Dlouhodobý nedostatek bytů určených k prodeji, vysoké ceny nemovitostí i zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů vedou k tomu, že se čím dál víc lidí rozhoduje bydlet v pronájmu. Vývoj poptávky po nájemním bydlení je tedy pro majitele nemovitostí pozitivní. Při výběru budoucího nájemníka by ale měli být obezřetní, podobně jako při stanovování nájmu.
Přituhuje
Častým argumentem pro pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku bylo, že splátka se prakticky rovná nájmu. Přestože tato úvaha zůstává v teoretické rovině aktuální, reálně už mnoho lidí na úvěr nedosáhne. S platností přísnějších pravidel ČNB můžou žadatelé o úvěr získat maximálně 90 procent hodnoty zástavy. Při současných cenách to znamená mít vlastní zdroje v řádech vyšších statisíců, někdy i částku přesahující milion korun. Toto pravidlo společně s požadavky na poměr příjmů vůči měsíčním splátkám způsobuje, že zejména mladým zájemcům o bydlení nezbývá než hledat podnájem.
Kolik maximálně půjčí vám?
Vysoké ceny nájmů v centru metropole tlačí vzhůru i ceny v okrajových částech. Zájemci o nájemní bydlení jsou totiž nyní s vidinou nižšího nájmu ochotni hledat v lokalitách dál od centra. Narůstající poptávka umožňuje i majitelům bytů v těchto doposud méně žádaných lokalitách požadovat vyšší nájemné. Zájemci často slevují i ze svých nároků na velikost a dispozice bytu.
Klíč k úspěchu
Zájemci o nájemní bydlení jsou už při prvotním výběru vhodných nemovitostí citliví na cenu. Stanovení optimální výše nájmu rozhoduje o tom, s kolika zájemci může majitel vstoupit do jednání. Strategie nadsazení ceny nájmu tak, aby potom mohl vlastník nemovitosti zlevňovat, nebývá na trhu za této situace úspěšná. Při správném stanovení výše nájmu lze dnes získat i desítky poptávek za pár dnů.
Stále víc lidí využívá bezplatnou online kalkulačku, díky které lze zjistit optimální výši nájmu bytu i domu bez vkládání kontaktních údajů. I přes velký zájem o nájemní bydlení by měli majitelé zvážit při vyjednávání o ceně kompromisní přístup. Někdy drobný ústupek zajistí dlouhodobý nájemní vztah a stabilní příjem.
Jak na nájemníka
Nedat na první sympatický dojem, kterým zájemce o byt působí, je základní pravidlo. Neplatí ani to, že by o byt s vyšším nájemným nežádali zájemci se zápisem v registru exekucí. S kladením správných otázek při výběru a prověřením potenciálního nájemce by měl pomoci zkušený makléř. Aktuální situace na trhu umožňuje vybírat si z více zájemců. A je chyba zaměřit se při výběru jen a pouze na ty, kteří jsou ochotni platit nejvyšší nájemné. Vlastník nemovitosti by se měl zajímat i o to, jestli bude nájemník schopný sjednaný nájem hradit dlouhodobě řádně a včas a pečovat o pronajatou nemovitost na odpovídající úrovni.
Sdílejte článek, než ho smažem