Hypotéky zlevnily. Volnější limity ale banky nevyužívají

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 20. 5. 2020 | 2 komentáře
Banky se teď vypořádávají s vyšším rizikem, výraznější snížení úroků nelze čekat, říká Jiří Sýkora z Fincentra.
Hypotéky zlevnily. Volnější limity ale banky nevyužívají

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v dubnu poprvé v letošním roce klesl, a to na 2,39 procenta z březnových 2,44 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

„Pokles je překvapivý i přesto, že Česká národní banka v březnu dvakrát snížila sazby. Banky se totiž vypořádávají s vyšším rizikem a stále ještě přijímají žádosti o odklad splátek. Do hry ale vstupuje i konkurenční boj. Sazby v březnu a dubnu snížily především menší banky,“ říká Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Průměrná úroková sazba hypoték zahájila letošní rok mírným růstem, když ještě v prosinci dělala 2,34 procenta. Stále tedy jsme lehce nad touto úrovní, ale zároveň hluboko pod tou, jaká tu byla před rokem. V dubnu roku 2019 dosahal průměrný úrok podle Hypoindexu 2,85 procenta.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Podle Sýkory se kvůli převládající nejistotě nedá čekat výraznější propad úroků u hypoték, přestože Česká národní banka na začátku května opět výrazně snížila své úrokové sazby. Na začátku května sice snížila sazby Moneta Money Bank (o 0,2 procentního bodu na 2,62 procenta) a od poloviny května Banka Creditas (o 0,21 procentního bodu na 2,09 procenta), největší hypoteční banky ale zatím vyčkávají.

Kupujete? Poradíme!

Klíč. Zdroj: Shutterstock.com
Klíč. Zdroj: Shutterstock.com

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Banky v dubnu podle Hypoindexu sjednaly 6744 hypoték v celkovém objemu 17,845 miliardy korun. Oproti letošnímu březnu to bylo o 650 hypoték méně a jejich objem klesl téměř o jednu miliardu. Naopak v porovnání s loňským dubnem stoupl počet poskytnutých hypoték o 349 a objem o víc než 3,2 miliardy korun. 

Objemem nově sjednaných hypoték šlo letos dokonce o nejlepší duben v historii měření Hypoindexu, tedy od roku 2003. Na nové historické maximum vzrostla průměrná výše hypotéky, v dubnu konkrétně dělala 2 645 985 korun. Za růstem obou čísel je i prudké zdražování nemovitostí v posledních letech.

Podle Sýkory jsou dubnová čísla překvapivá vzhledem k tomu, že banky – přes uvolnění limitů úvěrových ukazatelů ze strany ČNB – poskytují hypotéky převážně do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) namísto povolených 90 procent.

„Zájemce o hypotéku je kvůli většímu riziku případného budoucího nesplácení ještě pod větším drobnohledem než před koronavirovou krizí. Banky omezují například i některé druhy příjmů, které akceptují pro výpočet bonity žadatele. S hypotékou se v současné době mohou rozloučit lidé, kteří pracují například v cestovním ruchu či pohostinství,“ říká Sýkora.

„Pokud si chci vzít hypotéku, nerozhoduji se během několika dní. Naopak, takové rozhodnutí „zraje“ dlouhou dobu. A když už se rozhodnu, tak takové rozhodnutí obvykle neberu zpátky. Přestože hodně potenciálních žadatelů o hypoteční úvěr bylo znejistělých, poptávka po vlastnickém bydlení je a bude tady stále a bude i nadále hodně silná,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.


Čtěte víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 19 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.