Zlevňování hypoték nabírá na síle. Přidaly se i největší banky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 6. 2020 | 6 komentářů
Zlevňování hypoték nabírá na síle. Přidaly se i největší banky

Zdroj: Shutterstock

Hypotéky dál zlevňují. Tedy aspoň jejich nabídkové sazby, podle nichž počítá makléřská společnost Golem Finance svůj index.

Během května zlevnila Moneta Money Bank, v rámci časově omezené akční nabídky pak Hypoteční banka a ČSOB a v závěru měsíce i Česká spořitelna.

„Když k tomu ještě připočteme průběžnou úpravu sazeb v Oberbank a zlevnění ve Fio bance a Bance Creditas, máme z toho jeden z největších meziměsíčních poklesů sazeb za posledních několik měsíců,“ říká Luboš Svačina, mluvčí Golem Finance.

Index GOFI 70 mapující napříč všemi bankami nabídkové sazby hypoték do 70 % LTV (30 % musí klient pokrýt z jiných zdrojů) klesl z dubnových 2,43 % na 2,29 %. Stejné hodnoty dosáhl v květnu i index GOFI 80, a to díky sjednocení cen pro 70% a 80% hypotéky ve skupině ČSOB a Hypoteční banky. Jako jediné totiž doteď měly pro tyto dva typy úvěrů rozdílné sazby.

Výrazně zlevnily i hypotéky nad 80 % LTV. „Tento typ úvěrů některé banky dočasně stáhly ze své nabídky, proto se snížení sazeb České spořitelny, Hypoteční banky, ČSOB a Fia projevilo ve větší intenzitě. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl z dubnových 3,06 % na 2,85 %,“ upřesňuje Svačina.

Nabídkové sazby hypotékZdroj: Golem Finance

V některých případech šlo spíše o dorovnání nabídkových sazeb na úroveň, za kterou banky hypotéky poskytovaly již dříve, jen bylo potřeba o sazbě vyjednávat. „Zásadní změnou v uplynulém měsíci bylo to, že se do zlevňování pustily i banky z velké pětky a také to, že se k České spořitelně a Hypoteční bance nyní přidala Komerční banka,“ říká ředitel Golem Finance Libor Ostatek.

Zdroj: Golem Finance

Vztah mezi základní sazbou ČNB, nabídkovými sazbami hypoték (index GOFI) a sazbami ve skutečně sjednaných smlouvách (Fincentrum Hypoindex).

Kupujete? Poradíme!

Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„I na sazbách hypoték je vidět postupné odeznívání prvotní paniky plynoucí z nedostatku informací o dopadech šíření koronaviru. Sazby na mezibankovním trhu jsou blízko rekordních minim a banky nyní v rámci konkurenčního soupeření sazby korigují směrem dolů,“ dodává Ostatek.

Útok na dosavadní historická minima z přelomu let 2016/2017 však podle něj nelze čekat kvůli vysokým rizikovým maržím, které jen tak nezmizí. Nicméně podle všeho opět míříme do období, kdy se budou sjednávat hypotéky s úrokovou sazbou s jedničkou na začátku.

Na začátku června oznámila výrazné zlevnění Komerční banka. „Minimální výše sazby hypoték s nejčastější fixací 3 až 10 let do 80 % LTV je 2,29 %. Snížení se pohybuje v rozmezí od 0,4 do 0,6 procentního bodu,“ říká mluvčí banky Pavel Zúbek.

„Po využití všech slev za domicilaci (posílání příjmů na běžný účet ve stejné bance – pozn. red.) a pojištění začíná nabídka KB na 1,99 %. Podmínkou je však výše úvěru alespoň čtyři miliony korun. Pro menší úvěry nad jeden a půl milionu začíná nabídka KB na 2,09 %,“ upřesňuje Ostatek z Golem Finance.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 6. 2020 16:11, Jan Káňa

Jo, chceme refinancování, ale podepíšu, až to bude pod 1,5%

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.