Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Mizí vám prachy: Na čem se dá ušetřit snadno a rychle (5)

| rubrika: Jak na to | 26. 10. 2010 | 24 komentářů
Mizí vám prachy: Na čem se dá ušetřit snadno a rychle (5)
Díky vedení rodinného účetnictví našly obě rodiny zapojené do společného projektu Peníze.cz a Broker Consulting další možné úspory. Ukázalo se třeba, že účty za televizi či telefon jsou k celkovým výdajům přehnané.

„Ten účet za telefon je šílený. Rozhodně pro rodinu v jejich situaci,“ zírá nevěřícně do rodinného účetnictvípražské rodiny Václava a Karoliny konzultantka Broker Consulting Hana Kollertová. Měsíčně dají za čtyři mobily pro sebe a dvě dospívající dcery přes tři tisíce korun. To je třetina výdajů na běžný chod domácnosti. A to v situaci, kdy žijí na hraně, bez finanční rezervya s dluhem, z něhož zvládají splácet pouze úroky.

Další bomba tiká o řádek níže. Každý měsíc platí rodina za kabelovou televizi 1400 korun. „To byl takový dárek,“ říká s potutelným úsměvem Karolina. A dodává, že by se jí klidně vzdala. Její manžel Václav se ovšem příliš nadšeně netváří.

Oba si jsou přitom dobře vědomi, v jak špatné finanční situacise jejich rodina nachází. I proto se zúčastnili společného projektu serveru Peníze.cz a poradenské společnosti Broker Consulting. Konzultanti Hana Kollertová a Čeněk Liška hledají Václavovi a Karolině a mladému páru, Milošovi a Janě z Třebenic u Lovosic, možnosti, kde ušetřit a jak lépe hospodařit.

„Otevřeně jsem se Václava zeptala, jestli opravdu potřebují všechny programy od UPC. Nakonec řekl, že ne. Že to mají hlavně kvůli internetu,“ vypráví v centrále Broker Consulting Kollertová. Při pohledu do ceníku kabelového operátora UPC je jasné, že přechodem na nižší tarif může Václav s Karolinou ušetřit až osm set korun za měsíc.

S účtem za telefonyto bude složitější. Václav s Karolinou si myslí, že mají dobře nastavené tarify, a že by se na nižší částku nedostali. „Přitom kdyby za měsíc provolali o osm set korun méně, tak za rok ušetří 9600 korun. To je pětina částky, kterou by si co nejrychleji potřebovali dospořit, aby měli dostatečnou finanční rezervu. Zatím žijí bez ní,“ soudí Kollertová.

Také Miloš s Janou ze severočeských Třebenic za telefony utratí slušnou sumu. Hlavně Miloš, který za měsíc provolá kolem 1200 korun. To je skoro čtvrtina peněz, které pár vydá za běžný chod domácnosti, tedy za jídlo, drogerii, televizi a telefony. „U mobilního operátora jsme společně s rodinou našli mnohem výhodnější tarif. Navíc si mezi sebou budou moci volat zadarmo. Od října tak za telefon ušetří polovinu, tedy zhruba osm set korun za každý jeden měsíc,“ popisuje řešení Liška.

Další úspory v řádu stovek korun měsíčně se v Třebenicích nabízejí u některých finančních produktů. „ Povinné ručenísjednáme u České podnikatelské pojišťovny. Ušetří se tím 170 korun měsíčně,“ vysvětluje klientům Liška. Skoro šest set korun pošlou Miloš s Janou každý měsíc na poplatcích za běžné účty českým bankám. Přitom na pobočky nechodí a účet ovládají přes internet. Na trhu jsou účty, které by tyto jejich náklady srazily na nulu nebo blízko k nule. Jenže dva Milošovy účty jsou vázány na spotřebitelské úvěry, které splatí až příští rok. Teprve pak je bude moci zrušit.

Miloš i Jana každý den dojíždějí do práce do sedm kilometrů vzdálených Lovosic. Miloš jezdí autem. „Když mám ranní, tak jezdím se švagrem. Jinak autobusem. Jízdenka stojí 16 korun,“ popisuje své zvyklosti Jana. Celkem je doprava měsíčně vyjde na 1100 korun. V tom je i nafta za 800 korun. „V tomto ohledu jsou vzorní. Sdílení auta s někým z rodiny je dobrý způsob jak ušetřit,“ chválí své klienty Liška.

Inspirativním příkladem jsou i Václav s Karolinou, minimálně ve způsobu nakupování. Pro jídlo jezdí jednou za týden s předem připraveným seznamem, co chtějí koupit. Jen drobnosti kupuje Karolina přes týden v blízkém Albertovi nebo Lidlu. „Naučila jsem se nekupovat akčně. Akce cíleně nevyhledávám, ale při nákupu si vezmu v obchodě jejich seznam a díky němu dost ušetřím. Taky u nakupování počítám. Dívám se na to, jak je cena rozpočítaná na kilo. U některých větších balení je pak jasně vidět, že se to nevyplatí. Asi jsem jedna z mála, která to tak dělá,“ říká pyšně Karolina. Pro čtyřčlennou rodinu tak jídlo stojí v průměru 1200 korun za týden.

Obě rodiny hledají úsporytaké samy. Miloš s Janou chtějí ušetřit za plyn na vytápění. Co nejdřív by si proto chtěli pořídit nová plastová okna. Loni si nechali zevnitř zateplit vnější stěnu v obýváku. „To v zimě dost pomohlo,“ chválí si desetitisícovou investiciMiloš. Nová okna je přijdou na čtyřikrát vyšší částku.

Do boje s rostoucím nájmem bytuna pražském Barrandově se Václav s Karolinou pustili hledáním levnější alternativy. Přesto, že na vlastní náklady na konci devadesátých let byt zrekonstruovali. V létě se hledání vyplatilo. Původní byt za odstupné přepustili novým zájemcům a sami se přestěhovali do většího bytus nižším nájmem.

Obě rodiny díky pečlivému vedení všech výdajůzjistily, že samy dokážou najít příležitosti pro úspory, které nemusí příliš bolet. V některých oblastech jsou ovšem úspory nepříjemné. V situaci, kdy příjmy rodiny sotva stačí na pokrytí nákladů, jsou ovšem nezbytné. Pokud se však rodina nerozhodne situaci vyřešit zvýšením příjmů. Jenže Václav je po jedenácti letech s dosavadní prací spokojený a Karolině, původně rehabilitační sestře, režim práce kurýrky také vyhovuje. Miloš a Jana zase o lepší práci v okolí Lovosic jen těžko zavadí.

Příště: Jak si rodiny vydělávají a zda si nemohou najít lepší práci

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 11. 2010 12:37, Harry

Clanek je neprehledny. Daval bych mezinadpisy bud dle rodiny nebo dle vydajove skupiny, tohle je maglasj. Plati i pro predesle clanky.

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 11. 2010 19:53, znalec

další ze stupidnich čechu kterých jsou miliony - jako chytrý znalec sem si koupil satelit a za 7 měsicu ho mám už ZDARMA nebot nevyhazuji penize za předraženou kabelovku - koukam zdarma a do smrti - mam telefon za 300 kč z bazaru a kredit dobijeci - žadný zlodějský paušály - prostě sem chytrý znalec a navic jezdim na Plyn nebot jen stupidni namšleni lide jezdi za zlodějsky předražený benzin - jsem chytrý a všem hlupakum a tupcum se POUZE směju za blbost se plati

Reagovat

 

-13
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (24 komentářů)

26. 1. 2019 | 22:54 | Adam

Já bych doporučil společnost, https://comeflexoffice.cz/ nejen že nabízí k podnikání i virtuální kanceláře. Ale mají i spoustu jiných služeb, které se hodí každému podnikateli. více

29. 11. 2017 | 11:44 | Silva

Někde se ušetřit fakt nedá, ale akce na potraviny a drogerii pomáhají hodně. Pak se dobře starat o věci, aby dlouho vydržely a třeba pojistky a úvěry hlídat a pokud to jde, předělat na výhodnější. Zajímavé tipy jsem našla...více

10. 4. 2013 | 13:30 | Michal

Celkem pvoedená analýza, z vlastních zkušenosti jde v pohodě přežít s 1000 na týden pro dva za jídlo, jen je třeba naučit se pár návyku . Je třeba zapsat vechny výdaje a pak je položku po položce projet, třeba jako zde...více

13. 10. 2011 | 1:59 | Petr

Jo ještě jedna věc internet je zadarmo v knihovnš PC do bazaru kde je chyba ,TV taky brzy nebude potřeba dávají moc reklam tak jí vyhodím ,pokud budu tak dál pokračovat ,brzy skončím tím ,že se odstěhuju do Somálska a vzdám...více

19. 11. 2010 | 7:58 | bb

Máte-li internet O2, prohlédněte účet, zda Vám nabídli i email za 200 Kč/měsíc. Ten nevyužíváte, máte zdarma seznámek či cent. Odhlašte jejich vychytralost! více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK