Daň z deště. Co si o tom myslíte?

Byla to hlavní zpráva týdne pro všechny kanály. Přesto jste ji možná nezaznamenali. Nešlo totiž o kanály televizní, ale o opravdové kanály, o ty, které při poklesu tlaku zápachem oznamují, že se blíží déšť. Ovšem pozor! Vám by ta zpráva mohla tlak naopak pořádně zvednout.
Daň z deště. Co si o tom myslíte?

A napříště by ho mohl zvedat každý déšť. Nebo taky naopak – bušení dešťových kapek by vám mohlo znít jako rajská hudba...

Sdružení vodáren a kanalizací přišlo s tím, že by se déšť měl důsledně zdanit. Na oplátku slibují levnější vodu z kohoutků. Ceny vodného a stočného jsou podle nich tolik vysoké mimo jiné proto, že majitelé silnic, železnic a zahrad neplatí za dešťovku, která na jejich majetky naprší a pak si mírnixtírnix teskně hučí stokou do čistírny – kde ji samozřejmě vyčistí, protože od ostatních odpadních vod ji jaksi nelze oddělit. Takové čištění ovšem není zadarmo, máme ho rozpočítané do každého litru vody, kterou spotřebujeme. 

V Polsku se to dělá jinak. Za vodné a stočné platí Poláci zhruba stejně jako my (ve větších městech většinou v rozmezí 50 až 90 korun bez daně). K tomu jim ovšem před zhruba rokem přibyla ještě daň z deště. A protože se dobré nápady šíří rychle (Poláci se ostatně zřejmě inspirovali v sousední Litvě), začíná se o stejném opatření diskutovat i u nás.

Abyste byli v obraze, nejde ani u nás tak docela o novinku, podnikatelé u nás „daň z deště“ platí. Neříká se jí sice daň, ale platba za odvedení srážkových vod do veřejné kanalizace, ovšem že se daně jmenují různě – třeba solidární příspěvek nebo sociální pojištění – na to jsme u nás vcelku zvyklí. Dešťová daň tedy nemine až na pár výjimek nikoho, kdo vlastní komerční nemovitost. Výše poplatku závisí na velikosti střechy a dalších ploch, které jsou odkanalizované do veřejné kanalizační sítě. Obloukem se daň zatím – na rozdíl od dešťové vody – vyhýbá dálnicím, silnicím, místním komunikacím, železnicím, zoologickým zahradám, lidským zahradám a vašemu domu. Kdyby se to změnilo, mohla by podle vodáren klesnout cena vody až o šestinu – tedy plus minus o deset korun za kubík.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zajímat třeba...

Hana Marková. Daňové zákony 2013
Publikace obsahuje úplná znění všech daňových zákonů v platném znění k 1. lednu 2013. Nejprodávanější daňová publikace v Česku!

Jiří Dušek. DPH 2013 – zákon s přehledy
V osvědčené publikaci naleznete úplné znění zákona se zvýrazněním zásadních novel. Schematicky jsou znázorněny nejběžnější paragrafy zákona.

Ministerstvo, železničáři i silničáři říkají: ne, ne, ne

Příliš pozitivních ohlasů nápad vodárníků nesklidil. Ministerstvo zemědělství, které právě chystá nový zákon o vodovodech a kanalizacích, pro důkladnější zdanění dešťovky moc pochopení nemá. A ostře proti (jak jinak) se postavily kraje, silničáři i železničáři – nevědí totiž, kde by na daň z deště měli brát peníze. Nehledě k tomu, že by mohl být pěkný čurbes v tom, kdo má vlastně za který litr zodpovědnost.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková kupříkladu tvrdí, že dešťovka na silnice stéká i z jiných pozemků. Voda ze silnic podle ní navíc naopak přispívá k pročištění kanalizace – tak jakýpak poplatek, že.

To jsou ovšem zatím ohlasy od těch, kteří by na dešťovém poplatečku prodělali...

Co na to říkáte vy – radši danit dešťovku z vlastní zahrádky a mít levnější vodné a stočné, nebo naopak? A jak takovou daň nejlíp účtovat – zpětně podle ročního úhrnu srážek? A platila by se taková daň všude ve stejné výši? Co by k tomu řekli z rakovnického srážkového stínu? A co bychom ještě mohli zdanit? Pište do komentářů a nic se nebojte, že napíšete koninu a hned se toho někdo chytí, však oni si i bez vás najdou dalších konin dost. Autor nejtrefnějšího příspěvku u nás má knížku z nakladatelství Grada. 

Mluviti zlato!

Za dobré slovo knížku

Minulý týden jsme v rubrice Co si o tom myslíte? spekulovali o ceně lásky, bylo toho Valentýna, tak jsme psali o vztahu jako investici, o lásce za peníze a o penězích za lásku. 

Knížku si vysloužil příspěvek muže debatujícího pod nickem Vyléčenej. Stručný, expresivní zápis o tom, jak dotyčný řádně zaplatil za prodejnou lásku – která však jaksi nebyla konzumována. Protože před tím došlo ke konzumaci drinku obohaceného o pár rohypnolek.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

22. 2. 2013 14:05 | Fredy

Citace - hanick / 21.02.2013 17:33

Navrhuji daň z prdu. Obvodní lékař vypíše dobrozdání, jak velký obsah plynu je jedinec schopen vyprodukovat za měsíc podle skladby jeho jídelníčku a podle obsahu metanu a oxidu uhličitého v prdu. Je dobře znám nebezpečně se shromažďující metan v atmosféře a o CO2 víme totéž. A každí občan bude mít ve zdravotní kartě položku - platba za vyprodukovaný 1m kubický...
Jsem zvědav, kdy a kdo to dá jako první do sněmovny. Tuším, že to bude vyžírka Marek Benda z ODS.

No jo, ale to by nikdo nekupoval luštěniny a ty byly vždy základem jídelníčku obyčejných lidí .... :)
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 2. 2013 12:24 | DD

Dobrý den paní Dlouhá,
měla byste svůj článek pořádně přepracovat.

Je-li podle vás sociální pojištění daň, čím je podle vás zdravotní či nemocnéské pojištění, nebo takzvané povinné ručení?

Blíže k tématu:
Silnice, železnice ani zahrady nejsou obvykle odkanalizovány do veřejné (splaškové) kanalizace, ale pokud vůbec jsou kanalizovány, tak do kanalizace dešťové. Dešťová kanalizace obvykle nevede do ČOV, nýbrž do nejvhodnějšího vodního toku, či nádrže. Navíc tato kanalizace je obvykle v majetku měst a obcí (ŘSD, SŽDC) a tyto na ní i vykonávají správu.
Vodárenské společnosti obvykle mají pranajaté a spravují sítě vodovodů a kanalizaci splaškovou.

Pokud slibují vodárenské společnosti levnější pitnou vodu výměnou za to, že poplatek za odvod srážkové vody budou platit i fyzické osoby, je to bohapustá lež. Nikdo je k tomu nemůže nijak přinutit a navíc poplatek za pitnou vodu a odpadní vodu spolu nesouvisí, do souvislosti je dán tím, že máte doma vodoměr pouze na přívodu a další detaily s touto problematikou nikdo neřešil, neřeší a řešit nebude.

Jak zde již zmínili jiní, poplatek za likvidaci srážkových vod platí podnikající osoby. A to v případě, že dešťovou vodu vypouští do veřejné splaškové kanalizace. Pokud prokáží, že srážkovou vodu "likvidují" na ploše svého pozemku, tak jej platit nemusí.

Vlastníci novovostaveb mají povinnost "likvidovat" srážkové vody na svém pozemku. Mohou požádat o výjimku a tuto vodu pouštět do splaškové kanalizace. Potom za to ovšem vodárenské společnosti platí, podle obecných pravidel (rozměry zpevněných ploch, jejich materiály atd).

Osobně jsem zatím neviděl zahradu, ze které by bylo nutné odvádět vodu pryč (betonový dvorek není zahradou). Obvykle jí majitel zahrady zachytává a dále využívá, nebo se vsákne do půdy.

Jiná situace je ve městech, pokud zastavěnost parcel je někde i 100%. Tam je samozřejmě odkanalizování potřeba a asi je vhodné, aby za tuto službu byla inkasována platba. Ovšem opět mícháte dohromady splaškovou a dešťovou kanalizaci. Samozřejmě, jsou místa a není jich málo, kde dešťová kanalizace neexistuje a potom se nedivím, že zástupci správců ČOV jsou nevrlí.
Odpadní vody totiž musí mít pro úspěšné biologické čištění určitou koncentraci živin a díky mísení (nejen) se srážkovou vodou jsou spašky někdy až příliš naředěné.

Ovšem s tímto nápadem je to jako s revizemi komínů, kotlů,kontrolami uložení zbraní, kontrolami manipulace s nebezpečnými látkami (opravy aut doma na dvoře, výměny oleje, servis zahradního nářadí a podobně), jedním předpisem je toto vyžadováno, jiný předpis znemožňuje snadnou a efektivní kontrolu plnění toho prvního.
Zrovna tak jsem skeptický v případě kontroly a postihu nelegálního odvádění srážkových vod do splaškové kanalizace v případě ať už novostaveb, či v případě starších staveb. Znám několik nelegálních případů napojení například závlahy zahrady na vodovod či svodů z okapů na splaškovou kanalizaci, ale ještě jsem neviděl a neslyšel o někom, komu by to bylo prokázáno a byl po zásluze potrestán. Nikdo (majitelé a správci sítí)se tímto ve velkém měřítku nezabývá, je tedy zbytečné jim v tomto zbytečně vycházet legislativou vstříc.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 2. 2013 21:08

Pořád nerozumím. Kdyby tam můj dům nestál, stejně by tam ta voda tekla. Důchodové pojištění je taky daň. I když mě nikdo nenutí zestárnout.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 2. 2013 20:17 | Piko

Doporučil bych tuto daň-poplatek na přímé léčení (neambulantní)pro ty, co to schválili a to do doby, než dostanou rozum.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 2. 2013 19:59 | jezevec

tak ještě jednou. NENI to daň. je to poplatek za to, že někdo úmyslně a vědomně (a celkem svévolně) leje srážkovou vodu do kanalizace mezi OV.

já nemám žádnou slevu za to, že když spláchnu wc, do kanalizace odteče 10lt čisté vody jen mírně kontaminované přírodninou.
nikdo mi nepřispěl na vsakovací jímku, kterou už mnoho let má každá novostavba, protože u nových staveb je míchání srážkové vody do kanalizace dokonce zakázáno.
takže fakt nechápu, proč já bych měl někomu přispívat na to, že on pouští srážkovovu vodu do čističky.
jinak ano, ve městech se to zpoplatnění obvykle řeší vodoměry na vpusti, nebo koeficientem podle plochy střech a zpevněných ploch. TAKY normální a TAKY to ve firmě platíme, tak nevím proč my ano a někdo jiné ne-e. není to daň. je to poplatek za služby, něco jako poplatek za skládkování odpadu. nikdo nikoho nenutí posílat srážkovou vodou do kanalizace.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 2. 2013 17:33 | hanick

Navrhuji daň z prdu. Obvodní lékař vypíše dobrozdání, jak velký obsah plynu je jedinec schopen vyprodukovat za měsíc podle skladby jeho jídelníčku a podle obsahu metanu a oxidu uhličitého v prdu. Je dobře znám nebezpečně se shromažďující metan v atmosféře a o CO2 víme totéž. A každí občan bude mít ve zdravotní kartě položku - platba za vyprodukovaný 1m kubický...
Jsem zvědav, kdy a kdo to dá jako první do sněmovny. Tuším, že to bude vyžírka Marek Benda z ODS.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 2. 2013 13:02 | Nezadat

Když používám i sousedovu dešťovku kterou chytám do nádrže tak bude platit mě který ji využívá nebo kanalizacím kterou neproteče.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 2. 2013 12:06 | FMach

Začíná to hezky, ale každá mince má dvě strany. Kyselý déšť co padá na mou hlavu i na mou zahrádku poškozuje mé zdraví i zdraví mé zahrádky a tak by mi to měl někdo zaplatit a co takhle vodárny. Dále by mi mohli uhradit v době sucha nedostatek či výpadek deště na mou zahrádku a naopak v době kdy bude pršet hodně mi tento déšť zničí úrodu a zaplaví celý pozemek a tak by měli vodárny mi zaplatit způsobenou škodu.
Doporučoval bych jim smlouvu s bohem na dodávku deště. Vodárny by měli platit i za to že sem k nám donese vítr dešťové mraky a to za dopravu a tak bych mohl pokračovat. To že srážkovou vodu mají napojenou do čističek není vina majitelů zahrádek či dalších, ale je to vina jejich že si to tak zařídili, naopak je tato voda či určité množství potřebné, aby mohla čistička fungovat a tak by za toto mohli vracet peníze těm kteří mají vyjmenované popzemky.
Co takhle že by stát platil za znečištěný vzduch či za otrávené potraviny a vůbec nejlepší by bylo vrátit se do jeskyň tam za nic neplatili.
ABSURDISTÁN je naše země a divoký západ pro tuneláře na všech stupních řízení státu.
Vláda způsobila neschopnost systému evidence vozidel a další ve státní správě a lidé s tím mají spoustu vydání a promrhaného času a stát odpovědný za toto nechce platit.
Znám lidi kteří za hodinu času si vydělávají kolem 100000 Kč a to by jim měl stát zaplatit. Zloděj v tomto státě čili státní systém a jeho úředníci určuje pravidla, to je ten problém.
Když nebudou zloději ve státní správě , nebude ani tento problém.
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 2. 2013 11:56

Zmiňuje to článek
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 2. 2013 11:53 | Jan Biedrawa

Nikdo to tady nezmínil,ale tuto "daň",která už funguje pro podnikatele, schválil stát v zákoně. To vše pro soukromé firmy a ještě navíc i kolik se má platit a jak se má platba zvyšovat.Navrhuji uvalit mimořádnou daň 100% na celý zisk těchto soukromých vodárenských firem a tyto prostředky použít na psychiatrické vyšetření našich zákonodárců.
Pak bychom se možná dočkali rozumných zákonů.
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 2. 2013 9:47 | Fredy

Daň z deště? V tom případě bych požadoval od správců vodovodů a kanalizací odměnu za to, že mám čističku odpadních vod.

Další na pořadu debilních nápadů bude daň ze vzduchu. Bohužel to není až tak velký fór, neboť se už o tomto vedla debata mezi politiky. Kdysi, za bolševika, dostávali lidé v oblastech zamořených průmyslem, finanční kompenzaci. Zemědělci zase dostávali větší dotace tam, kde jsou horší podmínky pro pěstování různých plodin. Ale tehdy se soudruzi nezajímali, kde na to vzít. Dnešní ovšem ano. Proto bych se nedivil, kdyby, časem, lidé na Vysočině platili za čistý vzduch a výtěžek by šel například na Ostravsko.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 2. 2013 9:33 | Fousek

Která vláda podobnou daň zavede, zapláče u dalších voleb. Podobných poplatků bylo na obyvatelstvo v poslední době naložených víc... a lidé si již mnohem více všimají, kdo jim "na hrb nakládá břemeno".
+47
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 2. 2013 9:06 | SocPredator

Mě velmi pobavil tento článek na idnes, kde pod článkem jako kontextuální téma bylo např. "Stále dražší voda přináší majitelům vodáren rekordní zisky".
Myslím, že lepší Kocourkov už by nikdo nevymyslel. Stále k nahlédnutí zde

http://ekonomika.idnes.cz/vodarny-chteji-zpoplatnti-destovou-vodu-f1f-/ekonomika.aspx?c=A130214_212943_ekonomika_brm

Jinak samozřejmě tento nápad je zejména s ohledem na zahrady u RD vyloženě nesmyslný, protože jednak je pro majitelé zahrad tato voda cenná, zadržují ji v nádržích všeho druhu a přináší jim úsporu. Druhá věc pak je, že do splaškové kanalizace je odvod této vody zákonem zakázaný, a správci si toto hídají například mlhovou kontrolou. Takže pokud to budou chtít zpoplatnit, dojde k dalšímu úřadování o tom, kdo je nebo není připojen. V místě, kde není kanalizace vůbec, je to bezpředmětné, nebo ne? :-)
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 2. 2013 8:38 | Lukáš

Já vám pane něco povím.Vám by slušela daň za to, že vůbec sem vůbec píšete! Vždyť taky sem nemusíte psát!Tyhle řeči o obhajování jakékoli daně se mi velice líbí! Kdyby každý kdo platí zbytečné daně za cokoliv byl šťastný,tak by jsme byli nejšťastnější národ na světě!
-16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 2. 2013 8:35

vodárny elektrárny plynárny znárodnit
+22
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 21 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Držte si peněženky, rok 2013 začíná! Přehled nejdůležitějších změn

3. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Držte si peněženky, rok 2013 začíná! Přehled nejdůležitějších změn

Rok 2013 začal a jedno je jisté: naše peněženky dostanou zabrat. Kvůli zvýšení DPH podraží téměř všechno. Kromě toho ale stoupnou také ceny energií, dopravy a cigaret. Startuje druhý... celý článek

Cesta peněz: kolik jich k vám nikdy nedojde

29. 8. 2012 | Michal Chleboun | 28 komentářů

Cesta peněz: kolik jich k vám nikdy nedojde

„Za melouch jsem dostal litr,“ konstatoval pan Kučera v hospodě, kam po parném letním dni zašel na svých tradičních pět orosených. „Za pětikilo jsem koupil benzin, přes tři sta jsem... celý článek

Očima expertů: Jak ušetřit na energiích

3. 8. 2012 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Očima expertů: Jak ušetřit na energiích

Elektřina, plyn, teplo. Platby za energie a také vodu jsou jednou z nejvýznamnějších položek rozpočtu každé domácnosti. A to, že za ně platíme rok od roku víc a víc, berou mnozí z nás... celý článek

Za zdraví občanů (a státní pokladny) vyšším zdaněním tabáku

17. 7. 2012 | Aleš Drobek | 2 komentáře

Za zdraví občanů (a státní pokladny) vyšším zdaněním tabáku

Druhý červencový týden sněmovna schválila další zvýšení daní u tabáku a tabákových výrobků. Průměrná cena krabičky cigaret by se tak od příštího roku měla vyšplhat na osmdesát korun. celý článek

Dvojí zdanění

6. 11. 2011 | redakce Peníze.CZ

Dvojí zdanění

Co je prosím vás na rovné dani rovného? Patnáct procent z milionu je desetkrát víc než patnáct procent ze sta tisíc. Existuje jedna dost rovná daň, od středověku se však vybírala jen... celý článek

Partners Financial Services