Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Výnosy akcií: hlavní roli hrajou dividendy

| rubrika: Když se řekne | 31. 7. 2012 | 24 komentářů
Dlouhodobý výnos akcií převyšuje nejen úroky v bance, ale také výnosy dluhopisů, nemovitostí nebo komodit. Velkou zásluhu na tom mají dividendy, výrazně větší než samotný vývoj cen akcií.

Většina lidí dnes o akciích smýšlí pouze jako o číslu. „Stačí levně nakoupit a draze prodat, stejně jako když spekulujeme s komoditami,“ taková je častá úvaha. Ve skutečnosti ale má investice do akcií mnohem blíže k investici do nemovitosti než ke spekulaci s komoditami.

Když se rozhodneme investovat do nemovitosti, také chceme levně nakoupit a mít možnost draze prodat, ale ještě víc nás zajímá, kolik nám nemovitost bude vydělávat, když ji pronajmeme. Pokud nám bude nemovitost z pronájmu dlouhodobě generovat zajímavý pasivní příjem, nebudeme o prodeji vůbec uvažovat. Více než aktuální cena nemovitosti nás bude zajímat aktuální rentabilita pronájmu.

Do čeho a jak investovat

Aleš Tůma

Leží vám na běžném účtu sto tisíc a nevíte, co s nimi? Nejste si jistí garantovanou investicí, kterou vám nabídli v bance? Chcete vědět víc o investování do podílových fondů? Nechejte si poradit!

Partners Financial Services

Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

V případě akcií by to mělo být podobné, leč málokdy tomu tak je. Když kupujeme akcie nějaké společnosti, snažíme se nakoupit za „dobrou cenu“. Měli bychom ale také sledovat, jakou má akcie pro investora rentabilitu, tedy jaké zisky firma dlouhodobě vytváří a kolik ze zisku vyplácí akcionářům jako dividendu. Každá zavedená firma se stabilními tržbami by měla alespoň polovinu zisků vyplácet majiteli, tedy akcionářům. A pokud nám akcie bude každoročně generovat zajímavý dividendový příjem, také nebudeme o prodeji ani uvažovat.

Dividendová sněhová koule

O tom, že dividendy hrají z dlouhodobého hlediska pro investora velmi důležitou roli, nás přesvědčí graf níž. Na obrázku vidíme vývoj dvou akciových indexů MSCI Europe. Světlejší barva znázorňuje vývoj takzvaného price indexu, který zachycuje pouze cenový vývoj akcií. Tento graf nám tedy říká, že cena evropských akcií v průměru od roku 1969 do června 2012 stoupla ze 100 na 1034, tedy o 934 procent za 43 let, což odpovídá ročnímu výnosu 5,58 procenta.

Tmavší barva zachycuje vývoj takzvaného net total return indexu, který nesleduje pouze vývoj ceny akcií, ale zároveň kalkuluje i s čistým příjmem z dividend (po zdanění) a jeho reinvesticí. Pokud bychom každou dividendu použili na nákup dalších akcií, potom by od roku 1969 v průměru jejich hodnota stoupla ze 100 na 3383 procent, tj. o 3283 procent za 43 let, což odpovídá ročnímu výnosu 8,53 procenta.

Vliv dividend na dlouhodobé výnosy z akcií

Zdroj: Pioneer Investments, MSCI, data k 30. 6 .2012

Po započtení dividend bychom vydělali zhruba třikrát tolik co bez dividend. Čím delší horizont, tím větší roli dividendy hrají. Je tomu tak díky reinvestování dividend. Za peníze, které dostaneme vyplaceny formou dividendy, nakoupíme další akcie. Ty nám v příštím roce ponesou další dividendy, za které opět nakoupíme další akcie a tak dále. Výnosy se postupně nabalují, jako když se sněhová koule kutálí po svahu.

Dividendový výnos dnes vyšší než úroky

Díky tomu, že ceny akcií posledních deset let v průměru klesají, zatímco zisky firem a vyplácené dividendy zůstávají relativně vysoké, respektive klesají méně než ceny akcií, zvyšuje se rentabilita dividend. V eurozóně například tvoří dividendový výnos v průměru už 4,5 procenta. Jak ukazuje následující graf, je to téměř třikrát tolik, co momentálně nesou úroky německých desetiletých bondů.

Dividendový výnos převyšuje v Evropě úroky dluhopisů

Zdroj: Pioneer Investments, Bloomberg, data k 30. 6. 2012

Anketa

Já jsem se vás zapomněla zeptat, jestli máte ČEZ: Máte ČEZ?

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Přední český odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

I v České republice dividendy vybraných akciových společností generují vyšší výnos než dluhopisy nebo úroky, jaké nabízejí spořicí účty nebo termínované vklady v bance. Vezměme kupříkladu společnost ČEZ. Při rozdělování hospodářského zisku za rok 2011 vyplatila dividendu ve výši 45 korun na akcii. V předchozích dvou letech dokonce 50 korun na akcii. Při aktuální ceně akcií ČEZ na pražské burze kolem 700 korun za akcii tedy dividenda vynesla akcionářům 6,5 procenta hrubý výnos, po zdanění 15procentní srážkovou daní zůstává čistý výnos 5,5 procenta.

Přitom ČEZ vyplácí na dividendách zpravidla 50–60 procent čistého zisku. Nebo společnost Philip Morris ČR – vyplatila takřka celý loňský zisk akcionářům. Na jednu akcii vyplatila hrubou dividendu 920 korun, po zdanění 782 korun. To při aktuální ceně jedné akcie kolem 11 000 korun znamená čistý výnos 7,1 procenta.

Jak je vidět, dividendy mohou přinášet výrazně vyšší výnos než úroky v bance nebo Kalouskovy dluhopisy. Dividendové výnosy jsou nyní dokonce vyšší než rentabilita pronájmu. To je důvod, proč svým klientům nyní doporučuji pro dlouhodobý horizont investovat do akcií (i když ne do akcií ČEZ a Philip Morris, ty zde slouží pouze jako ilustrativní příklad).

Ačkoliv ceny akcií na burze kolísají, a akcie jsou proto právem označovány za rizikovější investice, jejich dlouhodobý výnos výrazně převyšuje jiné třídy aktiv. Velkou zásluhu na tom mají dividendy, větší než samotný dlouhodobý růst cen akcií.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 7. 2012 7:32, Pavel

S panem Traxlerem mám trochu problém - když tady před rokem doporučoval zajímavé akcie (Veolia, ArcelorMittal, Mannkind), tak jsem to schválně zkusil - a všechny tři tituly jsou v mínusu. To není zrovna dobrý výsledek pro rádoby úspěšného invetsičního poradce...

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (24 komentářů)

8. 11. 2012 | 19:27 | Karel

Toto je zajímavá příležitost http://www.revolucnireklama.cz/index.php?ido2=16982 více

4. 10. 2012 | 0:37 | Anti

Pravdu dite. Jen to vsak zkuste vysvetlit nekterym tupcum, kteri nemaji o veci ani paru a tvrdi, ze na dividendach se vydelat neda. nebo jsem i slysel nazor ze "za ty tri procenta jim to riziko nestoji". No kdyz nestoji,...více

1. 8. 2012 | 16:25 | Bedja

U dividendových akcií myšlených na stálo jako důchod z dividend je jedno, zda jsou v plus nebo v mínus. Ty nemusí být totiž nikdy prodány. Důležité je jen, aby jejich dividendy byly postačitelné a každý rok vyšší. Proto je...více

1. 8. 2012 | 8:57 | Libor L.

Žádat to můžete, jestli by to vůbec šlo, to je otázka. Mě jenom rozčílil pan Pavel, který se rozčiluje, že loni dal na páně Traxlerovy tipy, koupil akcie a ony mu, mrchy, ještě nenesou. A když se pak podívám, o čem byla řeč,...více

1. 8. 2012 | 8:22

Má se tedy před každý článek, kde bude někdo psát řekněme o akciích: Autor v roce 2001 předpověděl růst téhle akcie a pád akcií telekomunikačních firem, v roce 2003 v tomhle článku se mu povedl poměrně slušný odhad výsledku...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK