Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zvyšuje se minimální mzda, ale také třeba minimální daň a pojistné

Zvyšuje se minimální mzda, ale také třeba minimální daň a pojistné
Od 1. 7. vzroste minimální mzda a životní minimum, nezaměstnaní si budou moci souběžně s evidencí na úřadě práce vydělat více. Všem zaměstnaným ale zároveň vzrostou odvody na zdravotní pojištění a podnikatelům navíc i minimální daň. Co dalšího červenec přináší?
Léto je v plném proudu, ale v sociální oblasti se zatím okurková sezóna nechystá. Právě naopak, čeká nás několik významných změn. Podívejme se na ně.

Proste minimální mzda...

Jak již jsme avizovali v článku Novoroční dárek: vyšší minimální mzda, větší důchody, v letošním roce se minimální mzda zvyšuje dvakrát. K 1. 1. 2006 na částku 7 570 Kč a od zítřka (1. 7. 2006) vzroste na částku 7 955 Kč hrubého měsíčně. Minimální hodinová mzda vzroste ze současných 44,70 Kč na 48,10 Kč.

Co s sebou zvýšení minimální mzdy přinese kromě finančního přilepšení pro ty z nás, kteří za minimální mzdu pracují? Jako tradičně se to promítne např. do oblasti zdravotního pojištění, kdy samoplátci zdravotního pojištění budou nyní muset hradit částku 1 074 Kč měsíčně. Nezaměstnaní na tom naopak vydělají, protože se jim zvýší částka, kterou si mohou při souběžné evidenci na úřadu práce přivydělat, a to na 3 785 Kč hrubého měsíčně.

... i životní minimum

Příjemná změna čeká lidi s nízkými příjmy, kteří pobírají dávky sociální potřebnosti (laicky také nazývané doplatky do životního minima) a zároveň mají podle vyjádření odborného lékaře zvýšené náklady na dietní stravování. Zvýší se totiž částky, které se jim přičítají k životnímu minimu při stanovení výše dávky.

Nově to tedy bude:
a) u diety nízkobílkovinné 850 Kč,
b) u diety při dialýze 850 Kč,
c) u diety pankreatické 900 Kč,
d) u diety nízkocholesterolové
při hypercholesterolemii nebo hyperlipoproteinemii
900 Kč,
e) u diety diabetické 1 000 Kč,
f) u diety při onemocnění fenylketonurií 2 000 Kč,
g) u diety při onemocnění celiakií 2 400 Kč.

Minimální příjem: podnikatelé zaplatí víc

Jak se v posledních letech stalo tradicí, vláda k 1. červenci vyhlašuje částku, která se OSVČ vykonávajícím "hlavní" činnost započítává jako tzv. "minimální příjem". A to v případě, že jejich skutečný příjem je podle daňového přiznání nižší než tato částka, nebo dokonce záporný. Platí to i v případě, kdy podnikatel svou činnost teprve zahájil a ještě nepodával daňové přiznání.

Tato částka představuje polovinu státem vyhlašované průměrné mzdy za předchozí rok a stanovuje ji Český statistický úřad. Od 1. 7. 2006 bude již ve výši 9 500 Kč měsíčně. Je také důležité si uvědomit, že tento zápočet příjmu se netýká jen přídavků na děti, ale i dalších dávek státní sociální podpory. Těmi jsou např. sociální příplatek či příspěvek na bydlení a v neposlední řadě také již dnes zmiňované dávky sociální potřebnosti. Právě u nich se zvýšení této částky promítne nejdříve, již ve výpočtu červencové výše dávky.

Lidé s vdovskými důchody se mohou radovat

Česká správa sociálního zabezpečení v Praze bude od července 2006 zvyšovat i obnovovat nároky na některé vdovské důchody žen, které ovdověly do 1. 1. 1996 včetně. Před 1. 1. 1996 totiž existovala pro souběh dvou důchodů (tedy např. vdovského a starobního) nejvyšší možná výměra. Pokud tedy součet vlastního a vdovského důchodu vdovy přesáhl tuto částku, byl jí vdovský důchod zkrácen, v některých případech nebyl vůbec vyplácen. Nyní se stát rozhodl problém napravit a od července tyto vdovské důchody zvýšit či znovu přiznat. Zvýšení se však bude provádět pouze na žádost, proto by se všichni, koho se to bude týkat, měli obrátit na okresní správy sociálního zabezpečení. Tam obdrží všechny potřebné informace.

Jsou podle vás popsané změny k lepšímu, nebo se spíše "stará" vláda snažila občanům ještě "předvolebně" zalíbit?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 7. 2006 14:58, Jana

Ne, týká se jen osob, které mají příjmy z podnikání (zemědělská výroba, živnost, podnikání podle zvláštních předpisů). Pokud nepodnikáte, netýká se Vás.

Reagovat

 

+48
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 07. 07. 2006 14:24)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 6. 2006 23:45, reznickova

Omlouvám se, ale já v článku nehovořím o minimálním základu daně, ale o tzv. minimálním příjmu, který je podnikatelům vykonávající hlavní činnost započítán jako příjem pro sociální dávky (i když tohoto příjmu nedosahují nebo když teprve začali podnikat a ještě nepodávali daňové přiznání). To jsme se asi špatně pochopili, ale tato podmínka se týká všech podnikatelů vykonávajících podnikání jako hlavní činnost.

Reagovat

 

-14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 30. 06. 2006 13:41)

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

7. 7. 2006 | 14:58 | Jana

Ne, týká se jen osob, které mají příjmy z podnikání (zemědělská výroba, živnost, podnikání podle zvláštních předpisů). Pokud nepodnikáte, netýká se Vás. více

7. 7. 2006 | 14:24

Chtěl bych se zeptat- týká se minimální základ daně i BBZP- osob bez zdanitelných příjmů (tak se ta kategorie jmenuje, zdravotní pojištění si platit musí)? více

7. 7. 2006 | 13:15 | Jana

Minimální základ daně se Vás týká, s výjimkou prvního, druhého a posledního roku podnikání. Do základu daně se však započítávají i příjmy ze zaměstnání, takže pokud nevyděláváte v zaměstnání méně, než je minimální základ...více

7. 7. 2006 | 11:41 | tomson

Dobry den, mohl byste mi nekdo prozradit, zda se me tyka ( pokud ano tak jak ) minimalni dan, pokud bych si chtel zridit zivnost. kdyz jsem soucasne student a zamestnanec.. diky moc více

4. 7. 2006 | 16:00 | Jirka

Ještě upřesnění: Dnes jsem se byl zeptat ve VZP na to zvýšení pojistného a bylo mi řečeno, že u OSVČ se zatím nic takového nekoná. Pouze u osob bez příjmů se mění min. pojistné kvůli zvýšení minimání mzdy. Oznámení MPSV ve...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK