Na pražskou burzu vstupuje Lapčíkova SAB Finance

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 12. 2020 09:15 aktualizováno 21. 12. 2020 13:28 | 2 komentáře
Na pražskou burzu vstupuje Lapčíkova SAB Finance
Radomír Lapčík
Zdroj: Trinity Bank

Na hlavní trh pražské burzy v lednu vstoupí společnost SAB Finance Radomíra Lapčíka. Česká národní banka schválila prospekt její emise. SAB Finance nabídne akcie s dividendou v plánované výši 5 % ročně z hodnoty akcie.

Firma nabídne akcie za pevnou cenu 10 560 korun za kus. Celkem dá na burzu maximálně 126 290 kusů akcií, což bude představovat 49 % všech akcií vydaných SAB Finance. Předpokládaná tržní kapitalizace SAB Finance je tedy 2,7 miliardy korun. Akcie mají být dostupné pro všechny: kupovat je mohou kvalifikovaní i retailoví investoři, minimální nákup je jeden kus. Nepůjde o nové akcie, na prodej budou ty už dříve vydané.

„Veřejná nabídka akcií SAB Finance je možná od 21. 12. 2020, ale kvůli Vánocům a situaci s koronavirem budeme akcie aktivně nabízet od 4. 1. 2021. Před vstupem na burzu bude akcie v rámci free float nabízet pouze akcionář a emitent,“ říká Eva Čerešňáková, mluvčí SAB Finance. S akciemi firmy se poté na pražské burze bude obchodovat od konce ledna.

Srovnejte si to s námi

„Rozhodnutí vstoupit na pražskou burzu je přirozenou součástí růstu společnosti, která má 18 tisíc klientů a kontinuálně roste. Cílem veřejné emise akcií SAB Finance je zahraniční expanze společnosti a získání kapitálu pro další investice SAB Financial Group do bankovního sektoru,“ říká Lapčík, do jehož skupiny patří také Trinity Bank.

„Jednáme o nákupu švýcarské banky s ambicí poskytnout klientům špičkový private banking na globální úrovni. Průběžně analyzujeme také možnosti koupě banky v Německu, kde jsme již úspěšní a na depozitech nabíráme miliony eur,“ dodává Lapčík.

SAB Finance má 15letou historii, zaměřuje se na obchody s měnami, firmám nabízí také třeba kurzové zajištění. Poslední auditovaný obrat za rok 2019 byl víc než 280 miliard korun a zisk dělal 74 milionů korun. Za rok 2020 čeká firma zisk ve výši 138 milionů korun.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

18. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

Ve veřejné nabídce akcií (IPO) společnosti Hardwario měli investoři zájem o 132,47 % nabízených akcií. Emise tak byla takzvaně přeupsána a někteří zájemci museli být kráceni.

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.