Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 11. 2020 | 1 komentář
Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

Zdroj: Pizza Coloseum

Skupina Coloseum, která provozuje síť italských restaurací pod stejným názvem, chystá vstup na pražskou burzu. Na trhu Start plánuje na jaře příštího roku nabídnout až 30 procent akcií.

Informoval o tom František Bostl z poradenské společnosti Starteepo, která společně s advokátní kanceláří PRK transakci zastřešuje.

Do konce roku vznikne zastřešující holdingová struktura Coloseum Holding, která na jaře požádá o schválení veřejné nabídky akcií Českou národní banku. Na burzu by chtěla vstoupit nejpozději v dubnu úpisem nových akcií.

„Předpokládáme, že investoři by mohli ocenit Coloseum na 210 až 250 milionů korun,“ říká Bostl. Znalecký posudek, který si nechala skupina vypracovat pro účely založení holdingu, dnes oceňuje hodnotu podílů zhruba na 235 milionů korun. Za třicet procent akcií by tedy firma mohla získat kolem 70 milionů.

Konsolidované tržby v roce 2019 dosáhly 423 milionů korun. Letos by měly kvůli covidu klesnout na zhruba 250 milionů. Informaci o konsolidovaném hospodářském výsledku firma neuvedla.

Srovnejte si to s námi

Zdroj: Shutterstock

Chcete šikovně investovat? Najdeme pro vás optimální řešení.

Skupina dnes provozuje 15 restaurací Pizza Coloseum (devět vlastních a šest jako franšízu) a patří do ní také velkoobchod Pragogastro, Pivovar Národní nebo Občanská plovárna.

V roce 2019 skupina zaměstnávala přes 400 lidí. Její provozy ročně navštívilo víc než 1,5 milionu zákazníků. Věrnostní program Bakarta sdružuje 45 tisíc pravidelných hostů. Počet zaměstnanců letos kvůli aktuální situaci klesl na 120, ale s růstem trhu po znovuotevření ekonomiky by se měl opět zvyšovat, dodává Bostl.

Hlavním tahákem pro investory má být podle Bostla znovuotevření restaurací v příštím roce, postupný návrat k normálu a budoucí výplata dividend. Coloseum také připravuje věrnostní program pro akcionáře, kteří budou moci čerpat slevy 10 až 30 procent na konzumaci v restauracích skupiny.

Skupinu Coloseum založil před 25 lety její současný stoprocentní vlastník a ředitel Jan Mužátko. Úpisem akcií chce posílit stávající kapitál, který byl oslaben kvůli dopadům epidemie covid-19. Zhruba polovina získaných prostředků by měla jít na refinancování závazků a polovina na nové investice.

„Bohužel jsme se letos dostali do situace, kdy došlo k uzavření našich provozů a zároveň nám stát nepodal pomocnou ruku tak, jako třeba v Německu nebo Rakousku. Vidíme kolem sebe, že někteří konkurenti situaci neustáli a zavírají. V tomto ohledu chceme být připraveni na konsolidaci trhu a nové příležitosti, které se objevují již dnes,“ říká Mužátko.

Trh Start pražské burzy se zaměřuje na malé a střední české společnosti, nabízí jim jednodušší podmínky než hlavní trh. Letos na něj vstoupily společnosti eMan a Pilulka lékárny.

Chvilka pro reklamu

Hodiny
Zdroj: Shutterstock

Do důchodu daleko? Tak to máte pět minut na to zamyslet se, jak si ho udělat bohatší. Fond CPR Disruptive, oceněný Zlatou korunou v kategorii podílových fondů, se zaměřuje na technologické firmy, které proměnily svět. Ty, díky kterým dnes znamená zítra. Google, PayPal, Cisco…

Advertisement

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

18. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

Ve veřejné nabídce akcií (IPO) společnosti Hardwario měli investoři zájem o 132,47 % nabízených akcií. Emise tak byla takzvaně přeupsána a někteří zájemci museli být kráceni.

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.