Jak správně určit nájem

Jan Hájek | rubrika: Komentář | 19. 4. 2019 | 4 komentáře
Nájemní bydlení je po letech zase v kurzu. Majitelé nemovitostí by měli mít jasno v tom, jak optimalizovat zisky a jak se vyhnout nepříjemnostem.
Jak správně určit nájem

Zdroj: Shutterstock

Dlouhodobý nedostatek bytů určených k prodeji, vysoké ceny nemovitostí i zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů vedou k tomu, že se čím dál víc lidí rozhoduje bydlet v pronájmu. Vývoj poptávky po nájemním bydlení je tedy pro majitele nemovitostí pozitivní. Při výběru budoucího nájemníka by ale měli být obezřetní, podobně jako při stanovování nájmu.

Přituhuje

Častým argumentem pro pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku bylo, že splátka se prakticky rovná nájmu. Přestože tato úvaha zůstává v teoretické rovině aktuální, reálně už mnoho lidí na úvěr nedosáhne. S platností přísnějších pravidel ČNB můžou žadatelé o úvěr získat maximálně 90 procent hodnoty zástavy. Při současných cenách to znamená mít vlastní zdroje v řádech vyšších statisíců, někdy i částku přesahující milion korun. Toto pravidlo společně s požadavky na poměr příjmů vůči měsíčním splátkám způsobuje, že zejména mladým zájemcům o bydlení nezbývá než hledat podnájem.

Kolik maximálně půjčí vám?

Jan Hájek

Jan Hájek

Jednatel Quantum reality - Realitní kancelář Praha. Narodil se v roce 1976 v Rokycanech. Po vysoké škole začal obchodovat s nemovitostmi. V realitní kanceláři Quantum reality působí od jejího vzniku.

Pár dobrých rad, jak vybrat realitku

Dát, či nedat realitce exkluzivitu?

Co čeká realitní trh

Vysoké ceny nájmů v centru metropole tlačí vzhůru i ceny v okrajových částech. Zájemci o nájemní bydlení jsou totiž nyní s vidinou nižšího nájmu ochotni hledat v lokalitách dál od centra. Narůstající poptávka umožňuje i majitelům bytů v těchto doposud méně žádaných lokalitách požadovat vyšší nájemné. Zájemci často slevují i ze svých nároků na velikost a dispozice bytu.

Klíč k úspěchu

Zájemci o nájemní bydlení jsou už při prvotním výběru vhodných nemovitostí citliví na cenu. Stanovení optimální výše nájmu rozhoduje o tom, s kolika zájemci může majitel vstoupit do jednání. Strategie nadsazení ceny nájmu tak, aby potom mohl vlastník nemovitosti zlevňovat, nebývá na trhu za této situace úspěšná. Při správném stanovení výše nájmu lze dnes získat i desítky poptávek za pár dnů.

Stále víc lidí využívá bezplatnou online kalkulačku, díky které lze zjistit optimální výši nájmu bytu i domu bez vkládání kontaktních údajů. I přes velký zájem o nájemní bydlení by měli majitelé zvážit při vyjednávání o ceně kompromisní přístup. Někdy drobný ústupek zajistí dlouhodobý nájemní vztah a stabilní příjem.

Jak na nájemníka

Nedat na první sympatický dojem, kterým zájemce o byt působí, je základní pravidlo. Neplatí ani to, že by o byt s vyšším nájemným nežádali zájemci se zápisem v registru exekucí. S kladením správných otázek při výběru a prověřením potenciálního nájemce by měl pomoci zkušený makléř. Aktuální situace na trhu umožňuje vybírat si z více zájemců. A je chyba zaměřit se při výběru jen a pouze na ty, kteří jsou ochotni platit nejvyšší nájemné. Vlastník nemovitosti by se měl zajímat i o to, jestli bude nájemník schopný sjednaný nájem hradit dlouhodobě řádně a včas a pečovat o pronajatou nemovitost na odpovídající úrovni.

Odhad-zdarma.cz

Online kalkulačka Odhad-zdarma.cz je vytvořená na základě mnohaletých zkušeností na pražském realitním trhu. Odhad tržní ceny je stanoven na základě údajů z několika různých zdrojů, jako jsou například informace z katastru nemovitostí o realizovaných prodejích, cenové mapy, inzerce atd. Dále je výpočet upraven speciálně vyvinutým algoritmem. Existují samozřejmě i atypické nemovitosti, u kterých může být odhad tržní ceny nepřesný, takže je možné zdarma požádat o upřesnění tržní ceny. Celá služba funguje on-line bez lidského faktoru, zdarma a zároveň bez požadavku kontaktních údajů.

Líbil se vám článek?

-26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

21. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

Průměrný úrok hypoték počtvrté v řadě stoupl – v červnu na 2,13 % z květnových 2,06 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

20. 7. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

Na vlastní bydlení si Češi mohou reálně našetřit za 56 let práce – tedy až v důchodu. Ukazuje to analýza stavební spořitelny Modrá pyramida. Ta vychází z průměrné mzdy, od níž odečítá... celý článek

Nová zbraň na energošmejdy. Vznikne registr, lidé se jich zbaví

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Nová zbraň na energošmejdy. Vznikne registr, lidé se jich zbaví

Lidé zřejmě budou lépe chráněni na trhu s energiemi. Poslanci schválili vládní novelu energetického zákona, teď ji projednají senátoři. Očekává se, že nová pravidla začnou platit od... celý článek

Předčasné splacení hypotéky má zdražit. Je to spravedlivé?

14. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 54 komentářů

Předčasné splacení hypotéky má zdražit. Je to spravedlivé?

Poslanci dnes projednají návrh, podle něhož může stoupnout poplatek za předčasné splacení hypoték. Zeptali jsme se expertů, co si o tom myslí.

Nový stavební zákon definitivně prošel. Přehled změn

13. 7. 2021 | Veronika Hejná | 39 komentářů

Nový stavební zákon definitivně prošel. Přehled změn

Stavební povolení půjde vyřídit z gauče, slibuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Celé řízení má být jednodušší a rychlejší. Zákon má ale i řadu kritiků. Projděte si přehled... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.