Desetinu Moneta Money Bank získá fond J&T

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 6. 2022
Desetinu Moneta Money Bank získá fond J&T

Zdroj: Moneta Money Bank

Desetinu akcií Moneta Money Bank bude nově ovládat fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments. Podíl 9,99 % kupuje od fondu Petrus Advisers.

„Nákup proběhne ve dvou krocích – první část ve výši 8,89 % nabude J&T Arch Investments bezprostředně, zbývajících 1,1 % pak pořídí do konce roku. Fond akcie kupuje za prémii oproti aktuální tržní ceně. V následující dnech fond zároveň plánuje požádat ČNB o schválení nabytí kvalifikované účasti,“ píše J&T v oficiálním oznámení.

Petrus Advisers informoval o prodeji „strategického podílu“ J&T před několika dny, dosud však nebyly známé podrobnosti včetně toho, o jak velký podíl jde.

„Velikost akvírovaného podílu odpovídá tomu, jaké investice pro náš fond vyhledáváme. Moneta je efektivně řízená banka, se značným tržním podílem ve vybraných segmentech a dlouhodobě udržitelným dividendovým výnosem. Získaná pozice nám navíc otevírá poměrně široké možnosti dalšího postupu, který se bude odvíjet také od kroků ostatních velkých akcionářů,“ říká Adam Tomis, investiční ředitel J&T a člen investičního výboru Arch Investments.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Dosavadní desetinový podíl Petrus Advisers je podle dostupných informací druhým největším v Monetě, jejíž akcionářská struktura byla až donedávna velmi roztříštěná. Nejvyšší, skoro třicetiprocentní podíl (29,94 %) vlastní od loňského roku společnost Tanemo – tu založila skupina PPF v rámci chystaného spojení Monety s Air Bank a Home Creditem. Od transakce však nové vedení PPF nakonec odstoupilo – proti spojení mimo jiné vystupoval právě fond Petrus Advisers. PPF teď svůj podíl může prodat regulované finanční instituci, po roce pak komukoliv. 

Třetí největší podíl v Monetě (6,74 %) ovládal ke konci května Pavel Tykač prostřednictvím společnosti Manecomte Limited. Víc než šest procent (6,5 %) měla Raiffeisen Bank International.


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

banka, J&T banka, Moneta

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank prodlužuje soutěž o 10 tisíc korun

28. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Raiffeisenbank prodlužuje soutěž o 10 tisíc korun

I v říjnu a listopadu může třicet vylosovaných klientů Raiffeisenbank vyhrát deset tisíc korun. Banka totiž o dva měsíce prodloužila soutěž, jejíž konec původně avizovala na 30. září. celý článek

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

28. 9. 2023 | Petr Kučera

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

Trinity Bank koupila historickou bankovní budovu v pražské ulici Na Příkopě 33 v těsné blízkosti Prašné brány, České národní banky a Obecního domu. „Jde o největší letošní akvizici... celý článek

ČSOB vylepšila mobilní aplikaci. Prozkoumali jsme novinky

27. 9. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČSOB vylepšila mobilní aplikaci. Prozkoumali jsme novinky

Klienti ČSOB mají k dispozici aktualizovanou verzi mobilní aplikace. Podle banky nabízí hlavně přehlednější vzhled, volitelné nastavení, snadnější přístup k virtuální asistence Kate... celý článek

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

26. 9. 2023 | Petr Kučera

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

Hello bank bude poskytovat platební účty a spotřebitelské úvěry už jenom do konce letošního listopadu. Vyplývá to z výpovědí, které od minulého týdne rozesílá klientům.

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

25. 9. 2023 | Petr Kučera

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

Také klienti Max banky už mají k dispozici mobilní aplikaci, která umožňuje přímé zadávání plateb. Stačí si aktualizovat dosavadní verzi aplikace, novinka je dostupná pro Android i... celý článek

Partners Financial Services