Jaké bonusy nabízí vaše zdravotní pojišťovna: Nenechte si je ujít

Petra Dlouhá | rubrika: Když se řekne | 7. 9. 2017 | 3 komentáře
Příspěvky na sport, očkování, prevenci, pro těhotné nebo třeba pro lidi s celiakií. Zdravotní pojišťovny lákají klienty na výhody. Máme pro vás přehled toho nejzajímavějšího.
Jaké bonusy nabízí vaše zdravotní pojišťovna: Nenechte si je ujít

Skladba bonusů zdravotních pojišťoven se každý rok trochu mění. Je škoda nechat si výhody proklouznout, neměly by ale být rozhodující. Zajímejte se hlavně, se kterými lékaři má pojišťovna smlouvu, ať to k doktorovi nemáte daleko a můžete si vybírat:

Zdrháte pojišťovně?

Máte necelý měsíc

Zvažujete změnu zdravotní pojišťovny? Platí to, co loni: Jestli chcete být v nové stáji od začátku roku, musíte formality vyřídit do konce září. Poradíme, jak na to.

Jak změnit zdravotní pojišťovnu

Bonusy: Na co dát pozor 

Pojišťovny příspěvky vyplácejí až dodatečně: když předložíte účtenku nebo jiný doklad, který prokáže, jakou sumu jste za očkování, sport nebo třeba speciální druh stravy utratili. S žádostí neotálejte. Pojišťovny mají na bonusy rozpočet, když se vyčerpá, proplácení se stopne. Pohlídejte si také termín, do kterého je třeba o příspěvek požádat; u některé pojišťovny můžete do konce kalendářního roku, jinde máte jen tři měsíce. Pozor také na věkové limity.

Pojišťovny příspěvky obvykle dělí do balíčků, každý z nich má svůj strop a maximální částky bývají stanovené i pro jednotlivé příspěvky. Částky bonusů, které uvádíme níž, proto nejde jednoduše sčítat, vždycky si ověřte, jestli neplatí limit také pro danou skupinu bonusů. Vybíráme jen příklady, na kompletní nabídku pojišťoven odkazujeme. Projděte si ji a promyslete, jestli do konce roku ještě nestihnete některou z výhod využít.

Klasika jsou příspěvky na očkování a pravidelný pohyb – typicky plavání, ale i další sporty. Obvyklé jsou příspěvky pro těhotné a ženy po porodu. Speciální výhody mají dárci krve a kostní dřeně. Většina pojišťoven také pořádá dotované ozdravné pobyty pro děti, nebo na ně alespoň přispívá, ale pohlídejte si věkové hranice.

V podmínkách pro získání bonusu pojišťovny obvykle mají, že jim nesmíte nic dlužit.

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Oborová zdravotní pojišťovna…

Z očkování VZP přispívá například na očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě, meningokovým nákazám nebo očkování před cestou do zahraničí.

Čerpat můžete příspěvek na prevenci kardiovaskulárních nemocí i obezity: na pohybové aktivity pro děti i dospělé nebo třeba na sestavení jídelníčku. Dále na pomůcky pro diabetiky nebo na vyšetření kožních znamének.

Vysoký příspěvek poskytuje oproti ostatním pojišťovnám VZP na bezlepkové potraviny celiakům, ale pouze dětem a studentům do 26 let – dostat můžou až tři tisíce za kalendářní pololetí, celkem tedy šest tisíc ročně. Až dva a půl tisíce můžete od VZP dostat na odvykání kouření. Seniorům nad 65 let pojišťovna přispívá na pomůcky pro trénink paměti.

Oblíbený je balíček pro těhotné – dohromady můžou dostat tisícikorunu na prvotrimestrální screening, dentální hygienu nebo podpůrné aktivity a pomůcky.

Pojištěnci, kteří se stanou členy Klubu pevného zdraví, můžou využívat výhod a slev u smluvních partnerů pojišťovny. Některé slevy lze čerpat i bez členství.

VZP také nabízí kalkulačku, která propočte, na jaké příspěvky máte nárok.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR
Revírní bratrská pokladna
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

VOZP má šest preventivních programů: děti, dospělí, maminka, očkování, zdravá rodina a student. Žádost o příspěvky je třeba předložit do devadesáti dnů od data uvedeného na daňovém dokladu za platbu, nejpozději ale do posledního prosince 2017.

Pojištěnci do dvaceti let přispěje pojišťovna až 2400 korun na rovnátka (přesněji 1200 na jednu čelist), dívkám ve věku od 14 do 19 let až 2500 korun na očkování proti rakovině děložního čípku.

Na plavání pro kojence přispívá VOZP až 1000 korun. Profesionální řidiči mohou využít příspěvek na psychotesty, až ve výši 1500 korun. Lidem, kteří pracují v rizikovém prostředí, zase přidává na pravidelná preventivní vyšetření podle druhu práce.

Klienti můžou získat kartu Věrnostního klubu, která zajistí dárkové šeky a slevy u smluvních partnerů pojišťovny

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

30. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

Nejpozději do 8. února by si podnikatelé měli zkontrolovat platbu zálohy na zdravotní pojištění. Nové minimum se totiž týká hned platby za leden. U sociálního pojištění je ještě čas... celý článek

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

9. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

8. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

3. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) osloví v následujících dnech své klienty starší 65 let, kteří dosud nebyli očkováni proti covidu. Největší zdravotní pojišťovna jim nabídne poukaz... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.