Česko má čtvrtý nejsložitější systém daní pro firmy v EU

| rubrika: Aktuality | 16. 5. 2019 11:20

Česká republika má čtvrté nejsložitější korporátní daně v Evropské unii. Hůř jsou na tom jenom Itálie, Řecko a Chorvatsko. V celosvětovém srovnání patří Česku 85. místo ze 143 analyzovaných zemí.

Vyplývá to z Indexu daňové složitosti (Tax Complexity Index), který sestavili vědci z Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově a Universität Paderborn ve spolupráci s mezinárodní společností BDO a dalšími daňovými odborníky.

Index měří složitost systému daně z příjmů právnických osob prostřednictvím dvaceti kritérií, a to z pohledu mezinárodních korporací. Do průzkumu se zapojila tisícovka respondentů – daňových poradců z celého světa.

„V oblasti přijímání nových daňových předpisů dosáhlo Česko úplně nejhoršího výsledku z evropské osmadvacítky. K nejhorším se zařadila také z hlediska investičních pobídek,“ říká Dana Trezziová, partnerka poradenské společnosti BDO. V letech 2005 až 2007 byla Trezziová náměstkyní ministra financí právě pro oblast daní.

Nejpřívětivější systém daně z příjmů má pro právnické osoby Jersey, závislé území britské koruny, následované středoamerickou Nikaraguou a ostrovem Mauricius. V rámci EU skončilo nejlépe Estonsko, celosvětově čtvrté. Lépe než Česko se umístila nejenom většina zemí EU včetně celé Visegrádské skupiny, ale také Rusko či rozvojové země jako Botswana či Bangladéš.

„Výzkum nehodnotil výši daňového zatížení právnických osob, ale například daňový legislativní proces, složitost průběhu podání daňových přiznání a mnoho dalších kritérií,“ vysvětluje Trezziová.

Složitý daňový systém ale není podle zúčastněných odborníků významným důvodem pro přesun podnikatelských aktivit.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.