Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nové penzijní fondy konečně zase rostou. Kolik vám vydělaly?

| rubrika: Analýza | 16. 4. 2019 | 7 komentářů
Po dvou letech půstu se fondy doplňkového penzijního spoření nadechují k růstu. Projděte si, jak zhodnotily vklady během letošního prvního čtvrtletí.

Konečně. Po dvou letech slabých výsledků, kdy drtivá většina fondů „nového“ penzijka skončila v minusu, přichází zřejmě veselejší období.

Akciové trhy se už zmátořily po propadu z konce loňského roku, takže zejména dynamické fondy doplňkového penzijního spoření dokázaly za první tři letošní měsíce solidně zabodovat. Některé z nich dokonce přeskočily i desetiprocentní zhodnocení.

To je v době, kdy se inflace meziročně vyšplhala už na tři procenta, dobrá zpráva pro klienty. A penzijním společnostem se tak aspoň částečně podařilo napravit pošramocenou reputaci z posledních období.

Jeden rok nic neznamená

„Pokles cen akcií byl loni krátkodobým výkyvem, který se děje pravidelně a v dlouhodobé perspektivě nic moc neznamenal. Bohužel, klienti, a dokonce i pár ekonomů či ekonomek hodnotí jen a pouze kalendářní rok, což je u dlouhodobých investic začátečnická chyba,“ říká Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti.

„Správně by se měli soustředit na svůj dlouhodobý cíl. Tím je zhodnocení úspor na penzi, pro které jsou akciové či realitní investice ideální ať už z pohledu výnosu, rizika či likvidity,“ vysvětluje Mašát.

Inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů – nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy a další – hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Výsledky konzervativních účastnických fondů kolem nuly jsou podle něj vzhledem k záporným výnosům dluhopisů takřka zázrak. V současnosti, kdy se krátkodobé úrokové sazby dostaly díky snaze České národní banky k hranici dvou procent, by se prý výkonnost konzervativní části portfolia měla posunout tímto směrem.

Nebezpečná garance

Na konci loňského roku si ve třetím pilíři spořilo na penzi přes 4,4 milionu Čechů – z toho 3,47 milionu ve „starých“ transformovaných fondech penzijního připojištění a 966 tisíc v „nových“ účastnických fondech doplňkového penzijního spoření. Dohromady penzijní společnosti spravovaly víc než 447 miliard korun.

I když jsou fondy „nového“ penzijka na trhu už od roku 2013, většina klientů stále zůstává věrná penzijnímu připojištění s garancí nezáporného zhodnocení. To však pro dlouhodobé zhodnocování úspor není zrovna nejšťastnější strategie.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

„Tragédií transformovaných fondů je jejich garance kladného zhodnocení, která je omezuje ve výběru výnosnějších, ale krátkodobě kolísavějších investic. Mnoho klientů sice na tuto garanci nepoklesu majetku slyší, ale zapomínají, že přicházejí o výnos a že nepokles neznamená pokrytí inflace,“ říká Mašát.

Transformované fondy jsou podle něj nakonec konzervativnější než dluhopisové fondy a ani zdaleka nepokrývají růst cenové hladiny. „Klienti mají tedy každý rok reálně méně a méně peněz,“ dodává.

Lidem, kteří si na stáří nespoří jiným způsobem a do penze jim zbývá víc jak deset let, by se tak mělo vyplatit obětovat garanci a jít do rizikovějších účastnických fondů. Ty mají potenciál dosáhnout výnosu, který si – na rozdíl od transformovaných fondů penzijního připojištění – dlouhodobě poradí s inflací.

Naopak klienti, které čeká odchod do důchodu za pár let, můžou v klidu zůstat v transformovaném fondu. Pro ně je lepší raději pár let mírně ztrácet, než zažít na konci svého spoření otřesy na finančních trzích jako například v roce 2008 nebo v malé míře na konci loňského roku. Pak by už totiž nemuseli mít dost času k návratu investic na původní hodnotu.

Nejúspěšnější fondy doplňkového penzijního spoření

Za první čtvrtletí 2019

Od založení fondu

Conseq globální akciový účastnický

13,06 %

Conseq globální akciový účastnický

67,47 %

ČSOB dynamický účastnický fond

10,84 %

ČS: Dynamický účastnický fond doplňkového spoření

27.47 %

ČP: Dynamický účastnický fond

10,7 %

ČSOB dynamický účastnický fond

24,02 %

ČS: Dynamický účastnický fond doplňkového spoření

10,06 %

ČP: Dynamický účastnický fond

21,7 %

NN: Růstový účastnický fond

9,38 %

Allianz dynamický účastnický fond

17,89 %

V letošním prvním čtvrtletí se nejlépe vedlo akciovému fondu Conseq penzijní společnosti. Klientům připsal zhodnocení přes 13 procent. Následují dynamické penzijní fondy ČSOB penzijní společnosti, Penzijní společnosti České pojišťovny a Česká spořitelna – penzijní společnosti, kterým se také podařilo překonat desetiprocentní hranici.

Stejné fondy se objevují i v žebříčku, který sleduje zhodnocení účastnických fondů za celou dobu od jejich založení. Tomu suverénně kraluje účastnický akciový fond Conseq s výnosem 67,47 procenta. Fondy na dalších příčkách pak připsaly 21 až 27 procent.

Allianz penzijní společnost
AXA penzijní společnost
Conseq penzijní společnost
Česká spořitelna – penzijní společnost
Allianz penzijní společnost

Allianz penzijní společnost

Počet klientů k 31. březnu 2019: 52 324

Účastnický fond

Zhodnocení za první čtvrtletí 2019

Zhodnocení od založení fondu do konce března 2019

Allianz účastnický povinný konzervativní fond

0,25 %

2,85 %

Allianz vyvážený účastnický fond

5,29 %

10,32 %

Allianz dynamický účastnický fond

9,12 %

17,89 %

ČSOB penzijní společnost
KB Penzijní společnost
NN Penzijní společnost
Penzijní společnost České pojišťovny
ČSOB penzijní společnost

ČSOB penzijní společnost 

Počet klientů k 31. březnu 2019: 160 533

Účastnický fond

Zhodnocení za první čtvrtletí 2019

Zhodnocení od založení fondu do konce března 2019

ČSOB účastnický povinný konzervativní fond

0,20 %

3,06 %

ČSOB garantovaný účastnický fond

0,21 %

0,37 %

ČSOB vyvážený účastnický fond

5,18 %

13,36 %

ČSOB dynamický účastnický fond

10,84 %

24,02 %

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+16
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 4. 2019 11:58, Cirhóza jater

S články o spoření na penzi se poslední dobou roztrhl pytel.
Po delší době ovšem konečně slušná analýza, která má hlavu a patu, uvádí tvrdá čísla a hlavně konstatuje:
- DPS jako adrenalinový typ spoření může generovat výnosy od -40% do +60% i více
- DPS není na krátkou dobu, ale na dlouhodobé spoření
- nenutí přecházet majitele Transformovaných fondů (PP) natvrdo do DPS.
- poskytuje přehled o všech 8 DPS a jak si jejich fondy "stojí"
- přehledně zpracováno

Čest autorovi, že nepodlehl masáži a tlaku z jiných stran (MF, důchodová kopise a jejich "expertka" Maláčová, státní dluhopisy, fondy samotné, ...)a předložil tvrdá data.

Za článek díky.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 4. 2019 2:33, Challenge Financial Services

Ahoj
We Challenge Financial Services vám může poskytnout půjčky, které splní vaše potřeby. Potřebujete osobní nebo obchodní úvěr? Máme otevřené finanční příležitosti pro lidi, kteří potřebují jakoukoli finanční pomoc. To je vaše šance splnit vaše přání, poskytujeme všechny typy úvěrů s úrokovou sazbou 3%. Máte-li zájem o získání spolehlivého úvěru k ukončení svých finančních problémů. Pro více informací nás kontaktujte.
E-mail: thomasmiller@pvcpay.com
Whatsapp +16182219132

Reagovat

 

-11
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

20. 4. 2019 | 21:36 | bubu

Já se nechlubím. Mne vcelku nezajímá, kolik akcie budou stát za rok nebo za 10 let. Já je koupil s tím, že je nebudu prodávat. Mne zajímá jen dividendový výnos. A ten činí 6,36% z ceny. Takže u mne je logicky přes 7%. A to...více

19. 4. 2019 | 8:49 | josef

:) chlubit se po 4 mesicich je dost smesne. Podivejte se, jak vypada 6 mesicu BTI. I s dividendou je to ztrata. více

18. 4. 2019 | 16:41 | chk

Hm, nevím nevím:). Na SPX ztrácí ta vaše akcie za posledních 5 let 54 %, za posledních 10 let to je už 148 %. Proč myslíte, že na tom budete líp, než když byste si koupil přímo SPX? více

17. 4. 2019 | 21:39 | bubu

Když jdou akcie 4 měsíce jen nahoru, tak fondy musí vydělávat. I kdyby byla manažerem fondu opice, tak vám ten fond vydělá. Až půjdou akcie dolů, tak se ukáže, kolik fondy vydělají, resp. pak prodělají a rozhodně více, než...více

17. 4. 2019 | 2:33 | Challenge Financial Services

Ahoj We Challenge Financial Services vám může poskytnout půjčky, které splní vaše potřeby. Potřebujete osobní nebo obchodní úvěr? Máme otevřené finanční příležitosti pro lidi, kteří potřebují jakoukoli finanční pomoc. To...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK