Chorvatsko ukázalo, jak bude vypadat národní strana jeho euromincí. Zatímco motivy jsou známé od loňska, konkrétní podoba teď vzešla z výtvarné soutěže. Její část se bude muset opakovat.
Kuna na vítězném návrhu jednoeurové mince, jejímž autorem je Stjepan Pranjković, se totiž nápadně podobá snímku britského fotografa Iaina Leacha. Kvůli tlaku z médií a sociálních sítí se Pranjković rozhodl svůj návrh stáhnout, takže Chorvatská národní banka musí výběr opakovat.
Proč si vlastně Chorvaté nechají motiv kuny i po zavedení eura? Je to nejenom připomínka jejich samostatné měny po rozpadu Jugoslávie. Kunou se v Chorvatsku platilo mnohem dřív – kožešina tohoto zvířete se používala jako platidlo už ve středověku.
O motivech, jaké si dají na národní stranu svých euromincí, rozhodlo hlasování veřejnosti – po předvýběru národní bankou – už loni v létě. Nejvíc hlasů získal Nikola Tesla. Ani to se neobešlo bez problémů: Budoucí vynálezce se totiž narodil srbským rodičům ve vesnici Smiljan u města Gospić na území dnešního Chorvatska, takže si na něj dělají nárok i Srbové. Mládí strávil v tehdejším Rakousku-Uhersku, krátce studoval i v Praze, od roku 1884 žil trvale v USA.
Zdroj: Hrvatska narodna banka
Chorvaté neustoupili a Tesla se tedy objeví na mincích v hodnotě 10, 20 a 50 eurocentů. Na nejmenší mince 1, 2 a 5 eurocentů míří hlaholice – nejstarší slovanské písmo. Kuna obsadí jednoeurovou minci, na dvoueurové bude mapa Chorvatska. Společným prvkem pak je šachovnice ze státního znaku.
Další motivy z dosavadních mincí a bankovek (rostliny, zvířata či města) neprošly, nejblíž k tomu měli Dubrovnik a král Tomislav. Mezi návrhy od lidí se objevil i fotbalista Luka Modrić. Vysoko skončila v anketě skončila i vodárenská věž ve Vukovaru – symbol války se Srbskem.
Zdroj: Hrvatska narodna banka
Chorvatsko je nejmladším členem Evropské unie – od roku 2013. Do čekárny na euro, odborně označované jako mechanismus směnných kurzů ERM II, vstoupilo loni. Musí tam vydržet dva roky a prokázat, že je finančně a cenově stabilní. Pokud splní podmínky, může po schválení Evropskou centrální bankou zavést euro. Doufá, že se to podaří už na začátku roku 2023.
Guvernér Chorvatské národní banky Boris Vujčić plánuje, že až dva týdny po zavedení eura bude v zemi možné platit kunami i eury současně. Z oběhu pak bude nutné stáhnout více než miliardu mincí („haléře“ se jmenují lipa), kterými by se dalo naplnit 260 kamionů. Tři roky mají být uložené na tajném místě, které poskytne ministerstvo obrany.
Průzkum Eurobarometru v roce 2021 ukázal, že přechod na euro podporuje 61 % Chorvatů – i přes obavy, že to může vést k inflaci.
Zdroj: Hrvatska narodna banka
Zdroj: Hrvatska narodna banka
Jana Divinová
Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 2. 2022 18:14, Karel
Citace / 12.02.2022 13:47
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
13. 2. 2022 17:02, deprese
souhlasim s Vami obema panove. Takze to znamena ze reseni je zrusit duchody
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.