Home Credit zastavuje všechny exekuce z rozhodčích doložek

| rubrika: Aktuality | 21. 5. 2020 18:30 aktualizováno 19:24 | 2 komentáře

Zdroj: Shutterstock

Úvěrová společnost Home Credit se rozhodla zastavit exekuce běžící na základě takzvaných rozhodčích doložek.

„Žádný z těchto nesplácených úvěrů jsme neodprodali inkasním agenturám a ztrátu z toho tak neseme sami,“ oznámila společnost.

„Trvalo to hodně dlouho, ale jsem rád, že se Home Credit konečně vypořádal se svojí minulostí. Řada bank tuhle odvahu dosud nenašla, tak snad teď,“ okomentoval rozhodnutí David Borges, analytik společnosti Člověka v tísni.

Web Seznam Zprávy ve čtvrtek večer dodal, že tímto způsobem Home Credit, který vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner společně s Jiřím Šmejcem, odepsal asi 300 milionů korun. Navíc bude muset zaplatit alespoň částečné náklady exekutorům.

Podobných exekucí v Česku běží přinejmenším desítky tisíc. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová loni v červenci vyzvala soudy, aby prověřili 133 tisíc „podezřelých“ exekucí. A měla na mysli právě exekuce z rozhodčích doložek.

Firmy totiž v minulosti pochybily, když v některých rozhodčích doložkách k úvěrovým smlouvám nejmenovaly konkrétního rozhodce. V mnoha rozhodčích doložkách je uvedena třeba jen firma, která spory bude rozhodovat a nikoli konkrétní rozhodce. Podle Nejvyššího soudu nebyl takový výběr transparentní.

Takto postupovala například Společnost pro rozhodčí řízení známého advokáta Tomáše Sokola, s níž spolupracovali velcí věřitelé jako třeba právě Home Credit nebo Komerční banka. Sokol tak patří k hlasitým kritikům zastavování exekucí na základě neplatných rozhodčích doložek.

Soudy následně exekuce na základě těchto doložek prohlásily za nezákonné, když se o to dlužník přihlásil a exekuce rušily. Soudy, exekutoři i firmy se však dlouho bránily exekuce zastavovat plošně ze své vlastní iniciativy.

Tyto rozhodčí doložky ve svých smlouvách používala i úvěrová společnost Essox ze skupiny Komerční banky. Ani ona už podle její generální ředitelky Jany Hanušové dluhy vzniklé na základě rozhodnutí podle doložek nevymáhá.

„Společnost Essox nepoužívá ve svých smlouvách rozhodčí doložky již řadu let a nevede nejen žádné exekuce na základě rozhodčí doložky, ale ani insolvenční řízení. Současně takové dluhy nevymáhá ani přes inkasní společnosti," říká Hanušová.

Podle Daniela Hůleho z Člověk v tísni to ale není pravda a společnost dál tyto dluhy vymáhá. V aplikaci Doložkomat, kterou Člověk v tísni volně nabízí lidem jako pomocníka při zastavování exekucí, se stále běžně objevují návrhy na zastavení exekuce od Essoxu.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.