Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daně 2009: Pozor na změny u výdajových paušálů

| rubrika: Jak na to | 4. 2. 2010 | 7 komentářů
Daně 2009: Pozor na změny u výdajových paušálů
Od loňského daňového přiznání se změnily výdajové paušály i možnosti dalších odpisů pro malé podnikatele. Letos si osoby samostatně výdělečně činné budou moci na paušálech odečíst více než loni.

Na větší změny u vyúčtování daníse musí letos připravit především živnostníci a lidé ve svobodných povoláních. V roce 2009 začaly platit dvě novely zákona o daních příjmů, které změnily výši výdajových paušálů. Ty si mohou podnikající fyzické osoby odečíst od příjmů, pokud si neevidují skutečné náklady spojené s podnikáním.

Výdajové paušály se měnily poprvé v dubnu 2009. Tehdy se podle daňové poradkyně ze společnosti TPA Horwath Jany Skálové zvýšily výdajové paušály obecně pro všechny samostatně podnikající osoby ( OSVČ) pro rok 2009. Druhá, listopadová novela zákona nicméně některým těmto lidem paušály opětovně snížila. Tato druhá změna ale bude platit až pro zdaňovací období roku 2010. (Využijte interaktivní formulář daňového přiznání na peníze.cz.)

Podnikatelé v zemědělství, lesním či vodním hospodářství si za loňský rok mohou odečíst 80 procent příjmů. Na změnách výdajových paušálů nejvíce vydělali řemeslníci. Zatímco v roce 2008 mohli uplatňovat šedesátiprocentní paušál, za rok 2009 si mohou odečíst 80 procent příjmů.

Lidé pracující ve svobodných povoláních, jako lékaři, auditoři, daňoví poradci, umělci či tlumočníci, si mohou v letošním daňovém přiznání odečíst paušál ve výši 60 procent z příjmů. V minulém roce to bylo jen 40 procent. Na tuto sazbu se jejich paušál vrátí zase při přiznání k dani za rok 2010. (Spočítejte si, kolik byste měli zaplatit na dani z příjmu za loňský rok)

Za alespoň jednoleté zvýšení výdajového paušálu vděčí tato skupina daňových poplatníků podzimnímu chaosu, který vznikl při schvalování úsporného Janotova balíčku. Původní vládní návrhy úsporného balíčku chtěly toto zvýšení u svobodných povolání zrušit i pro rok 2009.

Ostatní živnosti, jako vedení účetnictví, administrativní práce, úklid nebo třeba výuku jazyků či doučování, si letos mohou odečíst 60 procent z příjmů. Loni to bylo 50 procent. Šedesátiprocentní paušál jim zůstane i pro daňové přiznání za rok 2010.

Jak se mění výdajové paušály

Typ podnikáníza rok 2008za rok 2009za rok 2010
Řemeslné živnosti60 %80 %80 %
Ostatní živnosti50 %60 %60 %
Svobodná povolání (lékaři, daňoví poradci…)40 %60 %40 %
Zemědělská a lesní výroba80 %80 %80 %
Příjmy z nájmu dle § 930 %30 %30 %

Od loňského září platí rovněž novela zákona, která zahrnuje ještě jeden typ paušálu, který může podnikatelům částečně usnadnit vyúčtování daní. Novinka se týká používání osobních aut k podnikatelským účelům a nahrazuje tzv. knihu jízd. „Jde o zavedení paušálního výdaje ve výši 5 tisíc korun za měsíc, který nahradí skutečně vynaložené výdaje na pohonné hmoty a parkovné osobního automobilu používaného poplatníkem daně pro podnikání, tj. pro dosahování svých zdanitelných příjmů,“ vysvětluje Skálová.

Podnikateldíky této změně ve svém daňovém přiznání neuplatní skutečné výdaje, ale paušál. Výpočet je poměrně snadný, 5 tisíc korun se vynásobí počtem měsíců, po které se podnikatel rozhodl paušál využívat. „Začátek používání paušálu může být stanovený již od loňského ledna. Za rok 2009 se pak dá takto uplatnit 12 x 5 = 60 tisíc korun jako celoroční paušální výdaj,“ počítá Skálová a doplňuje, že všechny další náklady jako jsou odpisy, opravy či třeba pojištění bude podnikatel i nadále uplatňovat v prokázané výši, tedy podle dokladů a sumy, kterou skutečně musel vynaložit.

Uvedený typ paušálu na auto je výhodný především pro podnikatele, zpravidla neplátce DPH, kteří počítají základ pro výpočet daně z příjmu jako rozdíl příjmů a výdajů, pokud neutratí za pohonné hmoty měsíčně více než 5 tisíc korun.

Podnikatelé, kteří si loni koupili určitý typ hmotného majetku, uvítají, že si je nově budou moci celé „odepsat“ do daňově uznatelných nákladů. Červencová novela zákona zavedla speciální „mimořádné odpisy hmotného majetku“. Podmínkou pro odepsání nově pořízeného majetku podle Skálové je, aby byl nakoupen a začal se používat v době od 1. ledna 2009 do 30. června 2010. Podnikatel , který tento majetek používá pro zajištění svých zdanitelných příjmů, musí být současně prvním vlastníkem tohoto majetku.

Takto lze daňově odepsat majetek, který náleží dle zákona o daních z příjmů do první odpisové skupiny (kancelářské stroje, počítače, televizní kamery, jízdní kola…). Movité věci z této skupiny, které přišly na více než 40 tisíc korun, může podnikatel odepsat celý v průběhu celého roku. Odepisovat je možné rychleji i majetek z druhé odpisové skupiny (osobní automobily, traktory, autobusy a jiné dopravní prostředky či nábytek nebo stroje…) , a to 24 měsíců. První rok lze zahrnout do daňově uznatelných nákladů 60 procent z pořizovací ceny a v dalších 12 měsících pak zbývajících 40 procent.

Daň z příjmů a daňové přiznání za rok 2009
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+15
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 2. 2010 22:11, Vladimír

Zajímalo by mne, co přesně je třeba dělat v případě, že v roce 2008 jsem uplatňoval výdaje dle skutečnosti a za rok 2009 chci přejít na paušál.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 3. 2010 18:57, Bez záruky

Nejsem odborník, ale myslím si, že stačí zaplatit FÚ příslušnou silniční daň za rok 2009 a pak už můžete v daňovém přiznání použít příslušnou kolonku pro odpočet. Myslím si, že auto ani nemusíte brát do majetkové evidence podnikající firmy, auto může zůstat soukromé.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (DANA 14. 02. 2010 20:18)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

11. 3. 2010 | 11:11

ahoj lidičky dělám daň.př.po prvé a nevím jestli se do příjmu od všech zaměstnavatelů počítají i příjmy ze sam.výděl. činn. Jsem zaměstnaná a zároveň OSVČ na vedl. činn. A ještě registraci na FÚ mám od 2.12 09 ,ale smlouvu...více

5. 3. 2010 | 18:57 | Bez záruky

Nejsem odborník, ale myslím si, že stačí zaplatit FÚ příslušnou silniční daň za rok 2009 a pak už můžete v daňovém přiznání použít příslušnou kolonku pro odpočet. Myslím si, že auto ani nemusíte brát do majetkové evidence...více

14. 2. 2010 | 20:18 | DANA

Čtu si tady,že si můžu odečíst z daní automobil za rok 2009,když ho nemám přihlášeny na podnikání.Nevím jak to mám udělat.Prosím o radu. více

9. 2. 2010 | 15:34 | pavel

nevím jak je to tady, ale určitě je interaktivní formulář bez problémů ke stažení na www.idnes.cz nebo na portálu české daňové správy www.cds.cz . Ačkoliv na české daňové správě mi to na listech v přiznání tiskne v pravém...více

9. 2. 2010 | 15:23 | Pavel

musíte zpětně účetně vyrovnat rok 2008, to znamená upravit příjmy o neuhrazené pohledávky a výdaje o neuhrazené závazky, podat v tomto smyslu dodatečné přiznání k DPFO, na sociálce a zdravotní pojišťovně jakbysmet. Jakmile...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK