Zkusíme investice místo spoření v bance, říkají Češi v průzkumu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 12. 2020 13:00 | 2 komentáře
Zkusíme investice místo spoření v bance, říkají Češi v průzkumu

Zdroj: Shutterstock

Téměř dvě třetiny obyvatel České republiky (64 procent) jsou otevřeny možnosti investovat své peníze a nahradit či doplnit tak klasické ukládání do banky. Třetina (31 %) už investuje, další třetina (33 %) o tom teprve uvažuje.

Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Amundi ČR. Odpovídal vzorek populace ve věku 20 až 70 let, která neodmítá využívání finančních služeb. Průzkum proběhl v říjnu ještě před druhým uzavřením restaurací, prodejen, zákazu volného pohybu a dalšími omezeními.

Skoro tři pětiny Čechů (59 %) v průzkumu říkají, že se jejich chování ve finanční oblasti nezměnilo. Pokud lidé uvedli změnu, šlo o zvýšenou míru spoření či šetření (36 %).

Většina české populace koronakrizi ve finanční oblasti zvládla, zjistil průzkum. Více než čtyři pětiny respondentů (82 %) by se v případné další krizi chovaly stejně jako letos. Případná změna by spočívala ve zvýšené opatrnosti, ve větším šetření či spoření. Pouze šest procent z těch, kdo by se v příští krizi zachovali jinak než v letošní, by využilo situaci k investování.

Zdroj: Amundi, STEM/MARK

Klikněte pro zvětšení.

Pokud neupřesníme velikost „volných finančních prostředků“, ukládá je většina lidí především na spořicí účet (61 %) nebo na běžný účet (44 %). Do akcií nebo jiných cenných papírů je investuje 17 % populace. Sedmina (14 %) respondentů nechává své úspory doma.

Zdroj: Amundi, STEM/MARK

Klikněte pro zvětšení.

„To, že Češi spíše spoří, než aby měli prostředky uložené v investičních produktech, mě nijak nepřekvapuje. Může za to částečně strach, ale z velké míry i neznalost,“ říká Petr Šimčák, odborník společnosti Amundi ČR.

„Konzervativnost při správě financí je dána mimo jiné i relativně nedávnými historickými zkušenostmi, zejména v době krize. Klasické investiční nástroje s více než stoletou tradicí se v našich končinách používají teprve třicet let – s tím, že první pokus dopadl katastrofou v podobě kuponové privatizace a za poměrně krátkou dobu poté jsme si všichni zažili další dvě velké krize v letech 2000 a 2008,“ vysvětluje Šimčák, v čem spočívá české a slovenské specifikum.

Lidé v průzkumu odpovídali také na otázku, kam by uložili úspory ve výši půl milionu korun. Spontánně – bez předem nabídnutých variant – zmiňovali hlavně investice či investiční fondy (30 %), spořicí účet (23 %) a řešení bydlení – koupě domu či bytu nebo jejich rekonstrukce. Víc než desetina lidí (11 %) by půl milionu využila na splacení dluhů, dalších šest procent by je jednoduše utratilo.

Zdroj: Amundi, STEM/MARK

Klikněte pro zvětšení.

Když však v další otázce dostali na výběr, kam konkrétně by půlmilionové úspory umístili, vybralo si 83 % lidí spořicí účet. S odstupem následují investice do fondů (61 %) a přímé investice (56 %), zatímco 12 % lidí investice rozhodně odmítá.

Zdroj: Amundi, STEM/MARK

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

Investiční společnost Conseq koupila do svého realitního fondu pražský Retail Park Poděbradská. Pořídila ho od společností KPD Group a Exafin, které nákupní centrum otevřené v květnu... celý článek

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku 2020

11. 1. 2021 | Jan Traxler | 4 komentáře

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku 2020

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 173 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 36 procent. Oba mají v názvu slovo energy.

Kolik vydělal váš penzijní fond. Inflaci překonala třetina

7. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Kolik vydělal váš penzijní fond. Inflaci překonala třetina

V březnu to vypadalo na nejhorší propad od velké krize z 30. let minulého století, nakonec je z toho ale solidní výsledek. Kdo sází na akcie, většinou za loňský rok vydělal.

Fondee, ne fondy. Západní styl investování jako rodinný podnik

3. 1. 2021 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Fondee, ne fondy. Západní styl investování jako rodinný podnik

Rodinný podnik Fondee založili manželé Eva a Jan Hlavsovi před třemi lety. Čekali přírůstek do rodiny, chtěli mu dopřát i prarodičovské zázemí a Praha jim přišla jako bezpečné místo,... celý článek

Nová éra s covidem. Tištění peněz žene ceny nahoru

30. 12. 2020 | Jan Traxler | 24 komentářů

Nová éra s covidem. Tištění peněz žene ceny nahoru

Jaký byl rok s covidem na finančních trzích? Pandemie nastartovala novou éru bezbřehého zadlužování a tištění peněz. Proto rostou ceny akcií, nemovitostí, zlata a všech hmotných aktiv.... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.