Letos si dejte pozor na placení daně z příjmu. Pokud si sestavujete daňové přiznání sami, musíte ho podat nejpozději do konce března. A do stejného data musí mít finanční úřad na účtu i vámi zaplacenou daň. Pokud se opozdíte, třeba dáte příkaz do banky až poslední březnový den, zaplatíte penále. To je zásadní změna oproti roku 2009, kterou přinesla loňská novela zákona o správě daní a poplatků. (Více si přečtete v článku: PŘEHLEDNĚ: Peníze dostanete na účet rychleji a další lhůty, které byste měli znát)
Stejná podmínka platí i pro ty, komu daňové přiznání zpracovává daňový poradce. V tomto případě je možné daňové přiznání odevzdat až do konce června. Do stejné doby musí mít daň na účtu finanční úřad.
Podle daňové poradkyně ze společnosti TPA Horwath Jany Skálové se vyplatí peníze z účtu posílatnejpozději 29. či 30. března, aby platba finančnímu úřadu dorazila včas. Daňovou složenku je třeba zaplatit na poště nejpozději v pondělí 29. března, lépe v pátek 26. března. ( Využijte interaktivní formulář daňového přiznání na peníze.cz)
Jedinou možností, jak podle Skálové zaplatit daň poslední možný den, je dostavit se na příslušný finanční úřad a zaplatit přímo v pokladně. Jestliže to ale necháte právě na tento den, musíte se připravit na dlouhé fronty. Kdo zaplatit nestihne, musí počítat s tím, že mu správce daně vyměří z dlužné částky podle zákona o správě daní a poplatků za každý den zpoždění úrok z prodlení. (Spočítejte si, kolik byste měli zaplatit na dani z příjmu za loňský rok)
Daňové přiznání musí podat všichni, kteří měli vloni ostatní příjmy více než 15 tisíc korun. Výjimkou jsou jen ti, jejichž příjmy jsou ze zákona osvobozené od daně nebo jejichž příjmy již byly zdaněné srážkou. Daňové přiznání podle údajů České daňové správy je povinna podat rovněž každá osoba samostatně výdělečně činná, bez ohledu na výši příjmu, i když vykazuje daňovou ztrátu. To se podle Skálové nejčastěji týká podnikatelů či živnostníků (OSVČ), kteří začínají a mají v prvních letech podnikání vysoké výdaje a minimální příjmy. Pokud by tito lidé daňové přiznání se ztrátou nepodali, vystavují se postihu od finančního úřadu a nemohli by si v dalších letech tuto ztrátu započítat jako odčitatelnou položku.
Datum, kdy je třeba nejpozději podat daňové přiznání, závisí na tom, zda daňové přiznání podáváte osobně nebo prostřednictvím daňového poradce.
Zaměstnanci, kteří využívají možnosti zúčtovat své daňové povinnosti prostřednictvím zaměstnavatele, musí nejpozději do 15. února podepsat a odevzdat prohlášení poplatníka daně z příjmů (Přesný název: Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků na zdaňovací období 2009). Současně je třeba požádat o provedení ročního zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2009 a dodat účtárně veškeré podklady a potvrzení (např. o zaplacených úrocích z hypotéky). Teprve na základě toho může účetní daň včetně všech slev vyúčtovat.
O zúčtování mohou požádat i ti, kteří vloni změnili práci. Musí ale svému současnému zaměstnavateli dodat od těch předchozích potvrzení o příjmecha o zaplacených zálohách na daň a sociálním a zdravotním pojištění. O roční zúčtování daní svého posledního zaměstnavatele mohou požádat také lidé, kteří v roce 2009 nastoupili do důchodu.
Pro lidi, kteří podávají daňové přiznání sami, je podle zákona o správě daní nejpozdějším datem pro podání daňového přiznání za rok 2009 středa 31. března. Kdo používá elektronický podpis, může podat daňové přiznání elektronicky. Česká daňová správa pro získání elektronického podpisu doporučuje tři společnosti: První certifikační autorita, a.s., eIdentity a.s. a Českou poštu s.p., u které je cena elektronického podpisu s roční platností 190 korun včetně DPH.
Živnostníci a osoby pracující ve svobodných povoláních nesmí zapomenout do 30. dubna 2010 podat ještě zdravotní pojišťovněa správě sociálního zabezpečení Přehled o příjmech a výdajích. Problém ale podle Skálové je, že zdravotní pojištění je třeba zaplatit do osmi dnů po podání daňového přiznání. Skálová proto dává univerzální radu: „Sestavte daňové přiznání a vyplňte přehledy o příjmech pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podejte vše naráz a zaplaťte také vše naráz. Vyhnete se tím jakékoliv možnosti prodlení.“
Do konce března musí na příslušný finanční úřad doručit plnou moc ti, za něž bude daňové přiznání podávat daňový poradce. Alespoň kopii této plné moci je do konce dubna třeba dodat i na ČSSZ a zdravotní pojišťovně. Není proto podle Skálové možné, aby si někdo až v dubnu řekl, že daně bude za něj podávat poradce. Pokud tak daňový poplatník do konce března nepodá přiznání sám a nedoručí ani plnou moc, že za něj daňové přiznání zpracovává poradce, pošle mu finanční úřad výzvu pro podání daňového přiznání. „Nepodá-li daňový subjekt daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání včas, může správce zvýšit vyměřenou daň až o 10 procent, dle zákona o správě daní a poplatků,“ uvádí se v oficiálním upozornění na daňové povinnosti.
Termín pro podání daňového přiznání prostřednictvím daňového poradce je i letos poslední červnový den, kdy poradce musí doručit přiznání i s podklady pro uznání daňových úlev. Do konce července je pak třeba doručit Přehled o příjmech a výdajích do zdravotní pojišťovnya ČSSZ.
Sdílejte článek, než ho smažem