Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Koho děsí státní banka?

| rubrika: Komentář | 17. 9. 2013 | 6 komentářů
Slova o zřízení státní banky vyvolala sérii úšklebků a rádoby vtipných poznámek. Kolik autorů těchto reakcí ale tuší, jak podobné instituce fungují ve světě a kolik z nich aspoň chvíli přemýšlelo, k čemu by mohla být státem financovaná bankovní instituce dobrá?

K návrhu Bohuslava Sobotky na přestavbu Českomoravské záruční a rozvojové banky na klasickou komerční banku – ovšem vlastněnou státem – jsme na Peníze.cz uspořádali rozsáhlou anketu mezi odborníky ze světa financí i byznysu:
Očima expertů: Novou státní banku? A co takhle OPBH, OÚNZ a VUML?

Šance vybudovat státem vlastněnou dominantní retailovou banku v České republice samozřejmě skončila okamžikem privatizace České spořitelny, Komerční banky a ČSOB (a není pochyb o tom, že v dané době byla privatizace těchto bank jediným možným řešením marasmu, kterému se sice přezdívá bankovní socialismus, ale jehož duchovním i fyzickým otcem byl autor teze, že ekonomové musí mít přednost před právníky). Po vzoru Polska (kde je stát největším akcionářem banky PKO Bank Polski, ovládající pětinu polského trhu) ani Maďarska (místní obdoba České spořitelny OTP Bank za podpory státu stále ovládá čtvrtinu trhu a intenzivně expandovala především na Balkán) už tedy „národní stříbro“ v bankovním sektoru nevybudujeme.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Z posledních tweetů:

  • Jan Fischer: Nemám v rozpočtu na příští rok dost peněz. Navýším tedy odhad růstu a uměle nafouknu plán příjmů. Skutečný odborník.
  • Zajímavé dilema – je důležitější „právní stát“ (TOP 09), nebo „dobře fungující stát“ (ČSSD)?
  • Rozpočtová transparentnost US tajných služeb díky Snowdenovi. A lekce Washington Post, jak to prezentovat na webu.

Německé zemské banky jako příklad (ovšem i odstrašující)

To ale neznamená, že by stát měl sledovat bankovní trh z dálky a jen se dívat, jak některé banky těží především z omezené finanční gramotnosti Čechů. Základní bankovní služby u nás fungují dobře a konkurence je silná. Pokud ale chtějí klienti něco neobvyklého, nebo dokonce odvážného, poměrně rychle a tvrdě narazí na nezájem. Tato zkušenost byla mimochodem základem vzniku úspěšných německých zemských bank. Jednotlivé spolkové země zakládaly své landesbanken s cílem podporovat zejména drobné podnikání, obnovu zemědělské výroby a rodící se střední třídu. V tomto poslání byly obvykle kvůli dobrému přístupu ke kapitálu i kvůli důvěře klientů ve „státní“ instituci poměrně úspěšné (na rozdíl od velmi drahého neúspěchu ve chvíli, kdy se pustily do „velkého“ investičního bankovnictví a jejich vedení zcela selhalo v chápání i řízení rizik).

Anketa

Může fungovat, když dva podnikají ve stejné branži, ale jeden (stát) určuje pravidla?

Klidně i nižší zisky

Pokud by měla inovovaná Českomoravská záruční a rozvojová banka hrát podobnou roli, jakou původně hrály německé zemské banky, mělo by to ve skomírající české ekonomice bezpochyby smysl. Komerční banky jsou totiž ve financování různých netradičních nebo špatně analyzovatelných segmentů (podnikatelé bez historie, nadějné, ale rizikové start-upy, mladí lidé, kteří by chtěli investovat do svého vzdělání, projekty v ekonomicky zaostalejších částech země) velmi opatrné.

Ta opatrnost je samozřejmě pochopitelná, protože analýza rizik je v těchto případech velmi obtížná, zatímco ziskovost je poměrně omezená – na jiných produktech lze vydělat víc a pohodlněji. Pokud ale nahradíme komerční optiku optikou rozvoje celé společnosti, je právě schopnost financovat budoucnost české ekonomiky jedním z klíčů k našemu dlouhodobému úspěchu. Jenže ušklíbnout se je mnohem pohodlnější než hledat cesty a argumenty, jak podpořit naši budoucnost.

Psáno pro Lidové noviny

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 9. 2013 7:20, ja

Dávat za příklad maďarskou OTP je opravdu úsměvné. Další Konsolidační banka na obzoru? Já ty ztrátový úvěry ze svých daní lepit nehodlám.

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

17. 9. 2013 | 18:33

ČNB především není klasická banka, ale je to centrální banka. Ta má poměrně specifickou roli, vydává a spravuje oběživo, stanovuje některé speciální úrokové míry a vůbec do značné míry řídí nebo spíš ovlivňuje ekonomiku (stabilitu...více

17. 9. 2013 | 18:23 | Rada

Mě tedy státní banka děsí. Další článek (vydaný za několik let) by se mohl jmenovat: "Proč státní banka v zahraničí funguje a u nás ne."
Stát je nejhorší hospodář, to je už skoro všem jasné. Stát by se měl soustředit...
více

17. 9. 2013 | 10:00 | SpookY

Anketa: "Může fungovat, když dva podnikají ve stejné branži, ale jeden (stát) určuje pravidla?"
Chybí tam možnost: "Ano, ale ne v ČR."
Navíc bych nedával rovnítko mezi "stát = České dráhy" ... Při správně nastaveném...
více

17. 9. 2013 | 9:38 | jp

Už teď si troufám říci, že vznikne-li taková banka, dřív nebo později zaplatíme její sanaci. Někdo se ovšem může těšit na úvěry, které nebude muset nikdy splatit. více

17. 9. 2013 | 7:20 | ja

Dávat za příklad maďarskou OTP je opravdu úsměvné. Další Konsolidační banka na obzoru? Já ty ztrátový úvěry ze svých daní lepit nehodlám. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK