Novinky z bank a pojišťoven: Zvyšování i rušení poplatků, rychlejší platby, propojení účtů

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 31. 1. 2018 | 1 komentář
Změny bankovních poplatků, zrychlení bezhotovostních plateb, obsluha účtů víc bank z jednoho místa, nové pojistné produkty a dokonce nová pojišťovna. Vybíráme novinky z bank a pojišťoven z ledna 2018.
Novinky z bank a pojišťoven: Zvyšování i rušení poplatků, rychlejší platby, propojení účtů

Výši poplatků měnily na začátku ledna dvě banky a jedna družstevní záložna:

  • MONETA Money bank upravila poplatky za odchozí SEPA platby a poplatky za zahraniční bezhotovostní platby. Nový sazebník najdete tady.
  • Oberbank zvýšila poplatek za vedení účtu u Žirokonta a Základního konta na 29 korun (z původních 25 korun), podražily také poplatky za hotovostní operace na běžném korunovém i devizovém účtu a měsíční poplatek za účty vedené v eurech a jiných měnách. Na šedesát korun stoupl poplatek za příkaz k úhradě podaný na přepážce. Nový sazebník najdete tady.
  • Československé úvěrní družstvo nově zavedlo poplatek za změnu platebního účtu ve výši 200 korun.

Najděte si bankomat

Abyste nemuseli tahat hotovost

Hledáte bankomat své banky? Vybíráte banku a chcete vědět, jestli má bankomat blízko místa, kde bydlíte, i blízko místa, kde pracujete? Na Peníze.cz si snadno najdete umístění kteréhokoli bankomatu jakékoli banky. Nebo prostě nejbližšího bankomatu, jak je libo:

Vyhledávání bankomatů

A další novinky z bank:

  • Od 13. ledna musejí banky povinně otevírat svá bankovní rozhraní i dalším bankovním a nebankovním aplikacím. Klienti tak budou moct obstarávat z internetového bankovnictví jedné banky i účty u jiných bank. Jako první umožnila ve svém internetovém bankovnictví pracovat i s účty jiné banky Banka CREDITAS.
  • Od 13. ledna je účinný nový zákon o platebním styku, který zakazuje poplatky za platbu kartou u spotřebitelských nákupů. Zákon současně bankám nařizuje, aby víc dbaly na bezpečnost plateb; při nakupování přes internet a přihlašování do internetového bankovnictví budou klienti procházet důkladnější identifikací. Zrychlí také vyřízení reklamace platebních služeb v bance: z 30 kalendářních dnů na 15.
  • Equa bank zrychlila převod peněz do jiné banky, peníze se připíšou na účet ještě tentýž den – pokud klient zadá tuzemskou platbu v korunách nejpozději v 10:30 hodin. Převod je v rámci internetového a mobilního bankovnictví zdarma. Když klient nestihne platbu zadat do 10:30, může i nadále do 12:00 hodin využít expresní platbu, zpoplatněnou částkou 29 korun.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry zautomatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Několik novinek je také v oblasti pojištění:

  • ČSOB Pojišťovna nově umožňuje placení kartou na všech svých pobočkách, zatím jako jediná pojišťovna v Česku.
  • Kooperativa připravila nové cestovní pojištění. Nová bezplatná služba TRAVEL ASISTENT pomůže řešit potíže při zpoždění nebo zrušení letu, zmeškání návazného letu nebo při odepření vstupu na palubu letadla. Služba zahrnuje i bezplatnou pomoc v případě vymáhání finanční kompenzace po leteckém přepravci. Sportovní aktivity si v rámci cestovního pojištění u Kooperativy nově nemusíte pojišťovat na celou dobu pobytu, ale jen na dny, kdy budete opravdu sportovat. V balíčku úraz-zavazadla-odpovědnost (ÚZO) pak klienti najdou několik nových rizik, která dosud nebylo možné pojistit. Například pojištění spoluúčasti na zapůjčeném vozidle až do výše 10 tisíc korun, právní pomoc do výše 200 tisíc korun nebo kompenzace pobytu v nemocnici do výše 15 tisíc korun. Zvýhodnění ve výši 20 procent z ceny pojištění nově získají mladí lidé do 26 let.
  • ČSOB Leasing ve spolupráci s dceřinou společností začal nabízet Truck Půjčku určenou malým a středním dopravcům a přepravcům, kteří zvažují koupi nového tahače či návěsu. Produkt kombinuje financování, pojištění a související služby – včetně péče o posádku v případě nepojízdnosti kamionu.
  • Společnost Partners v lednu oznámila, že chystá otevření vlastní pojišťovny specializované na rizikové životní pojištění, už podala České národní bance žádost o udělení licence. Nová pojišťovna by měla začít fungovat v roce 2019.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Partners Financial Services