Zkusíme investice místo spoření v bance, říkají Češi v průzkumu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 12. 2020 | 2 komentáře
Zkusíme investice místo spoření v bance, říkají Češi v průzkumu

Zdroj: Shutterstock

Téměř dvě třetiny obyvatel České republiky (64 procent) jsou otevřeny možnosti investovat své peníze a nahradit či doplnit tak klasické ukládání do banky. Třetina (31 %) už investuje, další třetina (33 %) o tom teprve uvažuje.

Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Amundi ČR. Odpovídal vzorek populace ve věku 20 až 70 let, která neodmítá využívání finančních služeb. Průzkum proběhl v říjnu ještě před druhým uzavřením restaurací, prodejen, zákazu volného pohybu a dalšími omezeními.

Skoro tři pětiny Čechů (59 %) v průzkumu říkají, že se jejich chování ve finanční oblasti nezměnilo. Pokud lidé uvedli změnu, šlo o zvýšenou míru spoření či šetření (36 %).

Většina české populace koronakrizi ve finanční oblasti zvládla, zjistil průzkum. Více než čtyři pětiny respondentů (82 %) by se v případné další krizi chovaly stejně jako letos. Případná změna by spočívala ve zvýšené opatrnosti, ve větším šetření či spoření. Pouze šest procent z těch, kdo by se v příští krizi zachovali jinak než v letošní, by využilo situaci k investování.

Zdroj: Amundi, STEM/MARK

Klikněte pro zvětšení.

Pokud neupřesníme velikost „volných finančních prostředků“, ukládá je většina lidí především na spořicí účet (61 %) nebo na běžný účet (44 %). Do akcií nebo jiných cenných papírů je investuje 17 % populace. Sedmina (14 %) respondentů nechává své úspory doma.

Zdroj: Amundi, STEM/MARK

Klikněte pro zvětšení.

„To, že Češi spíše spoří, než aby měli prostředky uložené v investičních produktech, mě nijak nepřekvapuje. Může za to částečně strach, ale z velké míry i neznalost,“ říká Petr Šimčák, odborník společnosti Amundi ČR.

„Konzervativnost při správě financí je dána mimo jiné i relativně nedávnými historickými zkušenostmi, zejména v době krize. Klasické investiční nástroje s více než stoletou tradicí se v našich končinách používají teprve třicet let – s tím, že první pokus dopadl katastrofou v podobě kuponové privatizace a za poměrně krátkou dobu poté jsme si všichni zažili další dvě velké krize v letech 2000 a 2008,“ vysvětluje Šimčák, v čem spočívá české a slovenské specifikum.

Lidé v průzkumu odpovídali také na otázku, kam by uložili úspory ve výši půl milionu korun. Spontánně – bez předem nabídnutých variant – zmiňovali hlavně investice či investiční fondy (30 %), spořicí účet (23 %) a řešení bydlení – koupě domu či bytu nebo jejich rekonstrukce. Víc než desetina lidí (11 %) by půl milionu využila na splacení dluhů, dalších šest procent by je jednoduše utratilo.

Zdroj: Amundi, STEM/MARK

Klikněte pro zvětšení.

Když však v další otázce dostali na výběr, kam konkrétně by půlmilionové úspory umístili, vybralo si 83 % lidí spořicí účet. S odstupem následují investice do fondů (61 %) a přímé investice (56 %), zatímco 12 % lidí investice rozhodně odmítá.

Zdroj: Amundi, STEM/MARK

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 29 komentářů

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Skoro polovina (47 %) obyvatel Česka zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Ukázal to únorový průzkum investiční platformy Portu na reprezentativním vzorku 1050... celý článek

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

6. 4. 2022 | Martin Mašát | 11 komentářů

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

24. 3. 2022 | Jiří Hovorka, Olga Skalková | 18 komentářů

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

Dětské investiční účty zaručují, že se peníze k dětem opravdu dostanou. Na druhou stranu s nimi můžete mít problém třeba jen změnit investiční strategii. A nenabízejí je všude.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.