Výpočet čisté mzdy 2025
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Petr Kasa
podnikatel a investor, Clareo
Petr Šourek
mediátor a podnikatel, Corrupt Tour

52,94 %
z 17 duelů

42,86 %
z 7 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Daň z deště. Co si o tom myslíte?
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
21. 2. 2013 9:33, Fousek
Která vláda podobnou daň zavede, zapláče u dalších voleb. Podobných poplatků bylo na obyvatelstvo v poslední době naložených víc... a lidé si již mnohem více všimají, kdo jim "na hrb nakládá břemeno".
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
21. 2. 2013 1:22, jezevec
autor si trochu plete dojmy a pojmy. uvažovaná úprava skutečně nedaní déšt, ale opravdu pouze čištění (srážkové) vody, kterou někdo naleje do kanalizace. a k tomu, na rozdíl od sociálního pojištění, není nikdo nucen. pokud si někdo srážkovou vodu ze svého pozemku spotřebuje sám (závlaha, užitková voda, vsakovací jímka) - má po starostech a ještě ušetří. pokud si někdo srážkovou vodu sám zpracuje (srážková kanalizace, vodoteče, svodně) - má to zadarmo a má po starostech.
pokud ovšem vodu někdo svévolně naleje do kanalizace OV - no tak prostě zaplatí za její čištění, žeano, a nepřipadá mi na tom nic divného. já taky když se sprchuju, tak pouštim do kanálu vodu skoro čistou, a nepindám že jim dodávám cennou surovinu na ředění splašků - prostě pouštim vodu do ČOV prostřednictvím kanaliaze, a tak zaplatím za čištění. zvláštní že to někomu připadá nenormální, vždyt to tam pouštět NEMUSÍ.
Další příspěvky v diskuzi (celkem 21 komentářů)
22. 2. 2013 14:05 | Fredy
Citace - hanick / 21.02.2013 17:33
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 2. 2013 12:24 | DD
Je-li podle vás sociální pojištění daň, čím je podle vás zdravotní či nemocnéské pojištění, nebo takzvané povinné ručení?
Blíže k tématu: Silnice, železnice ani zahrady nejsou obvykle odkanalizovány do veřejné (splaškové) kanalizace, ale pokud vůbec jsou kanalizovány, tak do kanalizace dešťové. Dešťová kanalizace obvykle nevede do ČOV, nýbrž do nejvhodnějšího vodního toku, či nádrže. Navíc tato kanalizace je obvykle v majetku měst a obcí (ŘSD, SŽDC) a tyto na ní i vykonávají správu. Vodárenské společnosti obvykle mají pranajaté a spravují sítě vodovodů a kanalizaci splaškovou.
Pokud slibují vodárenské společnosti levnější pitnou vodu výměnou za to, že poplatek za odvod srážkové vody budou platit i fyzické osoby, je to bohapustá lež. Nikdo je k tomu nemůže nijak přinutit a navíc poplatek za pitnou vodu a odpadní vodu spolu nesouvisí, do souvislosti je dán tím, že máte doma vodoměr pouze na přívodu a další detaily s touto problematikou nikdo neřešil, neřeší a řešit nebude.
Jak zde již zmínili jiní, poplatek za likvidaci srážkových vod platí podnikající osoby. A to v případě, že dešťovou vodu vypouští do veřejné splaškové kanalizace. Pokud prokáží, že srážkovou vodu "likvidují" na ploše svého pozemku, tak jej platit nemusí.
Vlastníci novovostaveb mají povinnost "likvidovat" srážkové vody na svém pozemku. Mohou požádat o výjimku a tuto vodu pouštět do splaškové kanalizace. Potom za to ovšem vodárenské společnosti platí, podle obecných pravidel (rozměry zpevněných ploch, jejich materiály atd).
Osobně jsem zatím neviděl zahradu, ze které by bylo nutné odvádět vodu pryč (betonový dvorek není zahradou). Obvykle jí majitel zahrady zachytává a dále využívá, nebo se vsákne do půdy.
Jiná situace je ve městech, pokud zastavěnost parcel je někde i 100%. Tam je samozřejmě odkanalizování potřeba a asi je vhodné, aby za tuto službu byla inkasována platba. Ovšem opět mícháte dohromady splaškovou a dešťovou kanalizaci. Samozřejmě, jsou místa a není jich málo, kde dešťová kanalizace neexistuje a potom se nedivím, že zástupci správců ČOV jsou nevrlí. Odpadní vody totiž musí mít pro úspěšné biologické čištění určitou koncentraci živin a díky mísení (nejen) se srážkovou vodou jsou spašky někdy až příliš naředěné.
Ovšem s tímto nápadem je to jako s revizemi komínů, kotlů,kontrolami uložení zbraní, kontrolami manipulace s nebezpečnými látkami (opravy aut doma na dvoře, výměny oleje, servis zahradního nářadí a podobně), jedním předpisem je toto vyžadováno, jiný předpis znemožňuje snadnou a efektivní kontrolu plnění toho prvního. Zrovna tak jsem skeptický v případě kontroly a postihu nelegálního odvádění srážkových vod do splaškové kanalizace v případě ať už novostaveb, či v případě starších staveb. Znám několik nelegálních případů napojení například závlahy zahrady na vodovod či svodů z okapů na splaškovou kanalizaci, ale ještě jsem neviděl a neslyšel o někom, komu by to bylo prokázáno a byl po zásluze potrestán. Nikdo (majitelé a správci sítí)se tímto ve velkém měřítku nezabývá, je tedy zbytečné jim v tomto zbytečně vycházet legislativou vstříc.
21. 2. 2013 21:08
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 2. 2013 20:17 | Piko
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 2. 2013 19:59 | jezevec
já nemám žádnou slevu za to, že když spláchnu wc, do kanalizace odteče 10lt čisté vody jen mírně kontaminované přírodninou. nikdo mi nepřispěl na vsakovací jímku, kterou už mnoho let má každá novostavba, protože u nových staveb je míchání srážkové vody do kanalizace dokonce zakázáno. takže fakt nechápu, proč já bych měl někomu přispívat na to, že on pouští srážkovovu vodu do čističky. jinak ano, ve městech se to zpoplatnění obvykle řeší vodoměry na vpusti, nebo koeficientem podle plochy střech a zpevněných ploch. TAKY normální a TAKY to ve firmě platíme, tak nevím proč my ano a někdo jiné ne-e. není to daň. je to poplatek za služby, něco jako poplatek za skládkování odpadu. nikdo nikoho nenutí posílat srážkovou vodou do kanalizace.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 2. 2013 17:33 | hanick
21. 2. 2013 13:02 | Nezadat
21. 2. 2013 12:06 | FMach
21. 2. 2013 11:56
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 2. 2013 11:53 | Jan Biedrawa
21. 2. 2013 9:47 | Fredy
Další na pořadu debilních nápadů bude daň ze vzduchu. Bohužel to není až tak velký fór, neboť se už o tomto vedla debata mezi politiky. Kdysi, za bolševika, dostávali lidé v oblastech zamořených průmyslem, finanční kompenzaci. Zemědělci zase dostávali větší dotace tam, kde jsou horší podmínky pro pěstování různých plodin. Ale tehdy se soudruzi nezajímali, kde na to vzít. Dnešní ovšem ano. Proto bych se nedivil, kdyby, časem, lidé na Vysočině platili za čistý vzduch a výtěžek by šel například na Ostravsko.
21. 2. 2013 9:33 | Fousek
21. 2. 2013 9:06 | SocPredator
http://ekonomika.idnes.cz/vodarny-chteji-zpoplatnti-destovou-vodu-f1f-/ekonomika.aspx?c=A130214_212943_ekonomika_brm
Jinak samozřejmě tento nápad je zejména s ohledem na zahrady u RD vyloženě nesmyslný, protože jednak je pro majitelé zahrad tato voda cenná, zadržují ji v nádržích všeho druhu a přináší jim úsporu. Druhá věc pak je, že do splaškové kanalizace je odvod této vody zákonem zakázaný, a správci si toto hídají například mlhovou kontrolou. Takže pokud to budou chtít zpoplatnit, dojde k dalšímu úřadování o tom, kdo je nebo není připojen. V místě, kde není kanalizace vůbec, je to bezpředmětné, nebo ne? :-)
21. 2. 2013 8:38 | Lukáš
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 2. 2013 8:35
21. 2. 2013 8:28 | Lukáš
21. 2. 2013 8:17 | Bobo
21. 2. 2013 8:14 | eďa
21. 2. 2013 7:36 | RR
21. 2. 2013 1:56 | Libor
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 1/2
Předchozí