Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží
18. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ
Ministerstvo financí potvrdilo, že chce prodloužit daňové úlevy na pomoc Ukrajině až do roku 2026, a to ve stejném rozsahu jako za rok 2022 a 2023.
Česká republika má čtvrté nejsložitější korporátní daně v Evropské unii. Hůř jsou na tom jenom Itálie, Řecko a Chorvatsko. V celosvětovém srovnání patří Česku 85. místo ze 143 analyzovaných zemí.
Vyplývá to z Indexu daňové složitosti (Tax Complexity Index), který sestavili vědci z Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově a Universität Paderborn ve spolupráci s mezinárodní společností BDO a dalšími daňovými odborníky.
Index měří složitost systému daně z příjmů právnických osob prostřednictvím dvaceti kritérií, a to z pohledu mezinárodních korporací. Do průzkumu se zapojila tisícovka respondentů – daňových poradců z celého světa.
„V oblasti přijímání nových daňových předpisů dosáhlo Česko úplně nejhoršího výsledku z evropské osmadvacítky. K nejhorším se zařadila také z hlediska investičních pobídek,“ říká Dana Trezziová, partnerka poradenské společnosti BDO. V letech 2005 až 2007 byla Trezziová náměstkyní ministra financí právě pro oblast daní.
Nejpřívětivější systém daně z příjmů má pro právnické osoby Jersey, závislé území britské koruny, následované středoamerickou Nikaraguou a ostrovem Mauricius. V rámci EU skončilo nejlépe Estonsko, celosvětově čtvrté. Lépe než Česko se umístila nejenom většina zemí EU včetně celé Visegrádské skupiny, ale také Rusko či rozvojové země jako Botswana či Bangladéš.
„Výzkum nehodnotil výši daňového zatížení právnických osob, ale například daňový legislativní proces, složitost průběhu podání daňových přiznání a mnoho dalších kritérií,“ vysvětluje Trezziová.
Složitý daňový systém ale není podle zúčastněných odborníků významným důvodem pro přesun podnikatelských aktivit.
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem