Zlevňování hypoték nabírá na síle. Přidaly se i největší banky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 6. 2020 | 6 komentářů
Zlevňování hypoték nabírá na síle. Přidaly se i největší banky

Zdroj: Shutterstock

Hypotéky dál zlevňují. Tedy aspoň jejich nabídkové sazby, podle nichž počítá makléřská společnost Golem Finance svůj index.

Během května zlevnila Moneta Money Bank, v rámci časově omezené akční nabídky pak Hypoteční banka a ČSOB a v závěru měsíce i Česká spořitelna.

„Když k tomu ještě připočteme průběžnou úpravu sazeb v Oberbank a zlevnění ve Fio bance a Bance Creditas, máme z toho jeden z největších meziměsíčních poklesů sazeb za posledních několik měsíců,“ říká Luboš Svačina, mluvčí Golem Finance.

Index GOFI 70 mapující napříč všemi bankami nabídkové sazby hypoték do 70 % LTV (30 % musí klient pokrýt z jiných zdrojů) klesl z dubnových 2,43 % na 2,29 %. Stejné hodnoty dosáhl v květnu i index GOFI 80, a to díky sjednocení cen pro 70% a 80% hypotéky ve skupině ČSOB a Hypoteční banky. Jako jediné totiž doteď měly pro tyto dva typy úvěrů rozdílné sazby.

Výrazně zlevnily i hypotéky nad 80 % LTV. „Tento typ úvěrů některé banky dočasně stáhly ze své nabídky, proto se snížení sazeb České spořitelny, Hypoteční banky, ČSOB a Fia projevilo ve větší intenzitě. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl z dubnových 3,06 % na 2,85 %,“ upřesňuje Svačina.

Nabídkové sazby hypotékZdroj: Golem Finance

V některých případech šlo spíše o dorovnání nabídkových sazeb na úroveň, za kterou banky hypotéky poskytovaly již dříve, jen bylo potřeba o sazbě vyjednávat. „Zásadní změnou v uplynulém měsíci bylo to, že se do zlevňování pustily i banky z velké pětky a také to, že se k České spořitelně a Hypoteční bance nyní přidala Komerční banka,“ říká ředitel Golem Finance Libor Ostatek.

Zdroj: Golem Finance

Vztah mezi základní sazbou ČNB, nabídkovými sazbami hypoték (index GOFI) a sazbami ve skutečně sjednaných smlouvách (Fincentrum Hypoindex).

Kupujete? Poradíme!

Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„I na sazbách hypoték je vidět postupné odeznívání prvotní paniky plynoucí z nedostatku informací o dopadech šíření koronaviru. Sazby na mezibankovním trhu jsou blízko rekordních minim a banky nyní v rámci konkurenčního soupeření sazby korigují směrem dolů,“ dodává Ostatek.

Útok na dosavadní historická minima z přelomu let 2016/2017 však podle něj nelze čekat kvůli vysokým rizikovým maržím, které jen tak nezmizí. Nicméně podle všeho opět míříme do období, kdy se budou sjednávat hypotéky s úrokovou sazbou s jedničkou na začátku.

Na začátku června oznámila výrazné zlevnění Komerční banka. „Minimální výše sazby hypoték s nejčastější fixací 3 až 10 let do 80 % LTV je 2,29 %. Snížení se pohybuje v rozmezí od 0,4 do 0,6 procentního bodu,“ říká mluvčí banky Pavel Zúbek.

„Po využití všech slev za domicilaci (posílání příjmů na běžný účet ve stejné bance – pozn. red.) a pojištění začíná nabídka KB na 1,99 %. Podmínkou je však výše úvěru alespoň čtyři miliony korun. Pro menší úvěry nad jeden a půl milionu začíná nabídka KB na 2,09 %,“ upřesňuje Ostatek z Golem Finance.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Nákup, který se vyplatí

Nákup, který se vyplatí

Rohlík Premium a balíček Pro dva nebo Pro rodinu v Partners Bance na rok zdarma.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 6. 2020 16:11, Jan Káňa

Jo, chceme refinancování, ale podepíšu, až to bude pod 1,5%

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

7. 6. 2024 | Olga Skalková

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

Dostupnost hypotečních úvěrů v Česku se moc nelepší. Průměrná nabídková sazba v bankách od února stagnuje.

Zájem o hypotéky pro mladé roste. Zrušení limitu pomohlo, hlásí banky

28. 5. 2024 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky pro mladé roste. Zrušení limitu pomohlo, hlásí banky

Bankám letos rostou podíly hypoték na 90 procent hodnoty nemovitosti. Zrušení příjmové regulace jim přivádí víc mladých klientů.

Ceny bytů opět rostou. Zlevnění už nečekejte, radí bankéři

21. 5. 2024 | Olga Skalková

Ceny bytů opět rostou. Zlevnění už nečekejte, radí bankéři

Situace na trhu bydlení v Česku se obrací. Ceny bytů i rodinných domů se opět začínají zvyšovat a následují stejný trend u stavebních pozemků. Ukazuje to ČSOB Index bydlení, který vychází... celý článek

Se zlevněním hypoték banky nespěchají, potvrzují nová čísla

8. 5. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Se zlevněním hypoték banky nespěchají, potvrzují nová čísla

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů v květnu klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Podmínky hypoték v bankách tak zůstávají prakticky beze změny.

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Partners Financial Services