Plán na státní penzijní fond prověří antimonopolní úřad

, | rubrika: Aktuality | 10. 10. 2019 12:55 | 1 komentář

Návrh na zřízení státního penzijního fondu řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Je třeba technicky zjistit, zda ho lze zřídit. Bez vyjádření ÚOHS se neposuneme,“ říká Danuše Nerudová, předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody.

Antimonopolní úřad by měl ideálně dopředu říct, zda stát může konkurovat penzijním společnostem.

Předseda historicky první důchodové komise Vladimír Bezděk odmítl návrh na státní penzijní fond komentovat. Nemá smysl hodnotit něco, co zatím bylo jen výplodem slabé mediální sezony, řekl na dnešní konferenci Budoucnost důchodů, kterou pořádá Institut moderní politiky

Nerudová na to reagovala, že současná důchodová komise řešila návrh na státní fond v rámci třetího pilíře. Měl by mít nižší nákladovost než soukromé penzijní fondy. Zároveň by do něj měli lidé automaticky vstupovat – s možností účast odmítnout (takzvaný opt out). Diskutovaný státní fond by měl být „průchozí“. Lidé by z něj tedy mohli přestupovat do jiných fondů a případně se i následně vracet.

Debatu ukončila Nerudová právě tím, že dokud se nevyjádří antimonopolní úřad (na který se obrátilo ministerstvo financí), není návrh na státní fond zatím na stole.


Čtěte víc:

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.