eTrader €uroBarometr: Bude po Británii z EU exitovat Itálie? Trh futures na to sází

eTrader €uroBarometr | rubrika: FINEXPO | 17. 9. 2018 | 1 komentář
Trh oceňuje pravděpodobnost, že Itálie opustí – dobrovolně, nebo vynuceně – EU téměř 67 procenty.
eTrader €uroBarometr: Bude po Británii z EU exitovat Itálie? Trh futures na to sází

Komerční spolupráce

Tato silná dvoutřetinová pravděpodobnost vychází z ocenění NYMEX, tedy obchodníků s futures kontrakty. S populistickou pravicovou vládou, která je ve stálém střetu s byrokraty v Bruselu, má takový scénář realistické obrysy. Nová italská vláda přijala tvrdý postoj k rozpočtu a přistěhovalectví a Bruselu se dosud nepodařilo přesvědčit ji ke změně.

Anketa

Trh NYMEX (futures kontrakty) dává odchodu Itálie z EU pravděpodobnost 67 %. Domníváte se, že:

Vyhodnocení minulé ankety:

Záchranný program Řecka skončil, před zemí je splácení dluhu do roku 2060. Jak vidíte budoucnost eurozóny v příštích pěti letech? Z ankety doplňující článek eTrader €uroBarometr: Ukázal případ Řecka životaschopnost eurozóny, nebo nevyhnutelnost rozpadu? vyplývá důvěra téměř 55 procent čtenářů v to, že eurozóna prokázala životaschopnost a že během následujících pěti let z ní nikdo nevystoupí. Bezmála 24 procent hlasujících se přiklání k názoru, že eurozóna je dlouhodobě neudržitelná a do pěti let se rozpadne na nejméně dvě části. Třináct procent hlasujících je přesvědčeno o vystoupení minimálně Řecka z eurozóny. Jako nejméně pravděpodobný scénář vidí hlasující v zastoupení 8,7 % možnost zrušení eura v horizontu pěti let a návratu k národním měnám.

Současná italská vláda má velmi vysokou popularitu, což v podstatě znamená, že Italové její postoj k Bruselu schvalují. Pokud by tedy současná vláda neuspěla při vyjednávání s Bruselem, mohla by vyzvat k referendu o vystoupení z Evropské unie. A významná část italské populace je podle všeho připravena vrátit se k národní měně a svébytné samosprávě, tedy vystoupit z bloku.

Často odepisované Řecko je sice podle trhu další na řadě, ale NYMEX jeho vystoupení z EU vidí přibližně jako dvacetiprocentní. Jde tedy o pravděpodobnost výrazně nižší než v případě Itálie. Zajímavé je, že další v pořadí na odchod z Evropské unie jsou podle trhu s futures Česká republika a Polsko (16procentní pravděpodobnost). Trh pak kalkuluje jen s devítiprocentní šancí, že další zemí, která opustí Evropskou unii, bude Francie.

Možnému vystoupení Itálie z Evropské unie nahrává i vývoj na referenčních výnosech desetiletých dluhopisů. Spread mezi italskými a německými bondy je nedaleko historického maxima z nedávné doby; rozevírání nůžek mezi italskými a německými desetiletými dluhopisy dokresluje situaci víc než výmluvně.

Odchod Itálie z Evropské unie by logicky musel být spojený s opuštěním eura. To by definitivně poslalo společnou měnu – tak, jak ji známe – do propadliště dějin, protože jen málo investorů by nadále důvěřovalo konzistenci eura. Situace je o to zostřenější, že nejen vládní představitelé, ale i významná část obyvatel Itálie kalkuluje s rizikem opuštění Unie jako s blízkou realitou. To je velký rozdíl oproti Řecku, které narozdíl od Itálie není zakládajícím členem. Navíc i z hlediska objemu ekonomiky zůstává Řecko marginální zemí.

Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+61
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Kde přišel dolar ke svému $, kolik váží libra a další pravdy o měnách

3. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 4 komentáře

Kde přišel dolar ke svému $, kolik váží libra a další pravdy o měnách

S penězi může být zábava, dokonce i když je nemáte. Stačí se mrknout do jejich historie. Dnes si vysvětlíme třeba to, jestli jsou dolary opravdu z Česka. Nebo proč je čínský jüan kulatý,... celý článek

Zázrační roboti? Kubíčkova WSM byla letadlo, potvrdil soud

9. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Zázrační roboti? Kubíčkova WSM byla letadlo, potvrdil soud

Na osm let do vězení má jít podnikatel Jiří Kubíček, který podle Městského soudu v Praze způsobil škodu dvě a čtvrt miliardy korun. O zatím nepravomocném rozsudku informovala agentura... celý článek

ČNB zahájila intervence. Brání oslabování koruny

4. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČNB zahájila intervence. Brání oslabování koruny

Česká národní banka začala chránit kurz koruny před dalším oslabováním.

Začne ČNB chránit korunu? Ve hře je návrat intervencí

3. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Začne ČNB chránit korunu? Ve hře je návrat intervencí

Koruna kvůli válce oslabuje, což dál zvyšuje inflaci. Centrální bance se to nelíbí, na intervence je však zatím podle ekonomů brzo.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.