Hypotéky zlevnily. Volnější limity ale banky nevyužívají

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 20. 5. 2020 | 2 komentáře
Banky se teď vypořádávají s vyšším rizikem, výraznější snížení úroků nelze čekat, říká Jiří Sýkora z Fincentra.
Hypotéky zlevnily. Volnější limity ale banky nevyužívají

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v dubnu poprvé v letošním roce klesl, a to na 2,39 procenta z březnových 2,44 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

„Pokles je překvapivý i přesto, že Česká národní banka v březnu dvakrát snížila sazby. Banky se totiž vypořádávají s vyšším rizikem a stále ještě přijímají žádosti o odklad splátek. Do hry ale vstupuje i konkurenční boj. Sazby v březnu a dubnu snížily především menší banky,“ říká Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Průměrná úroková sazba hypoték zahájila letošní rok mírným růstem, když ještě v prosinci dělala 2,34 procenta. Stále tedy jsme lehce nad touto úrovní, ale zároveň hluboko pod tou, jaká tu byla před rokem. V dubnu roku 2019 dosahal průměrný úrok podle Hypoindexu 2,85 procenta.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Podle Sýkory se kvůli převládající nejistotě nedá čekat výraznější propad úroků u hypoték, přestože Česká národní banka na začátku května opět výrazně snížila své úrokové sazby. Na začátku května sice snížila sazby Moneta Money Bank (o 0,2 procentního bodu na 2,62 procenta) a od poloviny května Banka Creditas (o 0,21 procentního bodu na 2,09 procenta), největší hypoteční banky ale zatím vyčkávají.

Kupujete? Poradíme!

Klíč. Zdroj: Shutterstock.com
Klíč. Zdroj: Shutterstock.com

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Banky v dubnu podle Hypoindexu sjednaly 6744 hypoték v celkovém objemu 17,845 miliardy korun. Oproti letošnímu březnu to bylo o 650 hypoték méně a jejich objem klesl téměř o jednu miliardu. Naopak v porovnání s loňským dubnem stoupl počet poskytnutých hypoték o 349 a objem o víc než 3,2 miliardy korun. 

Objemem nově sjednaných hypoték šlo letos dokonce o nejlepší duben v historii měření Hypoindexu, tedy od roku 2003. Na nové historické maximum vzrostla průměrná výše hypotéky, v dubnu konkrétně dělala 2 645 985 korun. Za růstem obou čísel je i prudké zdražování nemovitostí v posledních letech.

Podle Sýkory jsou dubnová čísla překvapivá vzhledem k tomu, že banky – přes uvolnění limitů úvěrových ukazatelů ze strany ČNB – poskytují hypotéky převážně do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) namísto povolených 90 procent.

„Zájemce o hypotéku je kvůli většímu riziku případného budoucího nesplácení ještě pod větším drobnohledem než před koronavirovou krizí. Banky omezují například i některé druhy příjmů, které akceptují pro výpočet bonity žadatele. S hypotékou se v současné době mohou rozloučit lidé, kteří pracují například v cestovním ruchu či pohostinství,“ říká Sýkora.

„Pokud si chci vzít hypotéku, nerozhoduji se během několika dní. Naopak, takové rozhodnutí „zraje“ dlouhou dobu. A když už se rozhodnu, tak takové rozhodnutí obvykle neberu zpátky. Přestože hodně potenciálních žadatelů o hypoteční úvěr bylo znejistělých, poptávka po vlastnickém bydlení je a bude tady stále a bude i nadále hodně silná,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.


Čtěte víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

9. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,28 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dřív – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

4. 8. 2022 | Petr Kučera | 14 komentářů

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

1. 8. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Lidé, kteří od ní mají hypotéku, se bojí takzvaného zesplatnění – tedy že budou muset najednou zaplatit celou zbývající... celý článek

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

12. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

1. 7. 2022 | Jana Divinová

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

Koupě bytu je pro většinu lidí životní událostí, která už se nikdy nezopakuje. Investují do ní celoživotní úspory a zadluží se na většinu svého života. Na co si dát pozor, aby se sen... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.