Co čeká realitní trh

| rubrika: Komentář | 13. 2. 2019 | 8 komentářů
Kvůli vysokým cenám nemovitostí pomalu ubývá těch, kteří se do nich rozhodli uložit volné peníze. V kombinaci se spěchajícími prodejci to může v roce 2019 vyústit i v několikaprocentní propad cen a v oživení trhu.

Stále více odborníků na realitní trh si všímá, jak slábne poptávka po nemovitostech, především po bytech a rodinných domech.

Poptávající lze rozdělit do několika skupin. V první jsou lidé, kteří hledají nové bydlení kvůli nové životní situaci – třeba kvůli narození dítěte nebo stěhování za prací. Velikost této skupiny zůstává stabilní, mohou se ale proměňovat způsoby, jakými lidé na životní změny reagují. Více jich například nemusí dosáhnout na hypotéku, budou se tedy více zajímat o pronájem. I proto dnes poptávka po nájemním bydlení neklesá a tržní nájemné si drží úroveň z konce roku 2018.

Jan Hájek

Jan Hájek

Jednatel Quantum reality - Realitní kancelář Praha. Narodil se v roce 1976 v Rokycanech. Po vysoké škole začal obchodovat s nemovitostmi. V realitní kanceláři Quantum reality působí od jejího vzniku.

Pár dobrých rad, jak vybrat realitku

Dát, či nedat realitce exkluzivitu?

Peníze radši jinam

Druhou velkou skupinou jsou lidé, kteří se rozhodli do nemovitosti investovat. Těch naopak může výrazně přibývat i ubývat. Počet drobných investorů je závislý na situaci na trhu, a to nejen tom realitním. Momentálně tito investoři své investice více rozmýšlejí a část z nich volí jiné způsoby uložení peněz, především proto, že lze v některých segmentech trhu s bydlením očekávat pokles cen. Platí to třeba pro byty v centrech velkých měst a v turistických destinacích, kde se s napětím čeká na to, jestli přijde regulace služeb typu Airbnb a jak bude vypadat.

Začátek roku 2019 se na trhu s nemovitostmi nese ve znamení stagnace, místy i mírného snížení cen a především lehké nervozity. Lze to pozorovat mimo jiné i v tom, že na trhu zůstávají nemovitosti, které jejich majitelé pod vlivem minulého vývoje nacenili příliš vysoko a dnes pro ně velmi těžko hledají kupce.

Pár procent dolů

Podle mého názoru už brzy vyvolají snížení cen nemovitostí o několik procent a spuštění malé laviny ti majitelé nemovitostí, kteří jsou z rozličných důvodů nuceni dům či byt prodat hned a nemůžou si dovolit čekat. Pokud do hry nevstoupí nepředvídatelné makroekonomické nebo politické okolnosti, půjde o snížení opravdu jen v řádu několika procent, tedy ne nijak zásadní. Spíš půjde mluvit o oživení realitního trhu, které dalšímu vývoji jenom prospěje.

Tato úvaha se ale týká jen běžných nemovitostí využívaných k bydlení. Ceny ostatních druhů nemovitostí – jako jsou ty luxusní či komerční – se chovají odlišně a především velmi individuálně. Jakékoliv zobecnění by tedy bylo zavádějící.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 2. 2019 8:13, Petr

Článek naprosto o ničem.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 2. 2019 9:21, Pronajímatel multimilionář

No to je jedině dobře, že půjdou a také, že jdou nahoru. Hold nynější nájemníci musí zaplatit škody způsobené majitelům domů, když se k tomu stát nemá. Garsonka v Praze 12.000,- Kč + poplatky cca 2.000,- Kč

Zobrazit celé vlákno

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.