Za chybu úřadu měli platit lidé, kteří chtěli slevu na manželku

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 9. 2020 | 2 komentáře
Za chybu úřadu měli platit lidé, kteří chtěli slevu na manželku

Zdroj: Shutterstock

Finanční úřad už nebude chtít úrok z prodlení po lidech, kteří špatně uplatnili daňovou slevu na manžela kvůli nesprávnému potvrzení od České správy sociálního zabezpečení. Informovala o tom Kancelář veřejného ochránce práv.

Slevu – až 24 840 korun ročně – může uplatnit jeden z manželů, když v daném kalendářním roce neměl druhý manžel vlastní příjem přesahující 68 000 korun. Podrobná pravidla najdete v našem přehledu. Do příjmu se započítává i peněžitá pomoc v mateřství (takzvaná mateřská), která byla v daném roce vyplacena.

Jenže mateřská se vyplácí zpětně – tu prosincovou tedy lidé dostanou až v lednu. Lidé, kteří si ji nezapočítali jako lednový příjem, se tak snadněji vešli do ročního limitu pro uplatnění slevy. Když finanční úřad zjistil, že na slevu nemají nárok, protože limit ve skutečnosti přesáhli, museli pak ji pak nejenom vrátit (tedy doplatit daň), ale ještě zaplatit úrok z prodlení. Ten často dosahoval i několik tisíc korun.

„Zásadní podíl na vzniku chyby přitom měla neúplná potvrzení o vyplacených dávkách od okresních správ sociálního zabezpečení, která dávku za prosinec nezahrnovala do roku její výplaty, tj. až do následujícího roku, ač správně měla,“ říká Iva Hrazdílková, mluvčí veřejného ochránce práv.

„Potvrzení neobsahovala ani bližší vysvětlení toho, jaké dávky byly do souhrnu zařazeny a jaké nikoliv. Pro řadu lidí tak bylo těžké odhalit, že v souhrnu jedna vyplacená dávka chybí. Zpravidla je na to upozornil až finanční úřad,“ připomíná Hrazdílková.

Máte potvrzení, že jste to četli?

Zdroj: Shutterstock

Pomoc podnikatelům a zaměstnancům musí být hlavně rychlá a jednoduchá, zdůrazňují experti i zástupci firem. Hned tři z klíčových vládních programů ukazují, jak zbytečně plýtváme časem a energií, tedy i penězi.

Dokaž, že jsou zavřené školy. Státní pomoc napadl virus byrokracie


Žádosti o mimořádnou pomoc ukazují, jak složité teď je dostat se ke státní podpoře. Vyplácejte ji bez podmínek, na kontrolu bude čas později, radí experti.

Pomoc plná chyb. Proč ji lidé na dně dostanou pozdě


Novelu daňového řádu, která umožní vznik online finančního úřadu a projektu Moje daně, definitivně schválil Parlament. Už bez trojského koně, kterého do něj vláda původně umístila.

Daně konečně vyřídíte online. Schillerové vlajková loď proplula

Lidé, kteří žádali finanční úřad o prominutí úroku, neuspěli. Stejně jako ti, kteří žádali ministerstvo práce a sociálních věcí o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem správy sociálního zabezpečení. Úřady změnily přístup až poté, co se o problém začal zajímat ombudsman.

„Česká správa sociálního zabezpečení se ztotožnila s našimi závěry, že obsah potvrzení musí být jednoznačný a správný. Z tohoto důvodu byli zaměstnanci ČSSZ na správný postup opakovaně upozorněni. Každé potvrzení by do budoucna mělo obsahovat také doprovodný text a vysvětlení, jaké dávky nemocenského pojištění byly do potvrzení zahrnuty,“ říká ombudsman Stanislav Křeček

Okresní správy sociálního zabezpečení podle něj chybovaly, když vydávaly obsahově nesprávná a neurčitá potvrzení o dávkách vyplacených v kalendářním roce, do nichž nebyla zahrnuta mateřská za prosinec předchozího roku vyplacená v lednu.

Podle ombudsmana však v některých případech chybovaly i finanční úřady, když bez dalšího stanovily daň s uplatněnou slevou, přestože z přiloženého potvrzení od OSSZ vyplývalo období pobírání mateřské. Mohly tedy „rozumně předpokládat“, že manželka poplatníka obdržela v lednu mateřskou i za prosinec předcházejícího kalendářního roku.

„Poplatníci jednali v důvěře v potvrzení, tj. ve veřejnou listinu vydanou jiným orgánem veřejné moci. Podle mého názoru to je ospravedlnitelný důvod pro prominutí úroku z prodlení,“ zdůrazňuje Křeček.

Generální finanční ředitelství s ombudsmanem souhlasilo a letos v červnu vydalo nový pokyn k promíjení příslušenství daně. „V něm zohlednilo specifickou situaci poplatníků jednajících na základě nesprávného potvrzení od okresní správy sociálního zabezpečení. Výslovně ji zařadilo mezi ospravedlnitelné důvody pro prominutí úroku,“ dodává Hrazdílková.

Lidé, kterých se uvedená situace týká, mohou podat finančnímu úřadu podnět na přezkum rozhodnutí.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetním v práci

29. 1. 2024 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetním v práci

Do poloviny února můžete v zaměstnání požádat o roční zúčtování daně – pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, proč to může být výhodné a na co se při tom zaměřit. celý článek

Partners Financial Services