Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

Jiří Hovorka | rubrika: Jak na to | 31. 1. 2022 | 13 komentářů
Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Kdo ho musí podat a změnilo se něco pro rok 2022? Projděte si odpovědi na časté otázky.
Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

Zdroj: Gabriel Pleska / Midjourney

Kdo musí podat daňové přiznání?

Všichni, kdo se v roce 2021 nově stali majiteli nemovitosti – pozemku, rodinného domu nebo třeba bytu. Povinnost podat daňové přiznání mají také ti, kteří na dříve přiznané nemovitosti provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud se tím změnil druh nebo výměra pozemku, případně se zvýšila nadzemní podlaží. Přiznání je nutné podat i po kolaudaci stavby.

Kdo podal daňové přiznání už v předchozích letech a v roce 2021 u něj nedošlo k žádné významné změně (přesněji k okolnosti rozhodné pro vyměření daně), nové přiznání pro rok 2022 nepodává.

Nové daňové přiznání se nepodává ani v případě, kdy se mění jenom výše daně – typicky kvůli rozhodnutí obce o zvýšení místního koeficientu. Finanční správa takovou změnu automaticky zohlední při výpočtu daně na aktuální rok.

Do kdy je přiznání nutné podat?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se letos termínově vrací do normálu. Odevzdat je ho tedy potřeba nejpozději v pondělí 31. ledna. Loni byl termín kvůli vrcholící epidemii mimořádně posunut až na začátek dubna.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Za jaký rok se přiznání podává?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se jako jediné podává dopředu. Do konce letošního ledna tedy běží termín pro přiznání za rok 2022.

Co když k zápisu v katastru dojde až na začátku roku 2022?

Víc času na podání daňového přiznání za rok 2022 mají ti, kdo sice o zápis do katastru zažádali ještě v roce 2021, ale dojde k němu až v roce 2022. Přiznání je v takových případech nutné podat do tří kalendářních měsíců, které následují po měsíci, v němž k zápisu došlo.

Kam přiznání podat?

Přiznání se podává k finančnímu úřadu, v jehož kraji se nemovitost nachází. Pokud tedy máte víc nemovitostí a všechny v jednom kraji, podáváte přiznání jen na jeden úřad. Když ale máte nemovitosti ve víc krajích, podáváte víc přiznání – jedno za každý kraj. Přiznání můžete podat i elektronicky s využitím datové schránky, bankovní identity nebo třeba eObčanky (při vyplňování pak vždy hned na úvod zadáváte, k jakému finančnímu úřadu přiznání podáváte).

Co když jste nemovitost prodali nebo darovali?

Na finanční úřad se musí na začátku roku povinně obrátit i lidé, kteří už nevlastní žádnou nemovitost, protože ji (nebo je) v roce 2021 prodali či darovali.

Když se takhle od daně z nemovitých věcí neodhlásíte, může vám v květnu ve schránce „přistát“ složenka, přestože už nemáte za co platit daň. Za včasné neoznámení hrozí v krajním případě sankce. Finanční úřady ji ale v takovém případě uplatňují jenom mimořádně. Včasným odhlášením se od placení daně z nemovitých věcí si každopádně ušetříte čas, který byste jinak ztratili komunikací s úředníky.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Ti, kteří v roce 2021 prodali nebo třeba darovali některou ze svých nemovitostí, ale stále vlastní aspoň jednu další, musí podat daňové přiznání za rok 2022. A to v případě, když nemovitost, která už není ve vašem vlastnictví, je v kraji, kde máte i další nemovitosti. Pak na příslušném finančním úřadě pro tento kraj podáváte takzvané dílčí přiznání. Jestliže ale prodáte či darujete jedinou nemovitost v kraji, pak stačí na příslušný úřad poslat oznámení o tom, že už v něm žádnou nemovitost nemáte.

Jak se daň z nemovitostí počítá?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se skládá ze dvou částí – na jedné se počítá daň za pozemky, na druhé za stavby. Konečnou výši daně určují metry čtvereční vámi vlastněných nemovitostí a následně sazby a koeficienty, které stát pro jednotlivé typy nemovitostí určil. Například za byty a rodinné domy se víc platí ve větších městech.

Konečnou výši daně pak svými rozhodnutími o místním koeficientu určují jednotlivé radnice, do jejichž rozpočtů vybrané peníze na dani z nemovitostí míří.

Zmíněné sazby najdete například v pokynech k daňovému přiznání, koeficienty pro vaše město si pak můžete najít ve vyhledávači na webu finanční správy. Na daňovém portálu finanční správy je pak k dispozici průvodce daňovým přiznáním, který za vás podle zadaných údajů rovnou vyplňuje sazby a koeficienty do přiznání.

Kde se letos výše daně z nemovitostí mění?

Daň z nemovitých věcí se zvýší obyvatelům Olomouce na dvojnásobek, tamní zastupitelé totiž rozhodli o zdvojnásobení místního koeficientu (na hodnotu 2) od letošního roku. Analýza webu Podnikatel.cz, která hlídá změny u okresních měst, dále upozorňuje, že některá další města využila novinku z loňského roku a zvýšila místní koeficient jen pro určité parcely. Takto letos postupuje Plzeň nebo Rakovník.

V Rychnově nad Kněžnou naopak daň z nemovitých věcí letos klesá: zastupitelé snížili pro rok 2022 místní koeficient z 2 na 1,5 a základní koeficient v závislosti na katastrálním území na 1 až 1,6. V Jičíně zaplatí na dani méně vlastníci nemovitostí v připojených osadách a některých okrajových částech města, kde se základní koeficient sníží z 2 na 1.

Nebyla daň z nemovitostí zrušená?

Nebyla. Vláda vedená Andrejem Babišem v roce 2020 prosadila konec daně z nabytí nemovitosti, která se platila jenom při převodu nemovitosti a dělala 4 % z její hodnoty. Daň z nemovitosti je výrazně nižší a platí se každý rok.

Jaké hrozí pokuty?

Pokuta ve výši 0,05 % z výše daně za každý den prodlení se začíná počítat až šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání – tedy v roce 2022 až od 8. února. Pokuta za opožděné podání přiznání se navíc nevyměřuje v případě, že její výše nepřesáhne 1000 korun – tahle hranice se od loňského roku výrazně zvýšila z dřívějších 200 korun.

Například u běžně velkého bytu, kde se daň z nemovitých věcí pohybuje kolem 1000 korun, by se pokuta vyšplhala nad limit až po několikaletém zpoždění.

Přiznání na dosah ruky

Ruka s pérem
Zdroj: Shutterstock

Aktuální formuláře přiznání k dani z nemovitých věcí včetně pokynů a příloh.

Soubory si můžete stáhnout nebo využít online formuláře, které vás za pár korun přiznáním krok po kroku provedou. 

V praxi tedy pokuta není příliš vážnou hrozbou. Když daňové přiznání odevzdáte, třeba až po výzvě z finančního úřadu, většinou se jí obávat nemusíte. Jen ten, kdo by přiznání neodevzdal ani po výzvě, dostane pokutu přinejmenším 500 korun.

Co když máte aktivní datovou schránku?

S aktivní datovou schránkou jste do roku 2020 museli podat daňové přiznání elektronicky, a to i když jste si ji zřídili dobrovolně. Povinnost online komunikace se týkala třeba i oznámení o tom, že už žádnou nemovitost nevlastníte. Jinak hrozila pokuta 2000 korun.

Novela daňového řádu od roku 2021 zavedla mírnější pravidla a snižuje sankce: Kdo má datovou schránku povinnou ze zákona, platil by 1000 korun, a to až když neodstraní „vadu podání“ ani po výzvě finančního úřadu. A kdo si datovou schránku zařídil dobrovolně, nebude už muset platit žádnou pokutu, když si vybere jiný způsob komunikace.

Kdy se daň z nemovitých věcí platí?

Daň z nemovitých věcí musí většina lidí letos zaplatit do 31. května. Kdo platí víc jak pět tisíc korun, může částku rozpůlit a druhou polovinu zaplatit do konce listopadu. Zemědělci a chovatelé ryb mají termín do 31. srpna a do 30. listopadu.

Finanční úřady budou na jaře posílat složenky s aktuální výší daně z nemovitých věcí. Můžete je také požádat o zaslání platebních údajů na e-mail. Takovou žádost ale musíte poslat do poloviny března. E-mail s platebními údaji pak nahradí složenku. V e-mailu bude i QR kód pro platbu.

Zaplatit můžete také přes SIPO. O to musíte na finančním úřadě zažádat do konce ledna, tady najdete tiskopis.

Jestliže vám vyjde daň na méně než 30 korun, platit ji nemusíte. Výjimku tvoří spoluvlastnické podíly na pozemcích, z nichž se daň předepisuje vždycky, a to v minimální výši 50 korun.

Zdroj: Shutterstock

Daň z nemovitých věcí je potřeba platit i za budovu, která je v tak špatném stavu, že ji už vůbec nelze používat. Potvrdil to Nejvyšší správní soud

I za nefunkční dům je nutné platit daň, rozhodl soud

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 1. 2022 8:41

Citace / 13.01.2022 08:00

ods tvrdila ze dan z nemovitosti komplet zrusi skutek utek

si to pleteš, zrušena byla daň z nabytí nemovitosti

Zobrazit celé vlákno

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 1. 2022 8:00

ods tvrdila ze dan z nemovitosti komplet zrusi skutek utek

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Daň z nemovitostí, zaměstnanecké benefity. Co vláda změní v balíčku

24. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Daň z nemovitostí, zaměstnanecké benefity. Co vláda změní v balíčku

Koalice se shodla na návrzích úprav a doplnění konsolidačního balíčku. Předloží je jako společný pozměňovací návrh všech koaličních stran na jednání Poslanecké sněmovny.

Jak stoupne daň z nemovitostí? O výnos se přetahují stát a obce

27. 6. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Jak stoupne daň z nemovitostí? O výnos se přetahují stát a obce

Za daň z nemovitosti zaplatí Češi od ledna v průměru o dvě třetiny víc než dosud. Počítá s tím konsolidační balíček vlády. Veřejné rozpočty si díky tomu mají polepšit o devět miliard... celý článek

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

24. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

Daň z nemovitých věcí musí být zaplacena do konce května. Co dělat, když vám nepřišla složenka a proč si někteří majitelé letos připlatí?

Stát zruší 77 finančních úřadů v regionech. Tady je seznam

11. 4. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Stát zruší 77 finančních úřadů v regionech. Tady je seznam

Finanční správa zruší k 1. červenci letošního roku 77 územních pracovišť finančních úřadů. Jde o výsledek důkladné analýzy jejich využívání, oznámily ministerstvo financí a Generální... celý článek

Bezplatná složenka pro daň z nemovitostí končí. Neplaťte zbytečně víc

15. 3. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Bezplatná složenka pro daň z nemovitostí končí. Neplaťte zbytečně víc

Lidé, kteří chtějí dostávat údaje pro platbu daně z nemovitých věcí e-mailem, dnes mají poslední den přihlásit se. Čas na registraci e-mailu končí ve středu 15. března.

Partners Financial Services