Nejdražší akcie. Firma bývalého fotbalisty Ulicha jde na burzu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 31. 5. 2022
Nejdražší akcie. Firma bývalého fotbalisty Ulicha jde na burzu
Zleva Ivo, Petr a Roman Ulichové.
Zdroj: Starteepo, M&T 1997

Na trh Start pražské burzy vstoupí na konci června společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Veřejná nabídka akcií (IPO) proběhne od 7. do 21. června. Investoři se o akcie mohou hlásit přes obchodníky s cennými papíry, kteří jsou členy Burzy cenných papírů Praha. Prospekt veřejné nabídky včera schválila Česká národní banka.

Nabízejícím je současný stoprocentní akcionář Ivo Ulich, který skrze veřejnou i neveřejnou nabídku umístí mezi investory celkem 35 procent akcií společnosti. Samotnou veřejnou nabídkou se prodá zhruba třetina zamýšleného objemu. Celkem bude v IPO nabídnuto 1440 kusů akcií v cenovém rozpětí 25 000 až 35 000 korun. Společnost to ohodnocuje na 320 až 448 milionů korun.

Minimální objednávka (neboli lot) je stanovena na čtyři akcie. To při nejnižší nabídkové ceně znamená minimální nutnou investici 100 tisíc korun.

Srovnejte si to s námi

Prvním obchodním dnem by se následně mělo stát pondělí 27. června, kdy se akcie začnou obchodovat pod tickerem KLIKY.PR na trhu Start i na burze RM-Systém, kam už firma také podala žádost o přijetí akcií k obchodování.

Společnost se zároveň rozhodla na trhu Start snížit od prvního obchodního dne minimální obchodní jednotku ze čtyř na dva kusy akcií. Chce tím zjednodušit obchodování s akciemi na sekundárním trhu. Na burze RM-Systém loty nejsou, akcie tam půjde kupovat a prodávat už od jednoho kusu.

Hlavním lákadlem pro investory má být dividenda. Společnost hodlá vyplácet 60 % čistého zisku investorům a dlouhodobý dividendový výnos očekává mezi 5 až 6 % ročně. Akcie M&T 1997 bude jednotkovou cenou nejdražším titulem na pražské burze, když překoná i cenu akcie Philip Moris (skoro 18 tisíc za kus). „Naším záměrem není pouhá přítomnost na burze. Rádi bychom byli dividendovou špičkou. Spíše než strmý růst akcií tak investorům poskytneme zajímavý dividendový výnos,“ řekl už dříve Ivo Ulich Forbesu. „Není to můj exit. Nezbavuji se odpovědnosti, ta naopak přibyde,“ dodal.

Poradcem transakce je finanční skupina Starteepo, jejíž fond Czegg Ventures se touto transakcí stává více než 20% akcionářem M&T 1997.

„Vstup na burzu je pro M&T prestižním milníkem v její 25leté historii,“ říká Ivo Ulich. U začátku firmy v roce 1997 stál jeho starší bratr Roman. Podnik nejdříve fungoval jako prodejce, poté rozjel vlastní výrobu. Naplno se Ivo Ulich začal firmě věnovat v roce 2008. „Do podniku jsem investoval asi dvě třetiny peněz, které jsem vydělal fotbalem,” píše na firemním webu. Ivo Ulich je teď jednatelem a 100% majitelem. Další z bratrů, Petr Ulich, je provozním ředitelem. Roman Ulich působí jako hlavní designér a je zodpovědný za vývoj produktů a obchodní aktivity v Česku.

Firma loni měla čistý zisk 30,3 milionu korun, což je meziročně o 139 % víc než předloni. Tržby stouply o 16 % na 150,5 milionu korun, provozní zisk EBITDA o 87 % na 42,1 milionu. Společnost má 50 pracovníků, exportuje do 54 zemí a má také stavební povolení pro novou halu.

K 12. květnu se změnil název společnosti (z Material & Technology na M&T 1997) i její právní forma (ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost). Základní kapitál vzrostl na stávajících 128 milionů při počtu 12 800 kusů akcií.

Na trh Start pražské burzy letos vstoupí také slovenská společnost Gevorkyan z oboru práškové metalurgie, která si půjde až pro 800 milionů korun na další rozvoj. Detaily veřejné nabídky zveřejní také dnes. Druhým nováčkem bude síť restaurací Coloseum, která chce získat až 100 milionů korun.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 22 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Gevorkyan překonal Pilulku. Za akcie dostane přes 700 milionů

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka

Gevorkyan překonal Pilulku. Za akcie dostane přes 700 milionů

Slovenská společnost Gevorkyan upsala své akcie na trhu Start pražské burzy na spodní hranici cenového rozpětí. I tak se první zahraniční firma na tomto trhu zároveň stala doposud největší... celý článek

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

9. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

Jak lákavá je nabídka akcií společností Gevorkyan a M&T 1997? Máte čekat na Coloseum? Zeptali jsme se investičních expertů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.