Axa odchází z Česka, její aktivity kupuje Uniqa

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 8. 2. 2020 | 6 komentářů
Pojišťovnu a penzijní i investiční společnost převezme Uniqa.

Finanční skupina Axa prodá své aktivity v Česku, Polsku a na Slovensku. Oznámila to její francouzská centrála. Za jednu miliardu eur je koupí společnost Uniqa Insurance Group.

Obchod ještě musí schválit regulátoři, dokončen má být ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Axa v Česku provozuje pojišťovnu, penzijní společnost i investiční společnost. Do konce roku 2013 působila v Česku také Axa bank, poté se ale skupina rozhodla soustředit jenom na pojištění. Klienti tehdy dostali doporučení přejít k UniCredit Bank. 

Hrajte na jistotu

O chystaném odchodu ze tří zemí střední Evropy psala už v říjnu agentura Reuters. Podle ní jde o součást restrukturalizace. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Původem francouzská Axa zaměstnává celosvětově 171 tisíc lidí a má 105 milionů klientů ve víc než šedesáti zemích. V Česku a na Slovensku jí v roce 2018 stoupl čistý zisk skoro o třetinu na 725 milionů korun. Na českém a slovenském trhu má 1,6 milionu retailových klientů a 527 zaměstnanců.

Rakouská pojišťovací skupina Uniqa působí v Česku už od roku 1993. Obsluhuje tu kolem 800 tisíc klientů, podle objemu pojistného byla loni sedmou největší na trhu s podílem 5,5 %. 

„Axa nám nyní přinese v Česku dodatečných 800 tisíc klientů, na Slovensku 750 tisíc a v Polsku 3,2 milionu. V žebříčku podle předepsaného pojistného díky tomu poskočíme v Česku a Polsku na pozici pětky, na Slovensku si upevníme čtvrté místo,“ říká Andreas Brandstetter, šéf Uniqa Insurance Group.

„Předmětem akvizice jsou životní a neživotní pojišťovny, investiční společnosti, penzijní fondy a servisní společnosti AXA v uvedených třech zemích. Celkem jde o pět milionů klientů, 2100 zaměstnanců a 800 milionů eur na pojistném,“ dodává Brandstetter.

Vídeňská centrála Uniqa na dotaz webu Peníze.cz potvrdila, že má zájem převzít od Axy nejenom pojištění, ale i penzijní fond a investiční společnost. „Aktivity spojené s penzijní a investiční společností považujeme za část vhodně doplňující nabídku finančních služeb v České republice. Hodláme tuto oblast rozvíjet a nabízet. Proto také není žádný odprodej plánován,“ uvedla firma. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 2. 2020 0:39, Martin

V životě už ne skupinu Uniqua!!!! Jsou to vychcanci, ještě, že je tady článek, okamžitě ruším investice, této společnosti už nesverim jedinou korunu

+28
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 2. 2020 6:00, Bývalý klient

Grázl přebírá zloděje. Z bláta do louže. Ani jedno už nikdy více.

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

24. 11. 2023 | Petr Kučera

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své... celý článek

Nová daňová výhoda. Pomůže, až budete závislí na pomoci druhých

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Nová daňová výhoda. Pomůže, až budete závislí na pomoci druhých

Poslanci daňově zvýhodnili takzvané pojištění dlouhodobé péče. To má zajistit výplatu peněz v případě, že se lidé stanou kvůli zdravotnímu stavu závislými na pomoci druhých. Většina... celý článek

Rodí se nová daňová výhoda. Má podpořit pojištění dlouhodobé péče

2. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Rodí se nová daňová výhoda. Má podpořit pojištění dlouhodobé péče

Poslanci chtějí daňově zvýhodnit takzvané pojištění dlouhodobé péče. To má zajistit výplatu peněz v případě, že se lidé stanou ve stáří závislými na pomoci druhých. Většina pojišťoven... celý článek

Vyléčení onkologičtí pacienti už nebudou znevýhodněni u pojišťoven

9. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Vyléčení onkologičtí pacienti už nebudou znevýhodněni u pojišťoven

Vyléčení onkologičtí pacienti budou mít rovný přístup k finančním službám. Na „právu být zapomenut“ se shodli zástupci ministerstva zdravotnictví, pacientských organizací i finančního... celý článek

Ne peníze, ale péči ve stáří. Chystá se pojištění nového typu

9. 3. 2023 | Petra Nová

Ne peníze, ale péči ve stáří. Chystá se pojištění nového typu

Životní pojišťovna Simplea, která loni jako první nabídla kompletní sjednání životní pojistky přes internet, se inovací nebojí. Připravuje pojištění dlouhodobé péče, kde pojistným plněním... celý článek

Partners Financial Services