Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak se změny daní projeví v peněženkách

| rubrika: Jak na to | 4. 1. 2008 | 6 komentářů
Jak se změny daní projeví v peněženkách
Skokové zvyšování cen kvůli růstu snížené sazby DPH nejspíš nebude tak dramatické. Řada obchodníků už vyšší daň do cen dávno promítla. Alespoň částečnou kompenzaci zdražení by měla přinést snížená daň z příjmu. Spočítejte si s námi, jakou mzdu v únoru dostanete.

V roce 2008 čekají na Čechy nové daně, změny starých daní, či některé nové poplatky. Vyšší daň z přidané hodnoty možná už někdo okusil na vlastní kůži. Změny při výpočtu čisté mzdy, které řadě lidí zvýší rodinné rozpočty, zažijí Češi až při únorové výplatě.

Obecně lze říct, že vládní zásahy do daní zvýší celkovou cenovou hladinu. Nejsilnější vliv zřejmě bude časem mít změna snížené sazby DPH z 5 na 9 procent. Toto zvýšení se týká zhruba 28 procent položek ze statistického spotřebního koše, podle kterého se měří inflace. U mnoha z nich byl však už před koncem loňského roku cenový nárůst tak vysoký, že samotné letošní zvýšení DPH se v něm „rozpustí“.

Velmi těžko se vliv zvýšení DPH vystopuje například u potravin. Nárůst jejich cen v několika posledních měsících překračuje v meziročním srovnání 10 procent a zatím nejsou předpoklady k úvahám, že by v nejbližší době ceny stagnovaly nebo se snižovaly. Podle jiných názorů obchodníci a výrobci vyšší DPH do cen zahrnuli už před Vánocemi, takže od 1. ledna už bylo zdražování spíše výjimečné.

Čistá mzda 2011Vyšší DPH patrně skokově zdraží zejména dálkové vytápění, vodné a stočné, či jízdné v hromadné dopravě. Dodavatelé těchto služeb si zvýšenou DPH přirazí k ostatním rostoucím nákladům. Navíc řada z nich do cen promítla, nebo teprve promítne novou ekologickou daň. Ta se v principu chová jako daň spotřební. Odvádí ji dodavatel daní zatíženého zboží (elektřiny, uhlí, plynu) a je jen na něm, zda její výši plně zahrne do konečné spotřebitelské ceny. Narozdíl od potravin proto bude zvýšení spotřebitelských cen energie, vodného, stočného a jízdného skokové a může se podle odhadů analytiků pohybovat od 8 až 11 procent (u plynu a elektřiny) po několik desítek procent (u jízdného, tepla z některých teplárenských zdrojů).

Nejvíce se různí názory na to, jak se zvýšení DPH promítne do cen bydlení. V tomto případě se jedná o zvýšení snížené sazby na stavební práce spojené s bydlením z 5 na 9 procent. Podobná otázka se řešila již před rokem (tehdy se ovšem jednalo o přesun ze snížené do základní sazby DPH) . Tehdy panovala shoda, že zvýšení DPH se projeví jen částečně a se zpožděním, až stavební a developerské firmy otestují sílu konkurence na trhu. Mezi tím se v pozemním stavitelství zvýšily ceny materiálu v průměru téměř o deset procent, takže výšení DPH o čtyři procentní body už možná do cen stavebníci zahrnuli podobně jako potravináři.

Světlejší stránkou reformy veřejných financí, která toto administrativní zdražování připravila, jsou nižší daně z příjmů. Základem pro výpočet je jako dosud hrubá mzda. Z ní se vypočítá zdravotní pojištění (4,5 %) a sociální pojištění (8 %). Tyto částky je dobré si poznamenat stranou.

Pak je třeba z hrubé mzdy vypočítat zdravotní pojištění (9 %) a sociální pojištění (26 %), které za zaměstnance platí zaměstnavatel. Obě tyto částky se připočtou k hrubé mzdě. Tím vznikne tzv. superhrubá mzda, tedy základ daně pro výpočet daně z příjmu. Tento základ daně se zaokrouhlí na celé stokoruny nahoru. Z takto upraveného základu daně se spočítá daň ve výši 15 procent. Od této daně se odečtou slevy na dani, v případě, že pracovník podepsal příslušné prohlášení:

  • 2 070,- Kč na poplatníka,
  • 210,- Kč v případě, že pobírá částečný invalidní důchod,
  • 420,- Kč v případě, že pobírá plný invalidní důchod,
  • 1 345,- Kč v případě, že je držitelem průkazu ZTP/P,
  • 335,- Kč v případě, že se soustavně připravuje na budoucí povolání, a to do věku 26 let,
  • 890,- Kč v případě, že vyživuje ve společné domácnosti dítě ve smyslu zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů.
Po odečtení příslušných slev vznikne výsledná částka daně z příjmu, která se formou zálohy ze mzdy odvede státu.

Čistý plat se spočítá tak, že od hrubé mzdy se odečte odvedená daň z příjmu a v prvním kroku vypočtené zdravotní (4,5 % hrubé mzdy) a sociální (8 % hrubé mzdy) pojištění.

Úlevy na daních z titulu penzijního připojištění, kapitálového životního pojištění, stavebního spoření a úroků z hypotéky se zúčtovávají jednou ročně. Podle nových pravidel se tedy budou zúčtovávat až v roce 2009 při výpočtu daně z příjmu za rok 2008.

Pokud má poplatník manželku, s níž žije ve společné domácnosti a jejíž vlastní roční příjem nepřesahuje 38 040 Kč, může uplatnit roční slevu na dani ve výši 24 840 Kč, pokud manželka vlastní průkaz ZTP/P, tak dvojnásobek. Také tuto slevu ale může uplatnit pouze při ročním zúčtování daně, tedy až příští rok při počítání daní za letošek.

 

Jak se vyšší DPH projevilo ve vašich peněženkách? Podělte se o zkušenost.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 1. 2008 0:03, Kateřina

Mám dotaz, snad na autora, z článků mám pocit, že zmizely slevy na děti, můžete mi to potvrdit? Děkuji.

Reagovat

 

+56
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 1. 2008 17:40, lubos1986

nížená sazba daně z přidané hodnoty by měla vzrůst z 5 % na 9 %. Zároveň by se ale do snížené sazby měla zařadit ekologická paliva v rámci "ekologické daňové reformy"

Reagovat

 

-20
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

13. 10. 2009 | 4:03 | Vilém Krejčí

Mohu účtovat Společnství vlastníků domů za práci v bytových jednotkách 9%DPH,které oni požadují na místo 19%DPH?Já jako OVSČ jsem plátce daně.Díky za odpověď více

9. 2. 2008 | 10:17 | pavla

jak se bude danit mzda na základě dohody o provedení práce po reformě? příjem jen ižší než 5000 kč, podepsané prohlášení není, do teď byla srážková daň 15% více

15. 1. 2008 | 18:57 | MoB

Souhlas, kalkulačka počítá naprosto blbě... bez jakýchkoliv odpočtů mi vaše kalkulačka spočítala vyšší čistou mzdu za rok 2007 než za rok 2008, což je přece nesmysl pro jakoukoliv mzdu. více

12. 1. 2008 | 17:40 | lubos1986

nížená sazba daně z přidané hodnoty by měla vzrůst z 5 % na 9 %. Zároveň by se ale do snížené sazby měla zařadit ekologická paliva v rámci "ekologické daňové reformy" více

8. 1. 2008 | 0:52 | KMih

Omlouvám se, nezmizely špatně jsem četla. Ale kalkulačka, tak jak je, je špatná, asi byste ji měli opravit (tak abychom pro výpočet mohli zadat všechny důležité parametry), nebo ji raději dát pryč, kazí dobré jméno serveru....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK