, který by mohl vzhledem k pádu kursu podílové listy Pioneeru prodat se ziskem). Na druhém místě je s 23 miliony korun IKS fond fondů (profil, názory), následovaný Eurotrendem (OFSISEUR) s plus 10 miliony korun. S velkým odstupem je na čtvrtém místě s necelými čtyřmi miliony korun SIS Globaltrend (OFSISFF) a na pátém s necelými třemi miliony korun IPB akciový (profil, názory). Těsně za ním je Patria evropský akciový fond (OFPATEA); hranici dvoumilionových čistých prodejů překonal také druhý nový fond IKS - fond světových indexů (profil, názory). Od chvíle, kdy začala IKS vybírat za vstup do tohoto fondu tříprocentní vstupní poplatek, poklesly investice do něj na desetinu. Bude proto zajímavé pozorovat, zdali stejný osud potká i IKS fond fondů, kde je zatím vstupní poplatek nulový - ale jen do 23. prosince tohoto roku.

Nejhůře minulý týden z pohledu čistých prodejů překvapivě nedopadl Sporoinvest (OFSISSPI), ale IKS Globální (profil, názory), jehož čisté prodeje činily mínus 187 milionů korun. Sporoinvest byl "až" na druhém místě s mínus 119 miliony korun. Na třetím místě se poměrně těsně (s mínus 91 miliony korun) umístil SIS Všeobecný (OFSISVSE). Na čtvrtém místě s mínus 56 miliony korun je IKS Peněžní trh a na pátém IPB Restituční (profil, názory) s mínus 41 miliony korun. Následují Sporobond (OFSISSPB) s mínus 27 miliony korun, fond IPB peněžního trhu s mínus 22 miliony korun, IPB dluhopisový s mínus 21 miliony korun, SIS Výnosový (OFSISVYN) s mínus 19 miliony korun, IKS Balancovaný (profil, názory) a Živnobanka-Sporokonto (profil, názory), oba s mínus 10 miliony korun.

Čtvrtina českých fondů minulý týden nezískala od investorů ani jednu novou korunu. Z těch atraktivnějších šlo například o Akro růstový (OFAKRRST), Balancovaný fond nadací ŽB-Trustu (profil, názory), ČSOB český akciový (OFOBICAK), Newton Euro (profil, názory) a Union peněžní trh (profil, názory).

Kdy podle vás poplyne do fondů více peněz? Myslíte, že české fondy budou moci konkurovat fondům zahraničním? Přidejte svůj názor. A nezapomeňte hlasovat v nové anketě, která bude ode dneška doprovázet každý nový článek!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 12. 2000 19:24, Tomas_Prouza

Také bych byl raději, kdyby stejné výsledky jako členové UNISu zveřejňovaly i zahraniční fondy - a těším se na srovnání, až se tak bude dít. Do té doby musíme dát jenom na to, co slyšíme z různých zdrojů. A myslím, že pravdivě kritizovat kohokoliv, včetně UNISu, není nic špatného. Myslím, že panu Prouzovi šlo navíc o dobrou věc - chtěl poukázat na něco, co by mohlo české fondy poškodit a co by bylo dobré co nejrychleji řešit. Je dobře, že se tak stalo.

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (brezmenp 22. 12. 2000 18:07)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 12. 2000 17:04, brezmenp

Za všechny laiky přeju též hezké prožití vánočních svátků a rád bych, pokud by to bylo v mé moci, nadělil vysoké indexy, vyší kurzy a málo starostí. HEZKÉ VÁNOCE!

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (S.K. 21. 12. 2000 09:22)

Další příspěvky v diskuzi (65 komentářů)

22. 12. 2000 | 19:24 | Tomas_Prouza

Také bych byl raději, kdyby stejné výsledky jako členové UNISu zveřejňovaly i zahraniční fondy - a těším se na srovnání, až se tak bude dít. Do té doby musíme dát jenom na to, co slyšíme z různých zdrojů. A myslím, že pravdivě...více

22. 12. 2000 | 18:07 | brezmenp

Pane Prouzo, přeji všem Vašim spolupracovníkům hezké vánoce a hodně úspěchů, i pracovních, v novém roce a věřte, že podle mnoha lidí jste se dal na správnou cestu. Občasné překážky a problémy jsou přece od toho, aby se řešily,...více

22. 12. 2000 | 17:04 | brezmenp

Za všechny laiky přeju též hezké prožití vánočních svátků a rád bych, pokud by to bylo v mé moci, nadělil vysoké indexy, vyší kurzy a málo starostí. HEZKÉ VÁNOCE! více

22. 12. 2000 | 15:15 | TGP

Statistiky zahraničních fondů - obvyklý problém. Ale někdy v létě se přece UNIS holedbal, že se otevírá zahraničním fondům a psaly se články, že bude mít za členy i zahraniční fondy a bude vykazovat i jejich data. Ale kde...více

22. 12. 2000 | 15:11 | TGP

Stydet se za to, kdo jsem, nesvedci o prilisne duvere ve vase vlastni nazory. Takhle vypadate jako zbabelec, ktery hazi v noci kameny do oken, misto toho, aby se v poledne postavil na namesti anahlas a prede vsemi rekl,co...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK