Axa odchází z Česka, její aktivity kupuje Uniqa

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 8. 2. 2020 | 6 komentářů
Pojišťovnu a penzijní i investiční společnost převezme Uniqa.

Finanční skupina Axa prodá své aktivity v Česku, Polsku a na Slovensku. Oznámila to její francouzská centrála. Za jednu miliardu eur je koupí společnost Uniqa Insurance Group.

Obchod ještě musí schválit regulátoři, dokončen má být ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Axa v Česku provozuje pojišťovnu, penzijní společnost i investiční společnost. Do konce roku 2013 působila v Česku také Axa bank, poté se ale skupina rozhodla soustředit jenom na pojištění. Klienti tehdy dostali doporučení přejít k UniCredit Bank. 

Hrajte na jistotu

O chystaném odchodu ze tří zemí střední Evropy psala už v říjnu agentura Reuters. Podle ní jde o součást restrukturalizace. 

Původem francouzská Axa zaměstnává celosvětově 171 tisíc lidí a má 105 milionů klientů ve víc než šedesáti zemích. V Česku a na Slovensku jí v roce 2018 stoupl čistý zisk skoro o třetinu na 725 milionů korun. Na českém a slovenském trhu má 1,6 milionu retailových klientů a 527 zaměstnanců.

Rakouská pojišťovací skupina Uniqa působí v Česku už od roku 1993. Obsluhuje tu kolem 800 tisíc klientů, podle objemu pojistného byla loni sedmou největší na trhu s podílem 5,5 %. 

„Axa nám nyní přinese v Česku dodatečných 800 tisíc klientů, na Slovensku 750 tisíc a v Polsku 3,2 milionu. V žebříčku podle předepsaného pojistného díky tomu poskočíme v Česku a Polsku na pozici pětky, na Slovensku si upevníme čtvrté místo,“ říká Andreas Brandstetter, šéf Uniqa Insurance Group.

„Předmětem akvizice jsou životní a neživotní pojišťovny, investiční společnosti, penzijní fondy a servisní společnosti AXA v uvedených třech zemích. Celkem jde o pět milionů klientů, 2100 zaměstnanců a 800 milionů eur na pojistném,“ dodává Brandstetter.

Vídeňská centrála Uniqa na dotaz webu Peníze.cz potvrdila, že má zájem převzít od Axy nejenom pojištění, ale i penzijní fond a investiční společnost. „Aktivity spojené s penzijní a investiční společností považujeme za část vhodně doplňující nabídku finančních služeb v České republice. Hodláme tuto oblast rozvíjet a nabízet. Proto také není žádný odprodej plánován,“ uvedla firma. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 2. 2020 0:39, Martin

V životě už ne skupinu Uniqua!!!! Jsou to vychcanci, ještě, že je tady článek, okamžitě ruším investice, této společnosti už nesverim jedinou korunu

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 2. 2020 6:00, Bývalý klient

Grázl přebírá zloděje. Z bláta do louže. Ani jedno už nikdy více.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dvacet nejlepších finančních produktů. Hlasujte, kdo vyhraje

8. 3. 2021 | redakce Peníze.CZ

Dvacet nejlepších finančních produktů. Hlasujte, kdo vyhraje

Finálové kolo hlasování o Cenu veřejnosti Zlaté koruny odstartovalo. I vy můžete vybírat z dvaceti nejoblíbenějších finančních produktů, které se probojovaly do užšího výběru. Hlasování... celý článek

Věděli jsme, co je budoucnost. Ale netušili, jak rychle přijde

2. 3. 2021 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Věděli jsme, co je budoucnost. Ale netušili, jak rychle přijde

Rozhovor s Filipem Bartošem, šéfem distribuce a marketingu pojišťovny Youplus, za kterou stojí švýcarský kapitál a zajišťovna Hannover Re.

Největší pojišťovny v Česku. Nový žebříček

4. 2. 2021 | Petr Kučera

Největší pojišťovny v Česku. Nový žebříček

Trh pojištění v Česku loni stoupl meziročně o 3,6 %, celkový předpis smluvního pojistného dosáhl 141,21 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které podle své metodiky spočítala... celý článek

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

31. 12. 2020 | Jiří Hovorka

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

Silvestrovský výběr z kuriózních hlášení klientů tuzemských pojišťoven. Letos se o ně podělily Uniqa a ERV Evropská pojišťovna, od ostatních jsme na konec přidali i to nejlepší z předchozích... celý článek

Vyplácíme i lidem, co by měli u ostatních pojišťoven smůlu

30. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Vyplácíme i lidem, co by měli u ostatních pojišťoven smůlu

Představte si, že jste sotva oslavili třicátiny a investoři vám svěří přes 300 milionů korun na rozjezd nové finanční instituce, kterou máte vybudovat na zelené louce. Pojistný matematik... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.