Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak se pojistit proti výpadku příjmů kvůli invaliditě

Jak se pojistit proti výpadku příjmů kvůli invaliditě
Tři čtvrtiny Čechů jsou optimisté. Nevěří, že se jim může něco stát. I proto při sjednání životního pojištění nevyužívají možnost připojištění rizik, jako třeba riziko ztráty příjmů a vyšších životních nákladů kvůli invaliditě.

Zajistit se proti riziku invalidity je vhodné nejen pro osoby, na kterých je rodina finančně závislá. Nečekanou invaliditu způsobenou vážným úrazem nebo onemocněním finančně pocítí každý, kdo byl zvyklý na pravidelný příjem, z něho plynoucí životní úroveň a v neposlední řadě soběstačnost.

Anketa

Na jakou částku jste pojištěni na riziko smrti?

Riziko invalidity lze připojistit v rámci každého produktu životního pojištění. Jedinou podmínkou pro výplatu pojistného plnění je přiznání invalidního důchodu. Při sjednání pojištění je nutné si nastavit i způsob výplaty pojistného plnění. Produkty životního pojištění umožňují vyplacení důchodu formou jednorázové částky anebo formou ročního důchodu. U možnosti ročního důchodu si pojištěný může zvolit frekvenci výplaty, například měsíčně, čtvrtletně nebo jednou za půl roku.

Pojištění invalidity nelze sjednat samostatně, a proto je často označováno jako připojištění.

Pojištění invalidity slouží zejména k zachování měsíčních příjmů pojištěného. Optimální sjednaná částka by tedy měla odpovídat rozdílu, o který vám klesne pravidelný roční příjem v případě přiznání invalidního důchodu. Výši vyplaceného invalidního důchodu ze státního systému lze zjistit z kalkulaček umístěných např. na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Rovněž ji mívají k dispozici pojišťovací zprostředkovatelé.

Základem pojištění invalidity je zproštění od placení pojistného na životní pojištění. Ve chvíli, kdy je vám přiznán plný invalidní důchod, povinnost hradit běžně sjednané pojistné pro vás zaniká, přičemž jsou vám zachovány všechny nároky, které z vašeho pojištění vyplývají. Po dobu zproštění však není možné provádět v pojistné smlouvě jakékoli změny.

Je vždy výhodnější sjednat pojištění invalidity při sjednání životního pojištění. Ke každé smlouvě lze však dodatečně připojistit.

Modelový příklad

35letý muž, manažer firmy s příjmem 50 000,- Kč měsíčně má manželku na mateřské dovolené s dvouletým synem. Má uzavřeno investiční životní pojištěnído 60 let s pojistnou částkou na smrt ve výši 2 500 000,- Kč, s připojištěním trvalých následků včetně progresivního plnění – pojistná částka 2 000 000,- Kč, invalidní důchod v důsledku úrazu ve výši 240 000,- Kč ročně a zproštění od placení. Celkové pojistné činí 5 000,- Kč měsíčně.

Při autohavárii, kdy mu nedal na křižovatce přednost druhý řidič, si poranil páteř a je trvale upoután na invalidní vozík. Za půl roku mu byl přiznán plný invalidní důchod.

Po úrazu začne pobírat nemocenské dávky ve výši 19 590,- Kč po dobu 6 měsíců. Protože nemá sjednáno pojištění pracovní neschopnosti, příjmy rodiny klesnou o 30 410,- Kč.

Po 6 měsících začne pobírat plný invalidní důchod ve výši 15 000,- a k tomu invalidní důchod z investičního životního pojištění ve výši 20 000,- Kč (240 000 : 12, zvolena varianta měsíční výplaty) Měsíční příjmy klesnou celkem o 15 000,- Kč.

Je zproštěn od placení, tzn., že pojištění nadále trvá bez plateb pojistného. Při dožití je mu vyplacena hodnota pojištění (předpokládaná výše 1 000 000,-).

Za trvalé následky obdrží přibližně jednorázové plnění ve výši 3 600 000,- Kč.

Více informací o životním pojištění a jednotlivých rizicích naleznete v článku Jak se dobře životně pojistit nebo na www.pojistizivot.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 3. 2010 9:43, hříbeček

je to cesta jak si zkombinovat ochranu. je to samozřejmě "jen" úrazovka, ale četl jste dobře ? při 50 % následků máte měsíční poúrazový doživotní důchod 12.000,- ?

Takovou špičkovou úrazovku je možné pak zkombinovat s pojištěním invalidity následkem nemocí, ale je to složité, všude samé výluky apod.kdysi jsem to zkoušel a neuspěl jsem.

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (comment 03. 03. 2010 10:25)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 3. 2010 0:58, Mike

Proč si radši nesjedná invaliditu na 6 000 000 Kč? Stálo ho by to i s trvalými následky a smrti 2 500 Kč tj. o polovinu míň. 6 mil. Kč invalidita je přesně taková částka, která by dorovnala jeho příjem na 50 000 Kč do 60 let.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

30. 7. 2011 | 20:20 | Chápu

Zdravím Všechny..Taky mam vážné zdravotní problémy…Plny Invalidní důchod mě vzali. S tím, že mám omezení pouze 10% jsem od nového roku nastoupil do práce. 2x mě vyhodili, protože jsem nestihal, potřetí majitel zkrachoval...více

4. 3. 2010 | 9:43 | hříbeček

je to cesta jak si zkombinovat ochranu. je to samozřejmě "jen" úrazovka, ale četl jste dobře ? při 50 % následků máte měsíční poúrazový doživotní důchod 12.000,- ?
Takovou špičkovou úrazovku je možné pak zkombinovat...
více

4. 3. 2010 | 7:53 | comment

Hm, a najednou ticho. Tak že by nakonec přejen neexistovala? více

3. 3. 2010 | 10:25 | comment

Mike: neříkám, že neexistuje, říkám, že bych ho chtěl vidět. Pokud ho znáte, napište, jaké to je, dokud ho neuvidím, tak vám neuvěřím.
hříbeček: to je ale pořád pouze úrazovka, tzn. neřeší invaliditu následkem nemoci....
více

2. 3. 2010 | 22:51 | Petr

No to je frajeřina. Desetina příjmů na pojištění. Na to bych se skutečně mohl vykašlat. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK