Mizí vám prachy: Na čem se dá ušetřit snadno a rychle (5)

Jan Stuchlík | rubrika: Jak na to | 26. 10. 2010 | 20 komentářů
Mizí vám prachy: Na čem se dá ušetřit snadno a rychle (5)
Díky vedení rodinného účetnictví našly obě rodiny zapojené do společného projektu Peníze.cz a Broker Consulting další možné úspory. Ukázalo se třeba, že účty za televizi či telefon jsou k celkovým výdajům přehnané.

„Ten účet za telefon je šílený. Rozhodně pro rodinu v jejich situaci,“ zírá nevěřícně do rodinného účetnictvípražské rodiny Václava a Karoliny konzultantka Broker Consulting Hana Kollertová. Měsíčně dají za čtyři mobily pro sebe a dvě dospívající dcery přes tři tisíce korun. To je třetina výdajů na běžný chod domácnosti. A to v situaci, kdy žijí na hraně, bez finanční rezervya s dluhem, z něhož zvládají splácet pouze úroky.

Další bomba tiká o řádek níže. Každý měsíc platí rodina za kabelovou televizi 1400 korun. „To byl takový dárek,“ říká s potutelným úsměvem Karolina. A dodává, že by se jí klidně vzdala. Její manžel Václav se ovšem příliš nadšeně netváří.

Oba si jsou přitom dobře vědomi, v jak špatné finanční situacise jejich rodina nachází. I proto se zúčastnili společného projektu serveru Peníze.cz a poradenské společnosti Broker Consulting. Konzultanti Hana Kollertová a Čeněk Liška hledají Václavovi a Karolině a mladému páru, Milošovi a Janě z Třebenic u Lovosic, možnosti, kde ušetřit a jak lépe hospodařit.

„Otevřeně jsem se Václava zeptala, jestli opravdu potřebují všechny programy od UPC. Nakonec řekl, že ne. Že to mají hlavně kvůli internetu,“ vypráví v centrále Broker Consulting Kollertová. Při pohledu do ceníku kabelového operátora UPC je jasné, že přechodem na nižší tarif může Václav s Karolinou ušetřit až osm set korun za měsíc.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

S účtem za telefonyto bude složitější. Václav s Karolinou si myslí, že mají dobře nastavené tarify, a že by se na nižší částku nedostali. „Přitom kdyby za měsíc provolali o osm set korun méně, tak za rok ušetří 9600 korun. To je pětina částky, kterou by si co nejrychleji potřebovali dospořit, aby měli dostatečnou finanční rezervu. Zatím žijí bez ní,“ soudí Kollertová.

Také Miloš s Janou ze severočeských Třebenic za telefony utratí slušnou sumu. Hlavně Miloš, který za měsíc provolá kolem 1200 korun. To je skoro čtvrtina peněz, které pár vydá za běžný chod domácnosti, tedy za jídlo, drogerii, televizi a telefony. „U mobilního operátora jsme společně s rodinou našli mnohem výhodnější tarif. Navíc si mezi sebou budou moci volat zadarmo. Od října tak za telefon ušetří polovinu, tedy zhruba osm set korun za každý jeden měsíc,“ popisuje řešení Liška.

Další úspory v řádu stovek korun měsíčně se v Třebenicích nabízejí u některých finančních produktů. „ Povinné ručenísjednáme u České podnikatelské pojišťovny. Ušetří se tím 170 korun měsíčně,“ vysvětluje klientům Liška. Skoro šest set korun pošlou Miloš s Janou každý měsíc na poplatcích za běžné účty českým bankám. Přitom na pobočky nechodí a účet ovládají přes internet. Na trhu jsou účty, které by tyto jejich náklady srazily na nulu nebo blízko k nule. Jenže dva Milošovy účty jsou vázány na spotřebitelské úvěry, které splatí až příští rok. Teprve pak je bude moci zrušit.

Miloš i Jana každý den dojíždějí do práce do sedm kilometrů vzdálených Lovosic. Miloš jezdí autem. „Když mám ranní, tak jezdím se švagrem. Jinak autobusem. Jízdenka stojí 16 korun,“ popisuje své zvyklosti Jana. Celkem je doprava měsíčně vyjde na 1100 korun. V tom je i nafta za 800 korun. „V tomto ohledu jsou vzorní. Sdílení auta s někým z rodiny je dobrý způsob jak ušetřit,“ chválí své klienty Liška.

Inspirativním příkladem jsou i Václav s Karolinou, minimálně ve způsobu nakupování. Pro jídlo jezdí jednou za týden s předem připraveným seznamem, co chtějí koupit. Jen drobnosti kupuje Karolina přes týden v blízkém Albertovi nebo Lidlu. „Naučila jsem se nekupovat akčně. Akce cíleně nevyhledávám, ale při nákupu si vezmu v obchodě jejich seznam a díky němu dost ušetřím. Taky u nakupování počítám. Dívám se na to, jak je cena rozpočítaná na kilo. U některých větších balení je pak jasně vidět, že se to nevyplatí. Asi jsem jedna z mála, která to tak dělá,“ říká pyšně Karolina. Pro čtyřčlennou rodinu tak jídlo stojí v průměru 1200 korun za týden.

Obě rodiny hledají úsporytaké samy. Miloš s Janou chtějí ušetřit za plyn na vytápění. Co nejdřív by si proto chtěli pořídit nová plastová okna. Loni si nechali zevnitř zateplit vnější stěnu v obýváku. „To v zimě dost pomohlo,“ chválí si desetitisícovou investiciMiloš. Nová okna je přijdou na čtyřikrát vyšší částku.

Do boje s rostoucím nájmem bytuna pražském Barrandově se Václav s Karolinou pustili hledáním levnější alternativy. Přesto, že na vlastní náklady na konci devadesátých let byt zrekonstruovali. V létě se hledání vyplatilo. Původní byt za odstupné přepustili novým zájemcům a sami se přestěhovali do většího bytus nižším nájmem.

Obě rodiny díky pečlivému vedení všech výdajůzjistily, že samy dokážou najít příležitosti pro úspory, které nemusí příliš bolet. V některých oblastech jsou ovšem úspory nepříjemné. V situaci, kdy příjmy rodiny sotva stačí na pokrytí nákladů, jsou ovšem nezbytné. Pokud se však rodina nerozhodne situaci vyřešit zvýšením příjmů. Jenže Václav je po jedenácti letech s dosavadní prací spokojený a Karolině, původně rehabilitační sestře, režim práce kurýrky také vyhovuje. Miloš a Jana zase o lepší práci v okolí Lovosic jen těžko zavadí.

Příště: Jak si rodiny vydělávají a zda si nemohou najít lepší práci

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 11. 2010 12:37, Harry

Clanek je neprehledny. Daval bych mezinadpisy bud dle rodiny nebo dle vydajove skupiny, tohle je maglasj. Plati i pro predesle clanky.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 11. 2010 19:53, znalec

další ze stupidnich čechu kterých jsou miliony - jako chytrý znalec sem si koupil satelit a za 7 měsicu ho mám už ZDARMA nebot nevyhazuji penize za předraženou kabelovku - koukam zdarma a do smrti - mam telefon za 300 kč z bazaru a kredit dobijeci - žadný zlodějský paušály - prostě sem chytrý znalec a navic jezdim na Plyn nebot jen stupidni namšleni lide jezdi za zlodějsky předražený benzin - jsem chytrý a všem hlupakum a tupcum se POUZE směju za blbost se plati

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Mizí vám prachy: Stačí jeden úraz a rodina bez rezervy je nad propastí (4)

21. 10. 2010 | Jan Stuchlík | 26 komentářů

Mizí vám prachy: Stačí jeden úraz a rodina bez rezervy je nad propastí (4)

Bez finanční rezervy život připomíná ruskou ruletu. Jakmile se stane něco vážného, rodina se už nemusí finančně vzpamatovat. Zažily si to obě rodiny zapojené do společného projektu... celý článek

Mizí vám prachy: Když vás dohoní staré dluhy (3)

19. 10. 2010 | Jan Stuchlík | 13 komentářů

Mizí vám prachy: Když vás dohoní staré dluhy (3)

Dluhy a jejich splátky ztěžují hospodaření obou rodin zapojených do společného projektu Peníze.cz a Broker Consulting. Jedna z nich dokonce zvládá splácet jen úroky, které je každý... celý článek

Mizí vám prachy: Recept na dobré hospodaření, který zabere jen minimum času (2)

14. 10. 2010 | Jan Stuchlík | 10 komentářů

Mizí vám prachy: Recept na dobré hospodaření, který zabere jen minimum času (2)

Dvě rodiny zapojené do společného projektu Peníze.cz a Broker Consulting dostaly první úkol. Musí si začít vést rodinné účetnictví. Díky němu poznají, kde jim zbytečně mizí peníze.

Mizí vám prachy: Sledujte příběh rodin, s nimiž poznáte, jak lépe hospodařit (I)

12. 10. 2010 | Jan Stuchlík | 14 komentářů

Mizí vám prachy: Sledujte příběh rodin, s nimiž poznáte, jak lépe hospodařit (I)

Dvě rodiny, dva příběhy, podobný problém. Nezbývá jim dost peněz. Server Peníze.cz a poradenská společnost Broker Consulting se rozhodly jim pomoci. V projektu Mizí vám prachy se jim... celý článek

Rodinný rozpočet: Při inventuře příjmů buďte absolutně upřímní

1. 7. 2009 | Luboš Smrčka | 2 komentáře

Rodinný rozpočet: Při inventuře příjmů buďte absolutně upřímní

Základem dobrého rodinného rozpočtu je kompletní přehled příjmů. Ty je třeba rozdělit na pravidelné příjmy, které plynou z určitého smluvního vztahu, a na ostatní příjmy. Na jejich... celý článek

Partners Financial Services