Zelenina v českých obchodech od loňska zdražuje. Podle Českého statistického úřadu byly její ceny v únoru o téměř čtvrtinu vyšší než před rokem.
Za brambory jsme letos v březnu platili dokonce o 75 procent víc než ve stejném období loňského roku. Už v prosinci stálo kilo konzumních brambor v průměru víc než 20 korun a tyto „koroptve motykou střílené“ tak překročily pomyslnou psychologickou hranici.
Důvodů, proč zelenina zdražuje, je několik. Ekonomika obecně roste, což se odráží i v zemědělství a potravinářství. Pak za sebou máme loňské suché léto, které se podepsalo na sklizni některých plodin – brambory, mák či pšenici nevyjímaje. Kromě brambor zdražovala třeba i cibule.
Ceny by obecně měly klesnout zase až v létě, kdy se začnou sklízet nové výpěstky. Jestli bude léto suché, nebo mokré, je zatím ve hvězdách – a s tím i budoucí ceny zeleniny.
Pojistěte se vlastní zeleninou
I v běžných supermarketech teď bývají vedle košíků s ovocem a zeleninou (povětšinou z dovozu) vyskládané sáčky se semínky, sazečky cibule, někde dokonce narazíte i na sadbové brambory.
Jejich pořízení je první krok k aspoň drobné potravinové soběstačnosti. Jako začátečník můžete začít ředkvičkami, saláty, rukolou, špenátem, bramborami nebo cibulí. Jestli nemáte zahradu, osaďte aspoň balkon.
Salát a trocha zeleného
Mezi první jarní zeleninu patří rozhodně saláty. Třeba hlávkový salát vám vyroste i ve větších truhlících na balkoně, přidat můžete také špenát či rukolu nebo roketu. Sáček semínek pořídíte kolem patnácti korun.
Salát i další listovou zeleninu vysévejte postupně; když vám naráz vyroste dvacet pěkných hlávek, pravděpodobně je nestačíte sníst. Mezi výsevy nechte rozestupy dva týdny.
Salát si nejdřív předpěstujte, pak sazečky rozsaďte. Čím více tepla a slunce na jaře budou mít, tím rychleji vám vyrostou. Špenát a rukolu přesazovat nemusíte. Při sklizni listy uštipujte, vyrostou nové. Listovou zeleninu hodně zalévejte – když mají saláty dost vody, bývají křupavější a šťavnatější.
Řekl někdo ředkvička?
Hned vedle salátů můžete vysévat ředkvičky. I ty vypěstujete v truhlíkách na balkoně nebo na parapetu. Pokud budou mít teplo a dobrou zálivku, vyrostou vám velké a křupavé už za nějakých třicet dnů.
Také ředkvičky vysévejte postupně, třeba po čtrnácti dnech. Spotřebovat můžete nejen drobné bulvičky, ale i ředkvičkové listy. Jsou trošku štiplavé, ochutí dobře saláty a poslouží i jako ozdoba těstovin nebo rizota – navíc víte, že jste na ně nepoužili žádný postřik.
Cibule, pěkně řízná
Cibule je velmi nenáročná, a to jak na vaše pěstitelské zkušenosti, tak na podmínky a péči. Vystačí si s méně živenou půdou. Vyhovuje jí slunné místo na záhonech, spíš písčitá půda. Ani v létě se nemusíte příliš trápit se zálivkou.
Sáček sazečkové cibule, odrůdy Všetana nebo Stuttgart, seženete za přibližně 120 korun, v jednom kilu bývá zhruba 200 až 250 sazenic, což bohatě stačí na osázení jednoho běžného záhonu. Když vám sazečky zbydou, nebojte se „zapíchnout“ je i mezi ostatní plodiny, třeba mezi mrkev, saláty či ředkvičky. Cibule se totiž snese s většinou plodin.
Dýně a cuketa z kompostu
Pokud se vám na zahradě vrší halda posekané trávy a rostlinných zbytků, vysaďte na ně dvě tři sazenice cuket a dýní Hokkaidó.
Sazenice dýní i cuket si velmi jednoduše předpěstujete doma nebo je pořídíte v zahradnictví. Stojí kolem 25 korun, tedy podobně jako jedna uzrálá oranžová dýně. Vtip je ale v tom, že z jedné sazenice sklidíte dýní hned několik, a navíc se docela dobře skladují – v suchu a chladu vám vydrží až do února.
Dýně a cukety mají rády teplo a živiny, proto se jim daří právě na kompostu. Potřebují také slunce a zálivku. Když vykvetou a začnou se tvořit plody, klidně malé cuketky nebo dýničky podložte prkénkem či cihlou, aby při kontaktu s vlhkým kompostem nezačaly uhnívat.
Superpotravina červená řepa
K českým superpotravinám rozhodně patří červená řepa – detoxikuje, přidává se do smoothies, je skvělá pro přípravu salátů, výborná je taky pečená. Z jednoho sáčku vypěstujete i bednu červené řepy. Když ji dobře uskladníte (třeba v písku, podobně jako mrkev), vydrží celou zimu.
Ani červená řepa není extra náročná. Vyhovovat jí bude spíš slunnější místo. Vysévá se koncem dubna, vyroste vám i výsev z května nebo června. V létě stačí rostlinky zalévat obden, nemusíte ani přihnojovat, stačí do zeminy přidat trochu kompostu.
Bylinky navrch
Mezi zeleninu můžete přidat bylinky. Třeba kadeřavá petrželka je dvouletka – sklízíte tedy dva roky po sobě, a ještě zvládne bez problémů přezimovat v záhonu. Podobně jako pažitka, která se dobře množí odkopnutím trsu a přesazením.
I v českých podmínkách dobře porostou některé středomořské bylinky – třeba oregano (dobromysl) nebo tymián. Keříčky stačí jednou zasadit, příliš se o ně starat nemusíte, budou se samy rozrůstat.
Sečteno a podtrženo
Nákupy na zahradě vám ušetří nějakou stovku v rodinném rozpočtu.
Jako bonus si k tomu přidejte pohyb na čerstvém vzduchu, protažené tělo, opálenou tvář a jistotu, že jíte zeleninu, která rostla bez chemie, zato s láskou – a to vše se vyčísluje už obtížně.
Sdílejte článek, než ho smažem