Malé peníze: Chcete účet? Navalte občanku a moc se nestarejte, co s ní podnikáme!

| rubrika: Když se řekne | 24. 5. 2012 | 5 komentářů
Dotazy pro Jana Müllera z webu Malé peníze nám klidně posílejte i přes facebookový profil Peníze.cz. Tam ostatně přistál i ten dnešní: smí si pracovník banky bez vašeho dovolení ofocovat vaše doklady?

Čtenářský dotaz: Situace: Dnes jsem byl ve Fio v Táboře s tím, že si chci založit osobní účet. Chlap si ode mě vzal občanku a už ji strká do kopírky, ani mě neupozornil. Tak jsem to odmítl, že si to nepřeju. On vyndal papír A4, kde bylo napsáno asi něco ve smyslu, že podle zákona může (říkal evropského zákona, tak nevím); neměl jsem náladu to číst po tom, jak se mnou mluvil. On na to, že jinak to nejde, že je to ochrana proti praní špinavých peněz. Chtěl jsem vás poprosit, zda byste mi dali jasnou odpověď, kde je pravda, a nejlépe odkaz na oficiální zdroj, kterým bych se mohl bránit. U Air Bank se mě slušně zeptali, tam jsem souhlasil. V Zuno chtěla také jít kopírovat, když jsem odmítl, souhlasila a opsala si údaje...

Celá problematika se týká zákona o legalizaci výnosů z trestné činnosti č. 253/2008 Sb. v aktuálním znění. Legalizace výnosů z trestné činnosti sice nezní špatně, ale my budeme držet lidového praní špinavých peněz. Je sice pravda, že náš zákon o praní špinavých peněz vychází z příslušné směrnice Evropské unie, ale to je asi tak všechno. Je to náš zákon a odkazovat se na směrnice nebo nařízení evropské Unie je v tomto případě jen (další) neopodstatněnou výmluvou na Brusel.

Identifikovat se musí...

Zmíněný zákon ukládá finančním i některým dalším institucím provádět identifikaci klienta v některých konkrétních případech – například když nastane vznik obchodního vztahu nebo když klient provede transakci v objemu větším než tisíc eur. Nebudeme čtenáře nyní zatěžovat výčtem všech situací, ve kterých je nutné ověřovat něčí totožnost, a ani výjimkami, není to pro náš účel nezbytné. I banky tedy identifikují své klienty oprávněně, respektive mají přímo takovou povinnost, a jde tedy o běžnou praxi.

Našemu čtenáři ale nevadí samotný fakt, že musí ukazovat občanku, vadí mu její kopírování. Jak se provádí identifikace klienta pro fyzické osoby, upravuje § 8, odstavec 2, písmeno a) výše zmíněného zákona; doslova říká toto: P

... kopírování ale nutné není...

Pracovník dané instituce, v našem případě banky, má tedy zaznamenat a ověřit identifikační údaje. O kopírování dokladů tu není řeč, jen o zaznamenání a ověření údajů. Plus je tu ještě ověření podoby klienta podle fotografie na identifikačním dokladu – pracovník instituce by tedy měl alespoň zaznamenat, že podoba dané osoby souhlasí s fotografií na dokladu. To mimo jiné z toho důvodu, že někteří pachatelé během vyšetřování tvrdí, že ve skutečnosti trestnou činnost neprováděli oni, ale někdo jiný se za ně vydával.

Co přesně jsou identifikační údaje, specifikuje pro fyzické osoby § 5, písmeno a) téhož zákona následovně:... všechna jména a příjmení, rodné číslo, a nebylo-li přiděleno, datum narození, dále místo narození, pohlaví, trvalý nebo jiný pobyt a státní občanství; jde-li o podnikající fyzickou osobu, též její obchodní firma, odlišující dodatek nebo další označení, místo podnikání a identifikační číslo osoby.

... na rozdíl od slušnosti

Anketa

Vadilo by vám, kdyby si banka chtěla kopírovat vaši občanku?

Je ovšem nabíledni, že „zaznamenání“ kopírkou je jednodušší (a také spolehlivější) než opisování. Dá se tedy pochopit, když si instituce, které mají podle zákona o praní špinavých peněz povinnost identifikaci provádět, zlehčují práci a žádají o vaše svolení si identifikační doklad okopírovat, případně si okopírovat jen jeho část (např. fotografii). Platí ale dvojí:

  • jejich zaměstnanci by měli skutečně slušně požádat o svolení, nikoli automaticky utíkat ke xeroxu a
  • měli by respektovat, když jim svolení nedáte, a vzít pěkně do ruky tužku...

V praxi sice pořízení kopie identifikačního dokladu odmítá bankám minimum klientů, ale úplná výjimka to také není a pracovníci každé instituce by na to měli být připraveni.

A ještě jedna poznámka ke kopírování: banka při vaší identifikaci nesmí sbírat osobní údaje dalších osob, například rodinných příslušníků zapsaných v identifikačním dokladu. S tužkou v ruce je to jednoduché – prostě si je neopíšou. S kopií... je to nakonec taky jednoduché. To se vezme do ruky tužka a údaje se prostě na kopii začerní –.

Autor provozuje web Malé peníze, otázky mu můžete posílat na redakční mail

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.