Od Tesly dávám ruce pryč, říká investiční stratég Mašát

Ondřej Tůma | rubrika: Rozhovor | 2. 6. 2021 | 6 komentářů
Jeden z nejúspěšnějších českých portfolio manažerů posledních let, Martin Mašát z Partners investiční společnosti, je hostem prvního podcastu našeho bratrského webu Finmag.
Od Tesly dávám ruce pryč, říká investiční stratég Mašát
Martin Mašát
Zdroj: Tomáš Cetkovský

Během pandemie koronaviru šlápli Češi v investování na plyn. Podle statistik Asociace pro kapitálový trh (AKAT) ke konci letošního prvního čtvrtletí letošního roku stouply investice do domácích a zahraničních fondů kolektivního investování nabízených v Česku na rekordních 619 miliard korun. O rok dřív to přitom bylo 508 miliard.

Důvod je nasnadě: úroky na běžných bankovních produktech se blíží nule, zatímco inflace roste. Stále víc Čechů se proto porozhlíží po možnostech, jak naložit se svými penězi, aby neztrácely na hodnotě. Ve větší míře se tak začínají zajímat o investování. Teď se jen nespálit...

I to je jeden z důvodů, proč se pouštíme do natáčení podcastů, které by měly „běžným smrtelníkům“ přiblížit, jak to ve světě investic chodí. Dnes s Martinem Maštátem. Jak na akciovém trhu směroval stovky milionů korun během pandemie koronaviru? Kvůli čemu v portfoliu koriguje technologické tituly? Proč ho nemrzí, že se nesvezl na akciích Tesly? A co by se muselo stát, aby vzal na milost kryptoměny?

Řeč se při našem povídání točila především kolem vysokého nacenění amerických technologických firem a jejich dalšího možného vývoje, dopadů pandemie koronaviru na akciové trhy a s ní spojeného chování retailových investorů nebo také kolem vlivu administrativy nového prezidenta USA Joe Bidena na světovou ekonomiku. Rozebírali jsme ale i spoření Čechů na penzi, alternativní investice včetně kryptoměn, kroky České národní banky a mnoho dalších témat.

Pokud vás zajímá, do jakých instrumentů by zkušený portfoliomanažer peníze nikdy neinvestoval, proč nevěří na „vyzobávání“ akciových superstar, co je jeho finanční noční můrou a jaké akcie by si vybral na pražské burze, je pro vás poslech našeho podcastu doslova povinností.

Martin Mašát

Narodil se v roce 1977. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově, je také držitelem mezinárodně uznávaného titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Od roku 1999 se pohybuje v bankovnictví na nejrůznějších manažerských pozicích. Specializuje se na správu majetku podílových fondů, pojišťoven a penzijních fondů na světových finančních trzích. Dlouhá léta působil v ING Investment Management. Od roku 2013 pracuje ve finanční skupině Partners. Jako portfoliomanažer Partners Investiční společnosti zodpovídá za individuální management investic významných zákazníků. Má na starost akciový fond Partners 7 Stars, dluhopisový fond Partners Bond Opportunity a také přípravu fondů pro penzijní společnost Rentea.

Ondřej Tůma

Autor článku Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách.... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 6. 2021 13:35, deprese

To není arogance, ale moudrost založená na zkušenostech.

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 6. 2021 8:40, Pavel

Mašát dává od Tesly a Bitcoinu ruce pryč již od roku 2013. Tahle arogance jeho klienty stála už dost peněz. Neříkám jít do toho all in, ale nemít v tom žádnou pozici v roce 2021, je hrubé ignorování dosavadního světového vývoje.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Centrální banky kvůli inflaci obětují investory

6. 6. 2022 | Martin Mašát | 15 komentářů

Centrální banky kvůli inflaci obětují investory

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v květnu?

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

6. 4. 2022 | Martin Mašát | 11 komentářů

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

24. 3. 2022 | Jiří Hovorka, Olga Skalková | 18 komentářů

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

Dětské investiční účty zaručují, že se peníze k dětem opravdu dostanou. Na druhou stranu s nimi můžete mít problém třeba jen změnit investiční strategii. A nenabízejí je všude.

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

23. 3. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.