Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 2. 2022 | 17 komentářů
Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

Zdroj: Shutterstock

Když stoupnou takzvané normativní náklady na bydlení, standardně vzroste také nezabavitelné minimum, které po srážkách zůstává lidem v exekuci či v oddlužení. Jenže: Po mimořádném zvýšení normativů ze začátku letošního roku, které má lidem pomoct s prudkým zdražením energií, to tentokrát může být jinak.

Znamenalo by to problém pro stovky tisíc lidí, kteří mají nezvladatelné dluhy a současně příjmy nad nezabavitelné minimum. I když jim prokazatelně rostou náklady na bydlení, víc peněz na zaplacení dražší energie by jim automaticky nezbylo.

Ve schválené novele zákona o státní sociální podpoře, která právě v reakci na rostoucí ceny energií zvýšila příspěvek na bydlení i jeho dostupnost, je růst normativů v textu spojen přímo s tímto příspěvkem. „Částky měsíčních normativních nákladů na bydlení (...) se pro období od 1. ledna do 31. prosince 2022 navyšují pro stanovení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši o částky stanovené v odstavci 2,“ píše se v zákoně.

Úřady a neziskové organizace teď řeší, jestli i v takovém případě má mimořádný růst normativů vést ke zvýšení nezabavitelného minima.

„Ministerstvo spravedlnosti v současné době vypracovává jednotné stanovisko,“ říká Marcela Nevšímalová z tiskového oddělení ministerstva. Jasno prý má být během několika dnů.

Podle zdroje webu Peníze.cz, který je seznámen s děním na ministerstvu, to nyní vypadá, že vyhraje výklad vycházející z textu novely. To znamená, že nezabavitelná částka by se už nezvyšovala. Zůstalo by tak jenom u jejího mírného růstu ze začátku letošního roku, k němuž došlo kvůli pravidelné valorizaci normativů – ta ovšem ještě nepočítala se zdražením energií.

Nejasná situace stěžuje práci některým účetním. Mimořádné zvýšení normativů totiž platí zpětně od začátku ledna a některé firmy vyrábějící účetní software na to reagovaly automatickým navýšením nezabavitelných částek. K němu ale nakonec nemusí dojít.

„Ovlivňuje toto mimořádné navýšení i výpočtovou základnu pro účely srážek ze mzdy nebo se to týká pouze příspěvku na bydlení? Bohužel existují dva názory na výklad dopadu zákona č. 17/2022 Sb. a ráda bych znala názor druhých. Pracuji s dvěma programy a každý má jinou nezabavitelnou částku,“ ptá se například účetní v diskuzi na webu BusinessCenter.cz.

Kdyby nezabavitelné minimum nakonec stouplo, přinese to jinou komplikaci. Spoustě lidí totiž bylo z lednové výplaty zabaveno více, než by odpovídalo navýšeným normativům. Totéž by řešila třeba i Česká správa sociálního zabezpečení u důchodců s nezvládnutými dluhy.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 2. 2022 19:57, Lada

No, tak ne všichni. Jsem v oddlužení. Ovšem na blbosti jsem si nepůjčovala, v krimu jsem neseděla, do práce chodím,cjakcse má, ale... Přítel, se kterým jsme si vzali úvěr na RD (já ručitel), zemřel a deditstvi padlo na jeho matku. Ta RD n platila. Barák se prodal, zůstalo na něm něco málo přez 400 000 a až když mi přišla obsílka od exekutorů, jsem se vše dozvěděla. A hádejte. Z 400000 je to najednou tři mega a nebýt oddlužení, tak se klepu někde v koutě a nikdy bych to nesplatila. Takže, jak se bude rozlišovat, kdo si dluhy udělal vlastní výnosů s kdo do nich spadl tak nějak ani neví jak? A při téhle drahotě, můžete mi říct, jak mají s takovým minimem žít? Aniž by neskončili někde na ulici.

Zobrazit celé vlákno

+37
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 2. 2022 20:51, vera

Když jsem zpracovávala účetnictví a mzdy pro velkou firmu, měla jsem na stole stohy výkonu rozhodnutí a exekucí. Osobní insolvence tehdy ještě nebyla zákonem upravena - i když je to stejně forma exekuce. Ti lidé, kteří měli soudně nebo exekučně nařízeny srážky a z čistého příjmu se jim podle občanského soudního řádu nechala nezabavitelná částka, to všechno byli: neplatiči výživného na děti, lidé, kteří si půjčovali na blbosti na vysoký úvěr, hráči automatů. A dále ti, co při OSVČ neplatili daně, zdravotní a sociální pojištění. Také ti, co byli v nápravném zařízení, kde nepracovali a měli za povinnost svůj pobyt tam Vězeňské správě splatit, a neplatili. Tak, jako se valorizují příjmy, tak se každoročně valorizovala nezabavitelná částka. Nemyslím si, že by se tito neplatiči měli nějak zvýhodňovat.

-53
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, nejspíš čeká ještě jedno opakování od začátku září do konce listopadu. Návrh na pokračování dnes schválila vláda... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 4. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty víc peněz.

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

31. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

Během takzvaného milostivého léta zastavili exekutoři 42 tisíc exekucí a 15 tisíc lidí se zcela zbavilo exekucí. Čísla dnes zveřejnila Exekutorská komora. Podle autorů této „amnestie... celý článek

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

22. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

Jedna novela, dva výklady. Nezabavitelné minimum se v roce 2022 počítá různě. Jde o tisíce korun pro lidi v exekucích či oddlužení.

Nových exekucí loni přibylo. Roste počet dluhů na osobu

1. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Nových exekucí loni přibylo. Roste počet dluhů na osobu

V roce 2021 bylo v Česku zahájeno přes 445 tisíc exekucí, což je o 6,8 % více než v předchozím roce. Ukazují to data ministerstva spravedlnosti z okresních soudů. V roce 2020 naopak... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.