Hypotéky zlevnily. Volnější limity ale banky nevyužívají

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 20. 5. 2020 | 2 komentáře
Banky se teď vypořádávají s vyšším rizikem, výraznější snížení úroků nelze čekat, říká Jiří Sýkora z Fincentra.
Hypotéky zlevnily. Volnější limity ale banky nevyužívají

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v dubnu poprvé v letošním roce klesl, a to na 2,39 procenta z březnových 2,44 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

„Pokles je překvapivý i přesto, že Česká národní banka v březnu dvakrát snížila sazby. Banky se totiž vypořádávají s vyšším rizikem a stále ještě přijímají žádosti o odklad splátek. Do hry ale vstupuje i konkurenční boj. Sazby v březnu a dubnu snížily především menší banky,“ říká Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Průměrná úroková sazba hypoték zahájila letošní rok mírným růstem, když ještě v prosinci dělala 2,34 procenta. Stále tedy jsme lehce nad touto úrovní, ale zároveň hluboko pod tou, jaká tu byla před rokem. V dubnu roku 2019 dosahal průměrný úrok podle Hypoindexu 2,85 procenta.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Podle Sýkory se kvůli převládající nejistotě nedá čekat výraznější propad úroků u hypoték, přestože Česká národní banka na začátku května opět výrazně snížila své úrokové sazby. Na začátku května sice snížila sazby Moneta Money Bank (o 0,2 procentního bodu na 2,62 procenta) a od poloviny května Banka Creditas (o 0,21 procentního bodu na 2,09 procenta), největší hypoteční banky ale zatím vyčkávají.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kupujete? Poradíme!

Klíč. Zdroj: Shutterstock.com
Klíč. Zdroj: Shutterstock.com

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Banky v dubnu podle Hypoindexu sjednaly 6744 hypoték v celkovém objemu 17,845 miliardy korun. Oproti letošnímu březnu to bylo o 650 hypoték méně a jejich objem klesl téměř o jednu miliardu. Naopak v porovnání s loňským dubnem stoupl počet poskytnutých hypoték o 349 a objem o víc než 3,2 miliardy korun. 

Objemem nově sjednaných hypoték šlo letos dokonce o nejlepší duben v historii měření Hypoindexu, tedy od roku 2003. Na nové historické maximum vzrostla průměrná výše hypotéky, v dubnu konkrétně dělala 2 645 985 korun. Za růstem obou čísel je i prudké zdražování nemovitostí v posledních letech.

Podle Sýkory jsou dubnová čísla překvapivá vzhledem k tomu, že banky – přes uvolnění limitů úvěrových ukazatelů ze strany ČNB – poskytují hypotéky převážně do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) namísto povolených 90 procent.

„Zájemce o hypotéku je kvůli většímu riziku případného budoucího nesplácení ještě pod větším drobnohledem než před koronavirovou krizí. Banky omezují například i některé druhy příjmů, které akceptují pro výpočet bonity žadatele. S hypotékou se v současné době mohou rozloučit lidé, kteří pracují například v cestovním ruchu či pohostinství,“ říká Sýkora.

„Pokud si chci vzít hypotéku, nerozhoduji se během několika dní. Naopak, takové rozhodnutí „zraje“ dlouhou dobu. A když už se rozhodnu, tak takové rozhodnutí obvykle neberu zpátky. Přestože hodně potenciálních žadatelů o hypoteční úvěr bylo znejistělých, poptávka po vlastnickém bydlení je a bude tady stále a bude i nadále hodně silná,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.


Čtěte víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Partners Financial Services