Zlevňování hypoték nabírá na síle. Přidaly se i největší banky

| rubrika: Aktuality | 3. 6. 2020 11:45 | 6 komentářů

Zdroj: Shutterstock

Hypotéky dál zlevňují. Tedy aspoň jejich nabídkové sazby, podle nichž počítá makléřská společnost Golem Finance svůj index.

Během května zlevnila Moneta Money Bank, v rámci časově omezené akční nabídky pak Hypoteční banka a ČSOB a v závěru měsíce i Česká spořitelna.

„Když k tomu ještě připočteme průběžnou úpravu sazeb v Oberbank a zlevnění ve Fio bance a Bance Creditas, máme z toho jeden z největších meziměsíčních poklesů sazeb za posledních několik měsíců,“ říká Luboš Svačina, mluvčí Golem Finance.

Index GOFI 70 mapující napříč všemi bankami nabídkové sazby hypoték do 70 % LTV (30 % musí klient pokrýt z jiných zdrojů) klesl z dubnových 2,43 % na 2,29 %. Stejné hodnoty dosáhl v květnu i index GOFI 80, a to díky sjednocení cen pro 70% a 80% hypotéky ve skupině ČSOB a Hypoteční banky. Jako jediné totiž doteď měly pro tyto dva typy úvěrů rozdílné sazby.

Výrazně zlevnily i hypotéky nad 80 % LTV. „Tento typ úvěrů některé banky dočasně stáhly ze své nabídky, proto se snížení sazeb České spořitelny, Hypoteční banky, ČSOB a Fia projevilo ve větší intenzitě. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl z dubnových 3,06 % na 2,85 %,“ upřesňuje Svačina.

Nabídkové sazby hypotékZdroj: Golem Finance

V některých případech šlo spíše o dorovnání nabídkových sazeb na úroveň, za kterou banky hypotéky poskytovaly již dříve, jen bylo potřeba o sazbě vyjednávat. „Zásadní změnou v uplynulém měsíci bylo to, že se do zlevňování pustily i banky z velké pětky a také to, že se k České spořitelně a Hypoteční bance nyní přidala Komerční banka,“ říká ředitel Golem Finance Libor Ostatek.

Zdroj: Golem Finance

Vztah mezi základní sazbou ČNB, nabídkovými sazbami hypoték (index GOFI) a sazbami ve skutečně sjednaných smlouvách (Fincentrum Hypoindex).

Kupujete? Poradíme!

Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„I na sazbách hypoték je vidět postupné odeznívání prvotní paniky plynoucí z nedostatku informací o dopadech šíření koronaviru. Sazby na mezibankovním trhu jsou blízko rekordních minim a banky nyní v rámci konkurenčního soupeření sazby korigují směrem dolů,“ dodává Ostatek.

Útok na dosavadní historická minima z přelomu let 2016/2017 však podle něj nelze čekat kvůli vysokým rizikovým maržím, které jen tak nezmizí. Nicméně podle všeho opět míříme do období, kdy se budou sjednávat hypotéky s úrokovou sazbou s jedničkou na začátku.

Na začátku června oznámila výrazné zlevnění Komerční banka. „Minimální výše sazby hypoték s nejčastější fixací 3 až 10 let do 80 % LTV je 2,29 %. Snížení se pohybuje v rozmezí od 0,4 do 0,6 procentního bodu,“ říká mluvčí banky Pavel Zúbek.

„Po využití všech slev za domicilaci (posílání příjmů na běžný účet ve stejné bance – pozn. red.) a pojištění začíná nabídka KB na 1,99 %. Podmínkou je však výše úvěru alespoň čtyři miliony korun. Pro menší úvěry nad jeden a půl milionu začíná nabídka KB na 2,09 %,“ upřesňuje Ostatek z Golem Finance.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 6. 2020 16:11, Jan Káňa

Jo, chceme refinancování, ale podepíšu, až to bude pod 1,5%

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.