Rozbil mi čelní sklo a ujel

Rozbil mi čelní sklo a ujel
Známý problém – auto přede mnou odmrštilo kamínek, který mi zničil přední sklo. Dříve se to řešilo jednoduše, kamarád se "přiznal" jako viník a pojišťovna sklo zaplatila. Teď již to tak jednoduché není.

Jen málokdo se dnes přizná k nehodě - pojistné události - kterou nespáchal. Není to proto, že by lidé byli čestnější než dříve. Příčina je prozaičtější - za každou škodu pojišťovna strhává zvýhodnění - bonus, v horším případě začne uplatňovat sankci - malus. Díky bonusům a malusům se v příštích letech budou pojistky stejného vozu různých majitelů výrazně lišit. Ti z nás, kteří budou jezdit bez havárií, zaplatí méně než nyní, "střelci" a rizikové skupiny, tedy především nezkušení řidiči a obyvatelé velkoměst, sáhnou hlouběji do kapsy. Pozor na fámu, že systému bonus / malus podléhají jen osobní automobily - tento "systém cukru a biče" se vztahuje na všechna pojištěná vozidla včetně mopedů a traktorů. Na druhou stranu žádná z pojišťoven zatím nehodlá znevýhodnění pro chybující řidiče v roce 2001 uplatňovat, jejich nehody ale pečlivě sledují a v budoucnu využijí.

Jelikož viník často z místa "nehody" ujede a škodu způsobenou nezjištěným vozidlem pojišťovny nehradí (a nepomůže ani protokol od policie, takže si rozmyslete, zda má smysl policii kvůli utrženému zrcátku volat), je jedinou možností (kromě pokorného zaplacení opravy) sjednání havarijního pojištění.

Hitem letošního roku by se ale mohlo stát připojištění autoskel. Tuto novinku zavádí tři největší pojišťovny - Česká pojišťovna, Kooperativa a Allianz. Jejich podmínky se liší - zatímco u Allianz a Kooperativy je podmínkou mít současně uzavřené povinné ručení, u České pojišťovny "stačí" pojistka havarijní. V rozsahu pojištění zase z řady vyčnívá Allianz. Jen touto pojišťovnou jsou chráněna všechna skla vozu, u ostatních je pojištěno jen k "úrazu" nejnáchylnější sklo čelní. Abychom ale německou pojišťovnu jen nechválili, její nevýhodou oproti dvěma zbývajícím je výše spoluúčasti. Zatímco Kooperativa a Česká pojišťovna hradí škodu v plné výši, Allianzu je třeba přispět deseti procenty. Jen Česká pojišťovna určuje cenu podle hmotnosti vozidla, ostatní dvě pojišťovny mají sazby rozlišeny podle toho, na kolik si sklo ceníte. Například pokud si chcete sklo za deset tisíc pojistit u Kooperativy, zaplatíte 490 korun. Cena je dále tvořena násobky základní částky 490 korun. Sklo za třicet tisíc Vás tedy přijde na 490 x 3, tj. na 1470 korun.

Pojištění skel se bohužel nevztahuje na předměty na skle, tedy například na dálniční známku či různé ochranné fólie. Přesto je vzhledem k cenám předních skel, které u vozů zahraničních značek dosahují několika desítek tisíc korun, tato nabídka určitě zajímavá, rozvažte proto, zda se připojištění nevyplatí i vám.

Kolik stojí pojištění skel
PojišťovnaPojistná částka (Kč)
 5 00010 00020 00030 000100 000
Kooperativa3004909801 470-
Allianz4929841 3921 7885 436
do 3,5 tunynad 3,5 tuny
Česká pojišťovna5001 000

Připojistíte si letos čelní sklo? Myslíte, že se nabídka vyplatí? Jaké máte zkušenosti se "svou" pojišťovnou, budete ji měnit? Napište svůj názor.

Komplexní informace o povinném ručení získáte v nové sekci Produkty – povinné ručení. Najděte si v ní pojistku, která vám sedne.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 30 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 12. 2000 14:18, gems

O připojištění nemam zajem, o přední sklo jsem za deset let přišel jen jednou a mé zkusenosti s pojistovnami jsou takové, že nikdy nezaplati vše co slibovali. Najednou se vždy objeví spousta vyjimek. Myslim, pokud někdo potřeboval od pojistovny proplatit nahradní vozidlo, tak ten ví o čem mluvím.
Při rozbití předního skla doporučuji, pokud nám viník ujel, zastavit si jiného, nejlepe nákladní vozidlo. Než dále přispívat na na nesolidní pojišťovny.

+72
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 12. 2000 17:40

No, to právě nestačí. Čerstvá zkušenost: Děvčeti v 8 večer na dálnici rozbil chlap s kamionem přední sklo. Důvod - opravovaná silnice a hodně kamínků. Nepodařilo se ho zastavit. Hlášeno na policii dle místa. Pachatel zjištěn dle opsané SPZ. Sepsán protokol. Řidič neuznal, že by jeho vozidlem byla způsobena škoda. Jel tam tou dobou, no a co?! Pojišťovna Allianz v tomto případě NEPLNÍ, není prokázán viník nehody. Policie nic nedokáže, protože nemáte natočeno, jak kámen letí od SPZ. Tudíž nelze ani potrestat řidiče za ujetí... Silnice byla po opravě předána k používání zkolaudovaná, tedy OK. I se šutry. Děvče zaplatí 5000 (spoluúčat) ze svého, zbytek jde z havarijní pojistky. Proč naše firma platí 375 tis. ročně na pojistném za auta, fakt nevím.

Zobrazit celé vlákno

-20
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (30 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

10. 2. 2024 | Tomáš Krause

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

Na burzy asi zamíří bitcoiny za miliardy. Naopak monero komplet mizí z burzy Binance. Solana si dala pět hodin pauzu a americký regulátor donutil ripple ke striptýzu. A Jižní Korea... celý článek

Partners Financial Services