Zhoubná krize důvěry

| rubrika: Komentář | 23. 7. 2013 | 27 komentářů
České ekonomice se nedaří a lidé jsou zklamaní a znechucení. Místo ekonomické krize tady máme krizi důvěry v celý státní systém.

Pokud by se v České republice ocitl neznalý cizinec ze zaostalé země, na první pohled bychom na něj udělali dojem. Lidé jsou hezky oblečení, na ulicích je spousta aut, obchody jsou plné zboží. Pokud by se ale díval na makroekonomické statistiky, viděl by zemi, kde se lidé dnes mají hůř než včera. A pokud by mluvil s lidmi na ulici, cítil by zklamání, znechucení a i to nejhorší, co může jakoukoliv společnost potkat – rezignaci.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Z posledních tweetů:

 

Nevíra a nedůvěra

Česká kultura je založena na tom, že vždycky všechno nakonec zvládneme. Nejsme největší bojovníci na světě, ale věříme, že dokážeme najít vhodnou cestu a dosáhnout toho, co chceme. Poslední roky nám ale tuto iluzi berou. Většinově jsme si vybrali cestu úspor a věřili jsme, že nám to zaručí novou prosperitu. Místo toho nás „vláda rozpočtové odpovědnosti“ zavedla na poušť nejhorší ekonomické recese v dějinách. Většinově jsme chtěli omezit podvody a uplácení, ale místo toho „vláda boje proti korupci“ učinila z vyvádění veřejných peněz do soukromých kapes úhelný kámen své existence a z nahrávání, udávání a lhaní zkusila učinit běžnou normu života.

Naštěstí jí to neprošlo, ale zdá se, že své selhání nepochopila. Jak jinak si vyložit ty neuvěřitelné mediální výstupy pana expremiéra, který místo toho, aby se kál a neupozorňoval na to, co může jeho politickou stranu zabít, znovu a znovu ukazuje, jak naprosto odtržený od reality je? Jak jinak si vyložit brutální útoky na ty, kteří mají v popisu práce stíhat trestnou činnost a dělají to bez ohledu na to, jestli se to líbí, nebo ne? Kdyby to nebylo tak smutné, člověk by se mohl bavit tím, jak flexibilně se někteří (ex)politici umí přesunout od motta padni, komu padni k operačnímu modu zloděj křičí chyťte zloděje.

Přitom pokud je tady jedna věc, kterou Česká republika potřebuje změnit, tak je to právě politická kultura a pocit, že „vyvoleným“ tu projde naprosto všechno. Vláda může měnit hospodářskou politiku, jak bude chtít, pokud ale nezlomí nevíru většiny občanů v budoucnost, bude to marná práce.

Kdyby chtěla proti všeobjímající rezignaci a nechuti něco skutečně udělat nastupující vláda, měla by začít sama u sebe. Nulová legitimita, nevyjasněné finanční toky minimálně jednoho z jejích významných členů a utajené zadání rozhodně nejsou cestou, jak lidem vrátit důvěru v politiky a v politický systém, jak ho zatím známe.

Anketa

Podaří se nové vládě dát národu naději?

Požáry na předměstích

Možná jen všichni sázejí na to, že Češi jsou pasivní a dá se s nimi manipulovat. Možná si všichni myslí, že znechucení z toho, jak špatně se nám daří kvůli tomu, že politická reprezentace posledních let zcela rezignovala na to, proč si ji lidé zvolili, se projeví jen trochu jinou distribucí hlasů v příštích volbách. Možná někteří žijí v iluzi, že stačí do ekonomiky nacpat trochu peněz s pomocí vyšších investic a navýšení minimální mzdy.

Jenže jen málokdo chápe, že se mění něco zásadního. A že pokud správnou cestu z této krize důvěry nenajdou stávající politici, čeká nás velmi nepříjemná změna. Nedávné rasové nepokoje jsou jen nenápadným náznakem toho, co by nás mohlo čekat. A místo schopnosti vždy si poradit se nejviditelnější národní vlastností může stát hlasitá nenávist dosud mlčící většiny vůči těm, kteří jsou jiní. 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-166
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 7. 2013 11:35, Pavla

Co je to lépe, a co je to hůře? Majetkově jsme na tom většinou lépe. Problém je v duševním rozpoložení, na tom jsme skutečně dost blbě. Nebo myslíte, že je myšlení lidí v pořádku, pokud platí rovnice Politik = zloděj, podnikatel = zloděj, zaměstnanec = měl si se líp učit, nezaměstnaný = socka? Chodím na internetové diskuse, urážíme tam jeden druhého do pravicových, nebo naopak levicových blbců, chybí úcta k jinému názoru, za všechno můžou ci.áni (či jiný zástupný objekt naší zlosti) atd.? Autor správně upozorňuje na tenhle morální balast, a mělo by se na to upozorňovat, dokud se my, občané, nechytneme za rypák. Ať už se to líbí, nebo ne, politici jsou vzorkem společnosti se všemi ctnostmi i neřestmi. A pokud je zásada "Poraď si sám, my ti nepomůžeme" prakticky programovou zásadou posledních vlád a zároveň mantrou spousty diskutujících, pro které je solidarita sprostým slovem, proobčanská opatření jsou nazývána populistickými, kteréžto slovo získalo hanlivý přídech, tak tady prostě blbě bude. Když státní zastupitelství v kauzách nic nedělá, je to špatně, když koná, hned potrefený husy křičej něco svévoli... Majetek nám zkrátka štěstí nezaručí, šťastní můžeme být teprve tehdy, když můžeme věřit svým bližním, můžeme věřit ve spravedlnost, můžeme věřit státním institucím. A takový stav tady žalostně chybí.

Zobrazit celé vlákno

+26
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 7. 2013 8:27, eďa

Pane Prouzo,

ono není jen tady a tam, ale, a to především, tady a zde. To jsou ony dva prazákladní referenční body duality. A přidám ještě třetí referenční bod a tím je záměr. Mějte tedy záměr a nejlépe ten neosobní - abstraktní - nepeněžitý chcete-li, jen tak si lze udržet od hmotných světů odstup a konečně přestat být tak hloupý.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.