Vývoj dluhopisového trhu

| rubrika: Dluhopisy | 23. 5. 2007
Vývoj dluhopisového trhu
Pokračující růst výnosů byl minulý týden k vidění u evropských dluhopisech. Statistiky stále přinášejí pozitivní informace ohledně pokračujícího ekonomického oživení na starém kontinentu.

Trh s vládními dluhopisy ve Spojených státech ztratil, ceny instrumentů se pohybují inverzně k výnosům. Stále čekáme, zda a především kdy se měnový výbor Fedu odhodlá ke snížení tamních úrokových sazeb. Pro pokles hovoří pokračující zpomalení růstu. Někteří analytici se domnívají, že následky poklesu trhu s rezidenčními nemovitostmi ponese americká ekonomika dlouhodoběji, stěžejní bude ale vývoj inflace. Pokud totiž zůstane růst cen na stávajících úrovních - tedy nad dvěma procenty - i v dalších měsících, může Fed se snižováním vyčkávat. Někteří analytici na trhu se v extrémním případě dokonce domnívají, že letos se sazby vůbec nesníží.

Evropské dluhopisy minulý týden zaznamenaly největší pokles za posledních pět týdnů. Nad očekávání silný růst hrubého domácího produktu Evropské unie v prvním čtvrtletí letošního roku posouvá odhady konečných čísel pro rok 2007 stále nad hranici 3 %. Navíc se minulý týden objevila čísla o inflaci  za duben, která se v průměru dostávají k cíli Evropské centrální banky (2 %). Problémy amerického hospodářství, ale mohou ve druhé polovině roku zamávat s exportní schopností evropských zemí a v důsledku způsobit zpomalení již dlouhou dobu nevídaného boomu.

Rozdílná sázka na pokles úrokových sazeb (až ke 4,5 %) ve Spojených státech proti sázce na strop v podobě čtyřprocentní hranice v zemích eurozóny jsou také hlavními strategiemi dvou největších dluhopisových fondů na světě.

Výnos do splatnosti indexu 10tiletých vládních dluhopisů


Spojené státy

Na trhu minulý týden přistála spíše pozitivní makroekonomická čísla, znovu se tak odkládají jasnější zprávy ohledně poklesu úrokových sazeb. Dominantním číslem byla středeční inflace, která skončila mírně níže než se očekávalo. To by mohlo být pro celý trh spíše pozitivní. 

Pravděpodobnost, že se americká ekonomika dostane do recese, se opět mírně snížila, na solidních úrovních totiž zůstává růst průmyslové výroby. Její čísla za duben skončila lépe než se předpokládalo. To odsouvá potřebu podpořit růst ekonomiky snižováním sazeb.

Výnosy na trhu v současnosti odrážejí očekávání dvojího až trojího snížení sazeb v horizontu jednoho roku. Dvouleté výnosy minulý týden stouply o více než 11 bodů. Podobný pohyb byl k vidění na celé délce křivky.

Výnosová křivka je stále lehce inverzní, předpokládaný pokles sazeb vede k tomu, že se snižuje úrokový diferenciál mezi Spojenými státy a zeměmi eurozóny, jejichž ECB naopak nějaké to navýšení letos ještě přidá. Rozdíl mezi desetiletými výnosy v Evropě a USA se v horizontu jednoho roku snížil z 1,12 procentního bodu na pouhých 0,49 pb.


Evropa

Ztráty z minulého týdne byly na dluhopisovém trhu způsobeny lepšími výsledky růstu evropských ekonomik v prvním čtvrtletí letošního roku. Hrubý domácí produkt v Německu potvrdil domněnky o výrazném oživení, za první čtvrtletí vzrostl meziročně v reálném vyjádření o 3,6 %, což je sice pokles z téměř čtyřprocentního růstu z konce roku 2006, ale zároveň lepší výsledek než se očekávalo.

Minulý týden byla zveřejněna také data růstu spotřebitelských cen. Ta se stále pohybují těsně pod dvěma procenty, což v krátkém horizontu nic neřeší. Evropská centrální banka podle svých slov navýší sazby již v červnu, trh počítá s ještě jedním navýšením do konce roku.

Dvojí navýšení je také strop, výnosy na trhu se na krátkém konci pohybují na úrovni 4,28 % p.a. do splatnosti, desetileté dluhopisy se na výnosech v minulém týdnu dostaly až k 4,31 %.

Výnos do splatnosti vládních dluhopisů


Region střední Evropy

Růst výnosů na domácím trhu byl poněkud mírnější než v Evropě. Trh již v minulosti započetl navýšení úrokových sazeb, k tomu také velí nová data (rekordní přebytek březnového běžného účtu platební bilance, průmyslová výroba opět s dvouciferným růstem atd.) i další rozšíření úrokového diferenciálu proti zemím eurozóny. Bankéři ale budou čekat na další data, výrazně vyšší dubnová inflace z minulého týdne prý není důvodem k panice.

V Maďarsku se připravují na snížení sazeb. Očekávané nárůsty sazeb v Polsku zchladila slova guvernéra centrální banky, který prohlásil, že případné navýšení sazeb by mohlo být ojedinělé. Výsledkem je pokles výnosů, polský trh minulý týden jako jediný z regionu získal.

Dluhopisy na Peníze.CZ

Ptáte se, co jsou dluhopisy a jak do nich investovat? Navštivte naši Univerzitu Peníze.CZ, kurz Dluhopisy. Dozvíte se nejen základní informace o těchto cenných papírech, přečtete si také třeba o členění dluhopisů, chování cen dluhopisů nebo o úvěrovém ratingu dluhopisů.

Profily českých obligací, aktuální kurzy a další potřebné informace, naleznete v této sekci. O každém dluhopisu se dozvíte základní údaje a aktuálné hodnoty, viz následující příklad:

Jak se budou dluhopisové trhy vyvíjet dále?

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.