Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Na účtu mi přistála cizí výplata. Můžu si ji nechat?

| rubrika: Jak na to | 4. 4. 2012 | 30 komentářů
Malé peníze: Na účtu mi přistála cizí výplata. Můžu si ji nechat?
(Skoro) každý týden odpovídá Jan Müller ze serveru Malé peníze na otázku čtenářů Peníze.cz. Dnes čtěte obzvlášť pečlivě, nechcete-li mít opletačky se zákonem.

Čtenářský dotaz: Minulý týden se mi stala divná věc. Na můj bankovní účet někdo poslal – nejspíš omylem – peníze, které mi nepatří. Nebylo to mnoho, ale málo také ne. Víc než patnáct tisíc korun. Už je to šest dní a k penězům se pořád nikdo nepřihlásil. Co mám dělat? Za jakých podmínek si můžu peníze nechat?

Odpověď bychom tentokrát rozdělili pro tazatele do dvou fází – před a po. Před a po čem? Pokud jste skutečně obdrželi na účet nějaké peníze omylem, silně vám doporučujeme přerušit čtení a hned to nahlásit bance. Je celkem jedno, jestli do banky zavoláte nebo napíšete (to ovšem můžete případně líp prokázat), ale provést takové oznámení je zcela ve vašem zájmu. Potud fáze před.

Na začátku tohoto odstavce vítáme tazatele zpět poté, co banku informoval, že na jeho účtu přibyly peníze, které mu asi neměly být adresovány. Banka situaci prošetří a peníze buďto vrátí zpátky, nebo vám dá vědět, že peníze přece jen na váš účet nedošly omylem, ale záměrně (na což jste mohli zapomenout). Zaslání peněz omylem na jiný účet není sice běžnou situací, kterou banky interně řeší, ale není to ani situací zcela výjimečnou.

V řeči paragrafů

Aby byla odpověď náležitě podložená, vzali jsme si na pomoc advokátku Alenu Němcovou, odbornici mimo jiné i na právo v oblasti finančních služeb. Ta nám vysvětlí, proč tak naléhavě doporučujeme věc s bankou řešit.

Neoprávněně získané peníze jste za každých okolností povinni vrátit. Pokud to neuděláte, z hlediska občanského práva se jedná o bezdůvodné obohacení a tazateli hrozí trestní postih.

 Podle ustanovení § 451 občanského zákoníku je ten, kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, povinen takto získané prostředkyvrátit. Bezdůvodným obohacením je „majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu, plněním z neplatného právního úkonu nebo plněním z právního důvodu, který odpadl, jakož i majetkový prospěch získaný z nepoctivých zdrojů“. V případě omylem zaslaných peněžních prostředků se jedná o majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu – zjednodušeně řečeno, nebyl důvod, proč by dotyčnému měly být peníze zaslány. Na příjemce peněz lze proto podat civilní žalobu, aby vrátil takto neoprávněně získané peníze zpět.

Cizí omyl, váš podvod

Podle okolností se také ten, kdo si takto získané peněžní prostředky ponechá, může z hlediska trestního práva dopustit buďto trestného činu zatajení věci, nebo podvodu.

Anketa

Podařilo se vám někdy někoho obdarovat špatně zadaným převodem?

Trestného činu zatajení věci se podle § 219 trestního zákoníku dopustí ten, kdo si „přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné“. Skutkovou podstatu trestného činu podvodu podle §209 trestního zákoníku pak naplní ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou. Nikoliv nepatrná hodnota je přitom částka dosahující alespoň 5000 korun.

Návod k rozlišení, zda se jedná o podvod, či o zatajení věci, poskytl Nejvyšší soud. Podle jeho judikátu z 16. května 2007 je rozhodující, zda pachatel věděl o omylu jiné osoby v době, kdy se peníze dostaly do jeho moci, tedy když se skutečně dozvěděl o takové platbě na bankovní účet (např. na základě výpisu z účtu). Věděl-li pachatel již v této době, že jde o peníze, které mu byly zaslány omylem, může spáchat trestný čin podvodu, nikoli trestný čin zatajení věci. Uvědomí-li si pachatel omyl (nebo je-li na něj upozorněn) až poté, co již získal cizí věc (za niž se považují i peníze na účtu), do své dispozice (do své moci), nemůže naplnit skutkovou podstatu trestného činu podvodu, ale v takovém případě není vyloučena jeho trestní odpovědnost pro trestný čin zatajení věci podle § 219 trestního zákoníku.

U částek nižších než 5000 korun lze uvažovat namísto trestní odpovědnosti o přestupku.

Takže jestli náš tazatel nedal na dobrou radu hned v úvodu článku, předpokládáme, že teď už nebude odkládat hledání e-mailu do banky...

Autor vlastní a provozuje web Malé peníze

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+58
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 4. 2012 13:07, osobně

na mojí kreditní kartu mi někdo poslal přes 4 tisíce ,už týden to tam je a nikdo s tím nic nedělá,volala jsem do banky již několikrát (placená linka) že peníze nejsou moje at to prošetří a banka že až se někdo o to přishlasí tak mi to odečtou.Jenže já ty peníze mít na svém účtu -kartě nechci protože mi hrozí exekuce a ,mám tam několik inkas a normálně utdržuji karetní účet na nule nebo tam nechávám peníze jen do sto kč.A ted mi ten člověk co mi asi omylem poslal peníze udělá problém pokud peníze nechám namém účtu vystavuje se tomu že mu je potom už nebudu mít z čeho vrátit,stačí když přijde exekutor a zablokuje mi účet,díky tomu že banka pak odešle cízi peníze exekutorovi naučtuje mi ještě banka poplatek za realizaci částečného exekučního příkazu 400 Kč to díky tomu že mi tam jen tak někdo pošle peníze a má co odeslat,tak se ptám banka mi nechce zdělit kdo mi peníze poslal,vrátit to převodem jen tak z kreditní karty nejde,peníze bych musela vybrat 89 a vložit na cizí účet ze kterého přišly to je zase nějakych 70 Kč .Kdo mi uhradí tyto vynaložené prostředky člověk který mi omylem poslal peníze a jak ho kontaktovat když mi banka nechce dát informace kdo to je.
Prostě tím že mi někdo cizí svojí hloupostí pošle na účet peníze mi vzniknou ztráty čas,peníze za telefon, poplatek zavrácení částky zpět na účet.Jak to já pak z toho člověka dostanu ,mohu si to odečíst z vracené částky rovnou.Nebudu přece za výběr z karty 89 Kč a vložení zpět na jeho účet platit ze svého.A čas telefony ,to jako gratis??
Nakonec se ani poděkování za vrácení jistě nedočkáte...

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 4. 2012 9:39, Soňa

Nemáte občas pocit, že Vám okolí nerozumí? Já totiž možná vím proč - a proč jako? no a proč asi myslíte? (takovýhle lidi by měli dostávat povolenku na projevování názorů). Promiňte, za nekonstruktivní příspěvek.

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 04. 04. 2012 09:13)

Další příspěvky v diskuzi (30 komentářů)

18. 12. 2017 | 0:24 | zdena

Taky by me zajímalo co s tim synovi popletla číslo učtu účetní.ted je bez peněz více

24. 11. 2017 | 17:27 | Věra

Ne dva tisíce, 12 tisíc. více

24. 11. 2017 | 17:25 | Věra

Já jsem omylem poslala 800 na cizí účet. Spořitelna mu poslala dopis s tím, aby to vrátil. Byl někde od Břeclavi. Nereagoval a měla jsem to ohlásit na policii. Představa, že strávím půl dne na polici mě děsila a tak jsem...více

31. 7. 2017 | 8:13 | Fandys

Zdravim, mě na účet přilítlo sestset litrů to byl zvlášť ní pocit?? více

6. 6. 2017 | 23:17 | alex

Jednou jsem poslal omylem platbu do t- mobile. Až po vyžádání, jsem dostal peníze zpět. Do té doby nikdo nic neřešíl více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK