Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Finanční poradenství podle České spořitelny I

| rubrika: Jak na to | 15. 5. 2008 | 9 komentářů
Finanční poradenství podle České spořitelny I
Po testech finančně poradenských společností jsme otestovali úroveň finančního poradenství v bankách. Tentokrát přišla řada na Českou spořitelnu. Jak vypadá finanční poradenství u této banky?

Cílem testu je dostat se k privátnímu poradci či osobnímu bankéři. Navštívil jsem proto jednu z největších poboček České spořitelny v Praze 4. U naváděcího systému jsem si vybral bezhotovostní služby a po minutě jsem usedl ke stolku k poradkyni. Pracovnici jsem představil svůj zájem o komplexní poradenství s důrazem na fakt, že mám u konkurenční banky 1 milion Kč na termínovaném vkladu.

Klientská pracovnice uznala, že s majetkem nad milion si zasloužím péči privátního bankéře, se slovy: „Potřebuji někoho, kdo má službu… tak ať sem někdo přijde“ se dožadovala příchodu privátného bankéře. S ujištěním o příchodu odborníka jsem usedl opodál a čekal 10 minut.

Jak vypadal náš testovací klient

Klient

 • 26 let, svobodný bez dítěte, zaměstnanec, čistý příjem 32 000 Kč měsíčně + 100 000 Kč roční bonus

Cíle

 • Dovolená 100 000 Kč za 1 rok,
 • Auto (lepší ojetinu) za 6 let cca 300 000 Kč,
 • Nový byt 2+kk v Praze za tři roky za 2 500 000 Kč,
 • Dosažení finanční nezávislosti za 19 let s rentou 20 000 Kč

Prostředky

 • Stavební spoření od roku 2003, 1 500 Kč měsíčně, zůstatek asi 120 000 Kč
 • Běžný účet se zůstatkem 200 000 Kč, termínovaný vklad 1 000 000 Kč
 • Žádné pojistky, žádné dluhy, výdaje 20 000 Kč + 1 500 Kč do stavebního spoření
 • Vlastní byt v Litoměřicích v hodnotě cca 1 500 000 Kč, osobní vlastnictví, cihla, v centru města.

Co je to finanční nezávislost?

Je to stav, kdy majetek klienta generuje pravidelnou rentu ve výši výdajů klienta. Je to stav, kdy je zachována životní úroveň klienta, bez nutnosti pracovat. Jedná se o finanční svobodu ve smyslu nezávislosti na příjmu ze zaměstnání či podnikatelské činnosti.

Přivítal mě třicetiletý muž v obleku, s nímž jsem vyrazil do kanceláře. Schůzka se konala v příjemném prostředí, kromě jednoho telefonátu (před zvednutím sluchátka se bankéř omluvil) jsme nebyli ničím rušeni. Protože se schůzka konala 29. 2., měla Česká spořitelna marketingovou akci, při které nabízela jako občerstvení kávu, čaj, či koblihu. Kávu jsem s potěšením přijal.

Privátnímu bankéři jsem představil požadavek na komplexní vyřešení své finanční situace.

Na začátku rozhovoru vyplnil investiční dotazník. Jednotlivé otázky důkladně probral a srozumitelně vysvětlil. Výsledný profil byl dynamický. Při té příležitosti mi na grafu vývoje akciového fondu vysvětlil rozdíl v chování racionálního a neracionálního investora (prodej akcií po poklesu, nákup na vrcholu). Při rozhovoru si vše podstatné sepisoval do připraveného formuláře.

Bankéř se nejdříve ptal na výdaje (takto nazval mé cíle), takže po správném pochopení zjistil mou potřebu o dovolené, autě a bydlení. U všech cílů zjistil časový horizont a finanční náročnost. Po zjištění, že chci koupit byt, se mě zeptal, jakou část chci zaplatit v hotovosti a kolik hypotékou (to jsem ponechal na poradci). Nicméně řešení nenavrhl.

Velmi přesně se uměl zeptat na příjmy a výdaje a ověřil volné cash flow. U stavebního spoření jsem záměrně zatajil zůstatek (stejně jako v dalších bankách) a čekal, zda ho bude umět odvodit. Následně v excelu vypočítal správný zůstatek 120 tisíc Kč s poznámkou o tom, že je-li to o 10 tisíc Kč méně či více, nehraje to zásadní roli.

Poradce nezjistil sám hodnotu nynějšího bytu v osobním vlastnictví v Litoměřicích, až po mém upozornění řekl, že připadá v úvahu následný pronájem (což jsem zavrhl) či prodej a použití finančních prostředků pro cíle.

Cíl finanční nezávislosti (rentiérství) jsem musel navrhnout sám, ale privátní bankéř správně dovodil, že finanční řešení má směřovat do 45 roku věku (za 19 let).

Bankéř se nicméně relativně frekventovaně ptal na to „Jak bych si to představoval“. V souvislosti s pojištěním vznesl otázku: „Jaká rizika vám hrozí?“. Jako příklad použil nebezpečnou silniční dopravu a možnost zranění, či smrti. Poté ale sám odhadl, že pokud nejsem zadlužený a nemám rodinu, nepotřebuji pojištění úmrtí. Prý jen úraz, dávky v pracovní neschopnosti a podobně.

Bankéř prakticky žádná řešení nenavrhoval, jen se ptal. Nedostal jsem žádné propagační materiály, pouze ujištění o tom, že na příští schůzce mi bude představen finanční plán. Celá schůzka trvala 50 minut. Na závěr schůzky si řekl privátní bankéř o kontakt, navrhl termín další schůzky a určil i čas. Bankéř se dozvěděl všechny cíle a odhalil většinu mých prostředků (kromě bytu).

Autor je konzultantem společnosti KFP.

Jak dopadla prezentace finančního plánu? Dávala navrhovaná řešení smysl? Byla poradensky vhodná? Čtěte v následujícím článku!

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 5. 2008 7:19

Již několik let využívám služeb společnosti TriMan -rodinné finanční poradenství, p. Maar, Kobližná 2, Brno k naprosté spokojenosti. Jejo služeb využívá celá moje košatá rodina. Musím říct, že k naší spokojenosti.

Reagovat

 

+30
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (redy 15. 05. 2008 11:00)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 5. 2008 13:05, HK

Zkuste p. Traxlera ( www.finez.cz )

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (redy 15. 05. 2008 11:00)

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

22. 5. 2008 | 7:19

Již několik let využívám služeb společnosti TriMan -rodinné finanční poradenství, p. Maar, Kobližná 2, Brno k naprosté spokojenosti. Jejo služeb využívá celá moje košatá rodina. Musím říct, že k naší spokojenosti. více

16. 5. 2008 | 12:10 | PJ

Doporučuji společnost Partners, která sídlí na Středové 1, kousek od Svoboďáku. Mám dobrou zkušenost s p. Blaštíkem. Poradci Partners totiž dostanou za sjednané smlouvy stejné peníze od různých institucí, a ne jako konkurenční...více

16. 5. 2008 | 10:47 | Mayha

Dokud budou provizně zainteresováni na tom, co prodají, budou to z principu pouze PRODEJCI, nikoliv poradci. více

16. 5. 2008 | 9:01 | Trunecek

Jak můžete hovořit o poradcích.Tito otrávení lidé o vás vůbec nemají zájem a vašich financích nic neví.Dokonce se vás ptají,např.poskončení cyklu kde ty peníze vlastně máte. více

16. 5. 2008 | 8:59 | jnovak

Jak vypadal náš testovací klient?
Jako zástupce přibližně 1 % obyvatel? (vzhledem k věku a platu a dalším parametrům)...
Nesmysl!
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK