Nejvýhodnější stavební spoření pro dospělé teď nabízí Buřinka, která se od října přidala k dalším stavebním spořitelnám a zrušila vstupní poplatek za sjednání smlouvy. Rozdíly v naspořené částce u jednotlivých spořitelen však zůstávají maximálně v řádech nižších tisícovek korun.
Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny) úročí vklady sazbou 2,5 % a k tomu přidává jednorázový bonus 2500 Kč. Při spoření 1700 Kč měsíčně si za šest let naspoříme 144 863 Kč, což znamená čistou úrokovou sazbu 5,534 %. To je zhodnocení vkladů včetně státní podpory – po odečtení všech poplatků a daní. Kdybychom chtěli takového zhodnocení dosáhnout na spořicím účtu, musel by být úročen 6,511 %, abychom po zdanění dosáhli stejného čistého výnosu.
Pro mladé střadatele do 18 let věku je jasnou jedničkou také Buřinka. Nabízí jim vstupní prémii 3500 Kč, což zvýší částku naspořenou po šesti letech na 146 120 Kč a čistou úrokovou sazbu na 5,810 %. To je momentálně nejvýhodnější nabídka stavebního spoření na trhu.
Podrobnosti o jednotlivých nabídkách čtěte v nezkráceném článku na webu Stavebky.cz.
Jak už jsme napsali, tato čísla platí pro pravidelné spoření odpovídajícímu 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let. Stavební spořitelny však dnes nabízejí různé výhody a bonusy, které se projeví při jiných způsobech spoření a mohou pořadím zamíchat. Odlišné režimy spoření si můžete sami přepočítat ve srovnávači stavebního spoření, kde najdete vždy aktuální nabídky.
S rostoucími úrokovými sazbami úvěrů obecně také roste atraktivita případných úvěrů ze stavebního spoření. Ty lze dnes získat se sazbou od 2,99 %.
Petr Kielar
Petr Kielar v letech 1994–2006 pracoval v Českomoravské stavební spořitelně, od roku 2006 působí jako nezávislý konzultant. Provozuje web Stavebky.cz, který se snaží co nejlíp popisovat aktuální stav a není ovlivňován zájmy... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem