Chystáte-li se letos podat daňové přiznání, nezapomeňte po výpočtu daně od ní odečíst ještě slevy na dani, na které máte nárok. Takto se snižuje přímo již vypočtená daň, nikoliv základ daně jako třeba u úroků z hypotéky. Letos je to ohledně slev na dani stejné jako vloni. ( Využijte interaktivní formulář daňového přiznání na peníze.cz )
Základní sleva na daňového poplatníka je ve výši 24 840 korun za rok. Tuto sumu si z vypočtené daně může odečíst každý daňový poplatník v České republice (ČR). Podle informací z České daňové správyji mohou nově uplatnit i výdělečně činní starobní důchodci. Slevu na poplatníka si mohou odečíst i zahraniční zaměstnanci, kteří jsou daňovými nerezidenty v ČR.
Stejně vysokou slevou (24 840 korun), kterou je možné si odečíst z daně, je sleva na druhého z manželů. Často se označuje jako sleva na manželku, ale stejně ji lze uplatnit i na manžela. Například pokud je na rodičovské dovolené. Hlavní podmínkou pro využití této slevy je, aby druhý, vyživovaný manžel či manželka žil s daňovým poplatníkem ve stejné domácnosti a neměl příjem za celý rok vyšší než 68 000 korun.

Do vlastního příjmu vyživovaného manžela či manželky se ze zákona o daních z příjmůzapočítává jen peněžitá pomoc v mateřství, výplata za dovolenou, ale nikoliv rodičovský příspěvek. „Do vlastních příjmů manžela (manželky) se nezahrnují dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na péči, sociální služby, státní příspěvky na penzijní připojištěníse státním příspěvkem, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spořenía stipendium poskytované lidem, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání, a příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je osvobozen od daně podle § 4 zákona,“ uvádí Česká daňová správa.
Ti, kdo měli svatbu teprve v průběhu loňského roku a chtějí uplatnit slevu na dani za manžela či manželku by měli vědět, že si mohou odečíst jen jednu dvanáctinu za každý kalendářní měsíc, od kdy jsou svoji. Pokud jste se tedy vzali například 23. července loňského roku, můžete na svou polovičku uplatnit slevu za srpen až prosinec. Z daní si tak odečtete pětinásobek 2070 korun (1/12 z celkové slevy), což je celkem 10 350 korun, zní výklad České daňové správy.
Jestliže manželka či manžel splňuje podmínku maximálního příjmu 68 tisíc korun a je současně držitelem či držitelkou průkazu mimořádných výhod III. stupně (průkaz ZTP/P - zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce), zvyšuje se základní sleva na dani (24 840 korun), kterou si můžete odečíst na dvojnásobek. (Spočítejte si, kolik byste měli zaplatit na dani z příjmu za loňský rok)
Další slevu si mohou uplatnit daňoví poplatníci, kteří pobírají částečný nebo plný invalidní důchod. Lidé s částečným invalidním důchodem si mohou odečíst 2520 korun, a ti, kdo pobírají plný invalidní důchod 5040 korun. Vždy ale jen za takový počet měsíců ve zdaňovacím období, kdy splňovali zákonné podmínky. Držitelé průkazu ZTP/P mohou využít ještě slevy ve výši 16 140 korun.
Studenti, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání studiem či předepsaným výcvikem, si mohou až do 26 let z daní odečítat také slevu za studenta. Ta činí 4020 korun. Dosáhnou na ni do 28 let rovněž doktorandi, kteří studují prezenční formou studia.
Vedle slev na dani lze snížit daň i o daňové zvýhodnění na vyživované nezletilé dítě. Toto zvýhodnění umožňuje odečíst si z daní za jedno dítě, které s vámi bydlí ve společné domácnosti, až 10 680 korun za rok. Pokud se dítě narodilo v polovině roku, kupříkladu v červnu, můžete si odečíst jen sedm dvanáctin z celkového zvýhodnění (červen až prosinec), tedy celkem 6230 korun. Tuto slevu může v jednom zdaňovacím období uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Za děti se zdravotním průkazem ZTP/P lze uplatnit dvojnásobně zvýšenou slevu 21 360 korun.
Za vyživované nezletilé dítě se považuje podle zákona nejen dítě vlastní, ale i dítě osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk či vnučka, pokud jeho rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit. Zvýhodnění se týká i zletilých dětí až do 26 let, pokud se soustavně připravují na budoucí povolání. Rovněž pak i těch dětí, které nemohou pracovat či se soustavně připravovat na budoucí povolání kvůli nemoci či úrazu nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.
Daňové zvýhodnění na dítěse odčítá až do výše vypočtené daně podobně jako slevy na dani, tedy do výše daňové povinnosti. Na rozdíl od slev ale lze získat i přeplatek. Jestliže odečet nelze provést, protože daň je nulová, získáváte nárok na takzvaný daňový bonus. To znamená, že od finančního úřadu můžete dostat zpět peníze. Musíte ale ještě splnit podmínku, abyste v uplynulém zdaňovacím období měli příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, to je 48 tisíc korun. Do této sumy se započítají jen příjmy z podnikání, zaměstnání, kapitálového majetku nebo pronájmu, nikoliv příjmy od daně osvobozené (sociální dávky atd.). Výše bonusu může být od stokoruny do 52 200 korun. Bonus pod stokorunu se nevyplácí.
Daň si můžete snížit rovněž prostřednictvím odpočtu odečitatelných položek od základu daně. O tom se více dozvíte v článku Daně 2009: Chcete si snížit daně, opatřete si patřičné dokumenty.
Kdo si vloni zapomenul některou ze slev do daňového přiznání započítat, v letošním přiznání si ji odečíst nemůže. Může pouze podat dodatečné daňové přiznání a v něm si ji započítat. Opravné či dodatečné daňové přiznání lze podat nejvýše do tří let od původního data podání přiznání.
Které slevy na dani podle vás v Česku chybí nebo jsou naopak zbytečné? Podělte se o názor.
Sdílejte článek, než ho smažem