Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Připojištění na rizika závažného onemocnění

| rubrika: Jak na to | 5. 3. 2010 | 2 komentáře
Připojištění na rizika závažného onemocnění
Pouhých 17 procent lidí se životním pojištěním má sjednanou pojistnou ochranu pro případ závažného onemocnění. Tuto skutečnost odhalil průzkum České asociace pojišťoven.

Příčinu, proč si lidé tak málo sjednávají pojištění pro případ závažného onemocnění, lze nalézt ve výsledcích ankety, kterou konci roku 2009 uskutečnila Česká asociace pojišťoven. Lidé se podle toho neorientují v produktech životního pojištěnía principy i praktický přínos pojištění jednotlivých rizik jsou pro nejednoho z nás stále velkou neznámou. Infarkt, rakovina, cévní příhoda a další onemocnění jsou bohužel choroby, které ohrožují každého. Čísla a fakta týkající se nemocných lidí v České republice nejsou radostná a nikdo z nás si nemůže o sobě dovolit říct, že se ho riziko onemocnění netýká. Je třeba si uvědomit ale i skutečnost, že jakékoliv závažné onemocnění zasáhne nejen do života nemocného, ale i jeho blízkých a výrazně ovlivní rodinný rozpočet.

Zabezpečit se proti riziku nečekaného závažného onemocnění pojišťovny doporučují každému, kdo je zvyklý na finanční nezávislost, která plyne ze stálého příjmu. Osobám, na kterých je finančně závislý zbytek rodiny, nebo které jsou zatíženy hypotékou případně jiným úvěrem, však toto pojištění pojišťovny doporučují dvojnásob.

Pojištění závažného onemocnění

Toto riziko lze připojistit v rámci každého produktu životního pojištění. Jedná se o připojištění, které nelze samostatně sjednat. Nárok na výplatu pojistného plnění ve výši sjednané pojistné částky máte v případě stanovení diagnózy závažného onemocnění. Nezbytné však je, aby byla splněna podmínka, že k onemocnění došlo poprvé, a že uplynula tzv. čekací lhůta, která trvá zpravidla 3 měsíce od sjednání pojištění.

Anketa

Jste pojištěni na riziko závažných chorob?

Co se rozumí závažným onemocněním?

Rozsah a přesná specifikace stadia onemocnění určují vždy pojistné podmínky a nejsou shodné u všech pojišťoven. Zpravidla máte však nárok na pojistné plnění při diagnózách, jakými jsou například infarkt myokardu, rakovina, náhlá cévní mozková příhoda (mozková mrtvice), totální ledvinové selhání, operace aorty, slepota, hluchota, transplantace životně důležitých orgánů, nitrolební nádor, operace věnčitých tepen, roztroušená skleróza, apod.

Pojistné plnění je vám vyplaceno ve výši nastavené pojistné částky bez ohledu na náklady spojené s léčbou. Vy sami se můžete rozhodnout, zda peníze využijete na zaplacení nadstandardní léčby, na rehabilitaci nebo na nezbytnou rekonvalescenci. Částku ale můžete využít i na pokrytí případných závazků či jiných nákladů rodiny. ( Spočítejte si, kolik byste letos dostali jako zaměstnanci na nemocenské.  a kolik dostanete na nemocenské jako OSVČ .)

Jakou stanovit výši optimální pojistné částky?

Výši pojistné částky si stanovíte při sjednání pojištění dle uvážení, obecně je vhodné stanovit optimální pojistnou částku ve výši 50 procent z pojistné částky na smrt. Pojištění lze sjednat i dodatečně ke každé smlouvě životního pojištění.

Modelový příklad

30 letá rozvedená žena, podnikatelka s příjmem 40 000 korun a 2 dětmi ve věku 7 a 5 let si uzavřela kapitálové životní pojištěnído 65 let. Rozsah jejího pojištění je následující: pojistná částka na smrt a dožití 1 000 000 korun, připojištění závažných onemocnění s pojistnou částkou 500 000 korun, připojištění pracovní neschopnosti od 15. dne ve výši 680 korun denní dávky. Celkové pojistné činí 2 800 korun měsíčně.

Po pěti letech trvání pojištění je jí diagnostikována rakovina. Musí se podrobit operaci a následné léčbě.

Začne pobírat nemocenské dávkyve výši 17 790 korun a dávky z životního pojištění ve výši 680 korun denně, tj. 20 400 korun měsíčně. Měsíční příjmy zůstanou téměř zachovány.

Zároveň je jí vyplacena pojistná částka za závažné onemocnění ve výši 500 000 korun. Tato finanční hotovost ji pomůže např. k zajištění nadstandardní péče při léčbě nebo k udržení firmy.

Po roce se paní vrací do pracovního procesu.

Při dožití pojištění je jí vyplacena částka 1 000 000 korun.

Více informací o životním pojištění a jednotlivých rizicích naleznete v článku Jak se dobře životně pojistitnebo na www.pojistizivot.cz

Proč máte či naopak nemáte životní pojištění s připojištěním na riziko závažných chorob vy? Podělte se o názor.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

19. 11. 2010 | 8:21 | buresova

Dobrý den,ČSOB Pojišťovna modelový príklad 30 leté ženy prodá za 1701,-Kč více

15. 5. 2010 | 17:22 | Zdeněk

Protože při dožití pojištění mě bude vyplacena částka při mém současném věku 55 let nižší než ta, kterou jsme zaplatil. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK