Novinky z bank a pojišťoven: Zvyšování i rušení poplatků, rychlejší platby, propojení účtů

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 31. 1. 2018 | 1 komentář
Změny bankovních poplatků, zrychlení bezhotovostních plateb, obsluha účtů víc bank z jednoho místa, nové pojistné produkty a dokonce nová pojišťovna. Vybíráme novinky z bank a pojišťoven z ledna 2018.
Novinky z bank a pojišťoven: Zvyšování i rušení poplatků, rychlejší platby, propojení účtů

Výši poplatků měnily na začátku ledna dvě banky a jedna družstevní záložna:

  • MONETA Money bank upravila poplatky za odchozí SEPA platby a poplatky za zahraniční bezhotovostní platby. Nový sazebník najdete tady.
  • Oberbank zvýšila poplatek za vedení účtu u Žirokonta a Základního konta na 29 korun (z původních 25 korun), podražily také poplatky za hotovostní operace na běžném korunovém i devizovém účtu a měsíční poplatek za účty vedené v eurech a jiných měnách. Na šedesát korun stoupl poplatek za příkaz k úhradě podaný na přepážce. Nový sazebník najdete tady.
  • Československé úvěrní družstvo nově zavedlo poplatek za změnu platebního účtu ve výši 200 korun.

Najděte si bankomat

Abyste nemuseli tahat hotovost

Hledáte bankomat své banky? Vybíráte banku a chcete vědět, jestli má bankomat blízko místa, kde bydlíte, i blízko místa, kde pracujete? Na Peníze.cz si snadno najdete umístění kteréhokoli bankomatu jakékoli banky. Nebo prostě nejbližšího bankomatu, jak je libo:

Vyhledávání bankomatů

A další novinky z bank:

  • Od 13. ledna musejí banky povinně otevírat svá bankovní rozhraní i dalším bankovním a nebankovním aplikacím. Klienti tak budou moct obstarávat z internetového bankovnictví jedné banky i účty u jiných bank. Jako první umožnila ve svém internetovém bankovnictví pracovat i s účty jiné banky Banka CREDITAS.
  • Od 13. ledna je účinný nový zákon o platebním styku, který zakazuje poplatky za platbu kartou u spotřebitelských nákupů. Zákon současně bankám nařizuje, aby víc dbaly na bezpečnost plateb; při nakupování přes internet a přihlašování do internetového bankovnictví budou klienti procházet důkladnější identifikací. Zrychlí také vyřízení reklamace platebních služeb v bance: z 30 kalendářních dnů na 15.
  • Equa bank zrychlila převod peněz do jiné banky, peníze se připíšou na účet ještě tentýž den – pokud klient zadá tuzemskou platbu v korunách nejpozději v 10:30 hodin. Převod je v rámci internetového a mobilního bankovnictví zdarma. Když klient nestihne platbu zadat do 10:30, může i nadále do 12:00 hodin využít expresní platbu, zpoplatněnou částkou 29 korun.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry zautomatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Několik novinek je také v oblasti pojištění:

  • ČSOB Pojišťovna nově umožňuje placení kartou na všech svých pobočkách, zatím jako jediná pojišťovna v Česku.
  • Kooperativa připravila nové cestovní pojištění. Nová bezplatná služba TRAVEL ASISTENT pomůže řešit potíže při zpoždění nebo zrušení letu, zmeškání návazného letu nebo při odepření vstupu na palubu letadla. Služba zahrnuje i bezplatnou pomoc v případě vymáhání finanční kompenzace po leteckém přepravci. Sportovní aktivity si v rámci cestovního pojištění u Kooperativy nově nemusíte pojišťovat na celou dobu pobytu, ale jen na dny, kdy budete opravdu sportovat. V balíčku úraz-zavazadla-odpovědnost (ÚZO) pak klienti najdou několik nových rizik, která dosud nebylo možné pojistit. Například pojištění spoluúčasti na zapůjčeném vozidle až do výše 10 tisíc korun, právní pomoc do výše 200 tisíc korun nebo kompenzace pobytu v nemocnici do výše 15 tisíc korun. Zvýhodnění ve výši 20 procent z ceny pojištění nově získají mladí lidé do 26 let.
  • ČSOB Leasing ve spolupráci s dceřinou společností začal nabízet Truck Půjčku určenou malým a středním dopravcům a přepravcům, kteří zvažují koupi nového tahače či návěsu. Produkt kombinuje financování, pojištění a související služby – včetně péče o posádku v případě nepojízdnosti kamionu.
  • Společnost Partners v lednu oznámila, že chystá otevření vlastní pojišťovny specializované na rizikové životní pojištění, už podala České národní bance žádost o udělení licence. Nová pojišťovna by měla začít fungovat v roce 2019.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Expobank se mění na Max banku. Má nejlepší spořicí účet

3. 10. 2022 | Petr Kučera

Expobank se mění na Max banku. Má nejlepší spořicí účet

Skupina Creditas představila další plány s Expobank CZ, kterou nedávno koupila.

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

2. 10. 2022 | Petr Kučera

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

Státní podnik Česká pošta od 1. listopadu zdraží dopisy, poštovní poukázky i službu Balíkovna. Vyplývá to z nového ceníku, který podnik zveřejnil na svém webu.

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

30. 9. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

Klienti Air Bank mohou pro své děti od 8 do 14 let věku založit běžný účet nově i v mobilní aplikaci My Air. Banka zároveň ke každému novému dětskému účtu přidá jednorázové kapesné... celý článek

Sadil končí v ČSOB. Nové šéfy mají Hypoteční banka i penzijní společnost

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka, Olga Skalková

Sadil končí v ČSOB. Nové šéfy mají Hypoteční banka i penzijní společnost

Skupina ČSOB hlásí změny v nejužším vedení. Na konci září opustí představenstvo i celou skupinu Jan Sadil a počet členů klesne z osmi na sedm. Na to jsou navázané také změny na šéfovských... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.