Vývoj dluhopisového trhu

Robert Šíbl | rubrika: Dluhopisy | 30. 5. 2007
Vývoj dluhopisového trhu
Nálada na dluhopisových trzích se v minulém týdnu nesla opět ve znamení pokračujícího růstu výnosů. Ve Spojených státech se stabilizuje situace na nemovitostním trhu, v Evropě roste důvěra spotřebitelů v budoucí růst ekonomiky.

Na trhu dluhopisů panuje negativní nálada. Ceny klesají s růstem pravděpodobnosti, že se v Evropě bude urychlovat růst úrokových sazeb. Evropská centrální banka je citlivá především na jakékoliv známky rostoucí inflace, podle posledního prohlášení bude zřejmě na červnovém zasedání sazby zvyšovat (v současnosti 3,75 %).

Ve Spojených státech počítá nastavení měnové politiky s poklesem tempa růstu amerického hrubého domácího produktu, stále se však čeká na výraznější známky potvrzení dalšího ochlazení na trhu nemovitostí, trhu práce nebo americké spotřeby. To by mohlo vést k dřívějšímu snížení amerických úrokových sazeb. Současná situace ale přináší na trh spíše potvrzení stability, což vzhledem k faktu, že si měnový výbor Fedu hlídá především inflační tlaky v ekonomice, znamená spíše stagnaci sazeb.

Výnos do splatnosti indexu 10tiletých vládních dluhopisů


Spojené státy

Nečekaně dobrá čísla podejů nových domů se promítla také v růstu výnosů na trhu s americkými dluhopisy. Nových domů se prodalo výrazně více než trh předpokládal, meziměsíční růst prodejů byl díky minulým poklesům nejsilnější za posledních 14 let. Desetileté výnosy vzrostly o dalších šest bodů a končily týden nejvýše od konce ledna letošního roku.

K lepším číslům se přidal také Fed, jehož prohlášení, že inflace zůstává hlavním terčem při rozhodování o budoucím nastavení sazeb, odsouvá myšlenky na brzké snižování sazeb dále do budoucnosti a tlačí ceny instrumentů níže.

Sazby zůstávají na 5,25 %. Trh už v minulosti započetl dvojí pokles sazeb, u dvouletých splatností se výnosy pohybovaly kolem 4,75 %, v poslední době ale klesají šance, že k tomu dojde v následujících třech měsících. Trh ještě před čtrnácti dny počítal s téměř 50% pravděpodobností, že měnový výbor rozhodne o poklesu letos v září. Nyní díky přílivu lepších než očekávaných čísel se šance snížily na pouhých 20 %.


Evropa

Čísla týdne, německé indikátory budoucího vývoje ZEW a Ifo, byly hlavní příčinou dalšího růstu výnosů u evropských vládních dluhopisů. Solidní růst HDP v prvním čtvrtletí i další optimistické ukazatele vylepšují hodnocení budoucích podmínek v celé eurozóně.

Pro dluhopisy není potěšující ani názor trhu na další zvyšování sazeb. Dvojí navýšení je v cenách již s velkou jistotou promítnuto, konsensus panuje také ohledně červnového navýšení na 4 %. Dvouleté papíry končily minulý týden s ročním výnosem 4,34 % do splatnosti, 59 bodů nad současnými sazbami. Pokud uvážíme, že tempo navyšování sazeb ze strany ECB je vždy 25 bodů za čtvrtletí, můžeme se dočkat dalšího navýšení někdy na podzim. I v Evropě budou důležitá především čísla týkající se inflace.

Výnos do splatnosti vládních dluhopisů


Region střední Evropy

Trochu s předstihem zasedala v minulém týdnu maďarská centrální banka. Sazby zůstaly na 8 %, trh reagoval dalším poklesem výnosů, když předpokládá, že tamní inflace již dosáhla vrcholu. Se sazbami dolů by se mělo jít už na příštím zasedání, hlasování z minulého týdne totiž dopadlo velmi těsně (7:6 pro zachování sazeb).

Ostatní banky v regionu zasedají tento týden. Změna sazeb v Polsku, ani na Slovensku se neočekává. V Česku situace tak jasně nevypadá. Bankovní rada se zdá být ve svých názorech rozdělena, pokud ale bankéři nezvednou sazby na tomto zasedání, lze očekávat, že v červnu se tak stane téměř určitě.

Na Slovensku bude oznámena struktura hrubého domácího produktu, což bude po horších než očekávaných číslech jeho růstu v prvním čtvrtletí velmi zajímavé. Zásadní jsou vlivy růstu spotřeby domácností a jejich vliv na růst poptávkové inflace.

Dluhopisy na Peníze.CZ

Ptáte se, co jsou dluhopisy a jak do nich investovat? Navštivte naši Univerzitu Peníze.CZ, kurz Dluhopisy. Dozvíte se nejen základní informace o těchto cenných papírech, přečtete si také třeba o členění dluhopisů, chování cen dluhopisů nebo o úvěrovém ratingu dluhopisů.

Profily českých obligací, aktuální kurzy a další potřebné informace, naleznete v této sekci. O každém dluhopisu se dozvíte základní údaje a aktuálné hodnoty, viz následující příklad:

Jak se budou dluhopisové trhy vyvíjet dále?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Vývoj dluhopisového trhu

23. 5. 2007 | Robert Šíbl

Vývoj dluhopisového trhu

Pokračující růst výnosů byl minulý týden k vidění u evropských dluhopisech. Statistiky stále přinášejí pozitivní informace ohledně pokračujícího ekonomického oživení na starém kontinentu. celý článek

Vývoj dluhopisového trhu

16. 5. 2007 | Robert Šíbl

Vývoj dluhopisového trhu

Trh se státními dluhopisy v minulém týdnu nezaznamenal ve Spojených státech, ani v Evropě větší změny. V USA investoři dále čekají, jak rychle bude letos Fed uvolňovat měnovou politiku.... celý článek

Vývoj dluhopisového trhu

3. 5. 2007 | Robert Šíbl

Vývoj dluhopisového trhu

Údaj týdne, americký odhad HDP za první čtvrtletí letošního roku potvrdil klesající trend růstu americké ekonomiky, a i když dluhopisové trhy příliš nereagovaly, zvyšuje se pravděpodobnost... celý článek

Dluhopisy: pokles cen se po měsíci zastavil i v USA

25. 4. 2007 | Robert Šíbl

Dluhopisy: pokles cen se po měsíci zastavil i v USA

Inflační tlaky poněkud polevily, což se na americkém trhu s vládními dluhopisy projevilo poklesem výnosů. Trh získal nejvíce od počátku března. Také v Evropě minulý týden trhy získaly,... celý článek

Dluhopisy: smazává se rozdíl mezi výnosy na trhu EU a USA

18. 4. 2007 | Robert Šíbl

Dluhopisy: smazává se rozdíl mezi výnosy na trhu EU a USA

S dalším týdnem přišel i další růst výnosů. Dluhopisy ztratily ve Spojených státech i v Evropě, na vině jsou ostřejší komentáře ohledně vývoje inflace.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.