Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daně: cena za iluzi jistoty

| rubrika: Polemika | 6. 6. 2008 | 16 komentářů
Daně: cena za iluzi jistoty
Lidem nevadí platit vysoké daně, protože rádi žijí v iluzi, že se o ně za to stát postará. Bojí se, že by si nedokázali služby státu zajistit jinak. Tato obava je ovšem zbytečná.

Pracující člověk odvádí státu přes 50 procent svých výdělků. Na druhé straně máme od státu řadu věcí zdarma (základní školství) nebo se slevou (jízdenky na metro).

Nejprve si pro pořádek uveďme, kolik platíme na daních.

Máte-li hrubou mzdu 30 tisíc korun měsíčně, dostane od vás stát na daních minimálně 21 225 korun. Zaměstnavatel za vás platí sociální pojistné 7 800 a zdravotní pojištění 2700 korun (takže vaše superhrubá mzda – skutečná hodnota vaší práce – je 40 500 korun). Ze mzdy se vám strhává sociální pojistné 2 400, zdravotní pojištění 1 350 a daň z příjmu4 005 korun. Domů si odnášíte čistou mzdu 22 245, na DPH ale zaplatíte 2 970 korun. A to jsme v našem příkladu nebrali v úvahu další daně, které platíte – clo, daň z piva, benzínu, cigaret.

Stát tak od vás dostává každý měsíc 21 225 plus spotřební daně. Platí z toho starobní důchody, zdravotnictví, školství, přídavky na děti, dávky v nezaměstnanosti, invalidní důchody, dotuje divadla a městskou dopravu.

Jak by vypadala Česká republika bez daní?

Vaše čistá mzda by byla o 45 % vyšší – v našem příkladu s hrubou mzdou 30 tisíc korun byste si místo 22 245 odnášeli domů celých 40 500 korun. Zboží a služby by byly v průměru o 20 % levnější: věci zatížené 19% sazbou DPH by byly o 16 % levnější, jídlo zatížené 9% sazbou by bylo o 8 % levnější. Nebyly by cla a spotřební daně: na banánech by nebylo dovozní clo 16%, benzín by stál 13 korun za litr.

Na zdraví byste se museli ale pojistit sami, jako když jedete do zahraničí nebo byste platili plnou cenu, jako když jdete k lékaři se svým psem. Důchod byste nedostávali od státu, ale museli byste se sami pojistit nebo si naspořit – tak jako když si platíte stavební spoření nebo penzijní připojištění. Vaše úspory by nepodléhaly státnímu přerozdělování – co si naspoříte, to máte. Za školu by se platilo, tak jako dnes platíte za autoškolu nebo za kurz angličtiny. Stát by nemohl dotoval zemědělce, divadla, filmaře ani Kaplického knihovnu.

Svět bez daní neznamená anarchii, ale ideál, ke kterému se chtějí zastánci minimálního státu přibližovat. Stát potřebujeme – potřebujeme platit parlament, diplomacii, armádu, policii, soudy. Většina těchto výdajů se ale zaplatí z poplatků – máme soudní poplatky, platby za pobyt ve věznici i správní poplatky za vystavení pasu, máme pokuty. Daně by na fungování státu stačily velmi nízké, blížící se nule.

Stát bez daní by měl jednu velkou výhodu. Občané by na tom v součtu byli daleko lépe, protože by nebylo potřeba platit byrokratický aparát, který přerozdělování provádí – od krajských úředníků přes ministerstva po bruselskou byrokracii.

Přesto většina lidí takový systém nechce. Bojí se odpovědnosti. Raději platí vysoké daně, protože chtějí žít v iluzi, že mají důchody, zdravotnictví a školství zdarma. Mnozí lidé mají obavu, že by se sami o sebe nedokázali postarat. Věřím ale, že když si lidé umí na trhu zajistit bydlení, stravu a najít si práci – tedy uspokojovat bez pomoci státu tyto základní potřeby, že by totéž dokázali i pokud jde o ty ostatní.

Mám vizi České republiky jako země s nízkými daněmi. Byl bych pro, aby odpovědnost za zdraví, zabezpečení na stáří, vzdělávání i kulturu byla ponechána na jednotlivcích. Nebo abychom se tomuto ideálu alespoň o kousíček přiblížili a příští rok slavili den daňové svobody o pár dnů dříve než letos.

Autor je výkonným ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku

Dokázali byste si nakoupit vhodné zdravotní pojištění či důchodové pojištění sami, nebo je lepší, když tyto služby poskytuje stát? Podělte se o názor.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+63
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 6. 2008 13:47, Marta

Vždy je na výběr, buď sociální "jistoty" nebo "zodpovědnost každý za sebe a svou rodinu". Osobně mi vadí rozhazování státní kasy, fakt, že z mojí práce mi mi zůstane něco nad polovinu, z níž živím vlastní děti, fakt, že na svůj důchod (dožiju-li se), si musím ušetřit sama, fakt, že při tomto tempu brzo budu potřebovat zdravotnictví a sociální záchrannou síť (bude-li jaká), nicméně v tomto na výběr nemám. (Pomíjím debaty vlastního táty, že celý život platil daně a dnes si platí i léky... )

Reagovat

 

+62
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 6. 2008 8:12, joj

Stát by nemohl dotoval zemědělce, divadla, filmaře ani Kaplického knihovnu. bez toho by se občané ..
a hlavně bez knihovny

Reagovat

 

-60
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

30. 8. 2008 | 14:36 | maja

Jo, autorova představa je hezká. Říkáte,pane Skalický, že by bylo víc dětí. Co Vás k tomu vede? Kolik by musel vydělávat muž aby uživil rodinu se třemi dětmi? A kolik času by tomu musel věnovat? Myslíte, že by ženy zůstávaly...více

15. 7. 2008 | 20:02 | VLADISLAV SKALICKÝ

skvělý článek který by si měl přečíst celý národ aby se dozvěděl jak nás stát obírá a plýtvá. Konečně bychom se nemuseli dočítat o drzé korupci protože by nebylo co krást a schopní lidé by raději pracovali a vytvářeli...více

26. 6. 2008 | 18:59 | Garf

Bez daní by bylo všechno byznys??? a myslíš, že teď není :-))) Jenom ten byznys dělají úředníci, a to je neštěstí... více

26. 6. 2008 | 18:57 | Garf

Zapomínáte na daně firem. Daně jsou hned po lidech největší výdaj. Podniky by tak přinášeli majitelům (akcionáři, fondy...) mnohem více. Takže zabezpečení na stáří formou investic by bylo výnosnější. Podniky by mohli více...více

24. 6. 2008 | 6:56 | honza

Je to stejna utopie, jako treba budováni komunismu, zapomina se na na lidsky faktor, vznikla by obrovska armada tech co by ty zvysene prijmy prosustrovali a pak dej se co dej........ více

Oblíbená témata

daň, důchod, zdravotnictví

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK