Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti
Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí se v roce 2023 nedovádí a daň se z nabytí nemovitosti v roce 2022 neodvádí. Tato daň, kterou byly zatíženy úplatné převody nemovitostí, tedy koupě/prodej nemovitosti, byla zrušena v roce 2020.
Co byla daň z nabytí nemovitých věcí?
Daň z převodu nemovitosti nebo daň z nabytí nemovitých věcí byla majetková daň kterou byly v Česku zatíženy prodeje, respektive koupě pozemků, domů a bytů.Kdo podával přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí?
Jak vyplývá z názvu daně, podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí činil a daň platil nabyvatel, tedy kupec nemovitosti. Do roku 2016, kdy se daň jmenovala daň z převodu nemovitosti, podával daňové přiznání a daň platil prodávající – i když z názvu daně to zrovna jednoznačně neplynulo.Kdy byla zrušena daň z nabytí nemovitých věcí?
Daň z nemovitých věcí existovala od podzimu 2016, kdy nahradila daň z převodu nemovitosti, do podzimu 2020, kdy byla zrušena v rámci úlevných opatření v době covidové epidemie.Jak se počítala daň z nabytí nemovitých věcí?
Nejsnáze se daň z nabytí nemovitých věcí počítala na kalkulačce daně z nabytí nemovitých věcí na Peníze.cz. Při výpočtu se porovnávala kupní cena nemovitosti se směrnou hodnotou (víceméně obvyklou místní cenou) nemovitosti, kterou stanovoval finanční úřad. Pokud se budoucímu plátci daně směrná hodnota nezamlouvala, mohl si nechat kupní cenu místo ní nechat porovnat s cenou stanovenou odhadcem. Po porovnání se pro výpočet vždy použila vyšší hodnota. Z kupní ceny se počítalo sto procent, ze směrné hodnoty nebo odhadní ceny 75 procent.